Podle výživové expertky Lady Noskové je v první řadě potřeba neočekávat v případě novoročních předsevzetí ihned zázraky. Všechno má svůj čas. „Jestliže jste poprvé od Vánoc zkontrolovali váhu a zjistili, že se nic neděje, možná přichází na řadu zklamanost. Důležité je, jak se k tomu postavíte. Určitě není důvod k panice, naopak si uvědomte, že váha nikdy nejde dolů přesně podle tabulek, třeba po půl kilu týdně. Je potřeba dát hubnutí čas a uvědomit si, že stejně dlouho jako jsme svá kila nabírali, tak dlouho je budeme pravděpodobně také shazovat.“


Zrevidujte si své cíle

Dalším problémem bývá, že při prvním neúspěchu máme někdy nutkání házet flintu do žita. Začneme se vymlouvat na genetiku, na zlobivé děti, náročnou práci nebo nedostatek času – zkrátka si vymýšlíme milion důvodů, proč se nám nedaří zhubnout. „Zakažte si říkat věty typu: vždyť jsem byla tlustá už v dětství, máme to v rodině, mně se stejně nikdy nepodaří zhubnout. Není to tak. Lepší přístup je zrevidovat si svá rozhodnutí, zda nejsou příliš striktní, zda náš nový jídelníček není třeba příliš nízkokalorický a tělo si tak kvůli tomu ukládá tuky. Položte si otázku, zda vaše předsevzetí nebyla příliš naivní v tom smyslu, že jste nic moc zásadního vlastně nezměnili. Pokud chcete skutečně zhubnout, je potřeba jíst pravidelně a konzumovat dostatečné množství zeleniny a kvalitních bílkovin,“ radí Lada Nosková, autorka knihy Vyladěno na talíři.


Nechte si poradit

Vaříte si zdravě, ale přepadá vás často hlad a jste z toho nervózní? Nevíte, po jakých potravinách v obchodě vlastně sáhnout? Přepadávají vás stále chutě na sladké? Jestliže jste si dali za cíl na své postavě letos zapracovat, ale stále tak nějak tápete, jestli změny děláte dobře, není nic lepšího, než si nechat poradit od odborníka z řad výživových specialistů. „Ten vám dokáže nasměrovat jídelníček tím správným směrem. Pak nebudete hladovět a k úbytku dojde přirozenou cestou, což je ta nejlepší varianta. Já stále opakuji, že k vysněné postavě se opravdu můžete projíst, ale chce to mít na talíři pestrou stravu, jídlo vás musí bavit a musíte se na něj těšit, jinak brzy dojde k nežádoucí demotivaci,“ vysvětluje Lada Nosková. A doporučuje ošálit mysl malou fintou.

Pečujte o sebe

Ta spočívá v tom, že si v hlavě nastavíte program, díky kterému o sebe budete s láskou pečovat. „Znamená to, že si každé jídlo během dne budete vychutnávat a užívat. Ideální je, když si sami uvaříte z kvalitních surovin, neodbýváte se, na jídlo si uděláte čas a budete tak mít pod kontrolou, co do sebe přijímáte. Když si jídlo plné vitamínů a zdravých živin s láskou připravíte do práce, nebudete pak závislí na tom, co zrovna nabízejí restaurace, co se vám podaří sehnat. Když se o sebe budete s láskou starat, pak půjde hubnutí automaticky. Zdravý životní styl je cesta, ne časově omezená striktní dieta,“ říká nutriční koučka.


Poučte se z chyb

Co ale dělat v případě, kdy náš plán selže, my se přejíme nezdravým jídlem a pod tíhou výčitek máme najednou pocit, že to všechno úsilí bylo vlastně k ničemu? „Pokud se stane, že zhřešíte, nevyčítejte si to a netrestejte se, protože co se stalo, to se už neodstane. Dejte pryč negativní emoce, které ničemu nepomohou. Raději si sedněte a zamyslete se v klidu nad danou situací, proč k tomu došlo, proč jste po tučném jídle sáhli. Bylo to z nedostatku času? Měli jste velký emoční stres a pocit, že vás čokoláda v podobě rychlé energie spasí? Hned si z toho můžete vyvodit ponaučení pro příště,“ radí výživová expertka na výživu. Vždycky prý existuje řešení, jak rizikovým situacím předcházet. Takže, jestli víte, že vás čeká náročný den plný schůzek a přejíždění, kdy nebudete mít čas na jídlo a zároveň budete mít velký výdej energie, je dobré si klidně na ten den přilepšit! To znamená, že si do krabiček s sebou přibalte o trochu víc sacharidů v podobě rýže nebo brambor, dejte si o jedno jablko navíc, klidně přihoďte dva čtverečky hořké čokolády na přilepšenou – pak s tím budete dopředu počítat a mít dobrý pocit z toho, jak jste ten náročný den zvládli. Aniž byste v návalu hladovění udělali nájezd na nejbližší benzinovou pumpu a hodili do sebe ve spěchu bagetu s majonézou. Vaše heslo ať tedy zní: Z chyb se nemám hroutit, ale poučit!

Najděte ztracenou motivaci

Jestliže vás přepadnou splíny, pochybnosti a zkrátka cítíte, že to jde s vaší motivací pomalu z kopce, zkuste ji znovu nakopnout. Jak? Na každého platí něco jiného. Někomu pomůže zajít si na masáž nebo do wellness, pro jiného může být motivací vběhnout do obchodu a podívat se po hezkém oblečení v menší velikosti. „Z praxe vím, že dobře funguje podpora kamarádek – pokud vám docházejí síly, poproste kámošku, aby šla do hubnutí s vámi a vzájemně se můžete podporovat, spojit pohybové aktivity, jít na společnou procházku, hecovat se navzájem, posílat si nové, zdravé recepty. Místo toho, abyste svoje předsevzetí vzdávali, hledejte další možnosti, jak si pomoct a jak si svou novou cestu usnadnit,“ radí na závěr Lada Nosková.

Zdroje:

www.vyladenonataliri.cz