Kolikrát už jste si říkala, že zhubnete, naberete fyzičku, zpevníte tělo?

Zkuste na to tentokrát jít jinak – s plánem. Nejprve si ale vezměte papír a napište si dvě důležité věci: JAKÝ je váš cíl a PROČ ho chcete dosáhnout.

KROK 1: URČIT SI CÍL

JAKÝ JE MŮJ CÍL?

Cíl by měl být specifický. Zapomeňte na obecnou odpověď ve stylu: Chci zhubnout. Buďte konkrétnější, jako například:

Chci do 3 měsíců shodit 3 kila. Chci mít viditelně zpevněná stehna. Chci zvládnout 3 kliky. Chci každé ráno snídat vyvážené jídlo.

Cíl by také měl být měřitelný. Odpovědi proto zkuste napsat tak, abyste mohla odškrtávat jejich splnění. Snídat každý den je měřitelné, zvládnout tři kliky také, stejně jako jasně určený váhový úbytek.

Posledním krokem k úspěšnosti je dosažitelnost. Těžko se budete dobře motivovat, když si dáte za cíl udělat 50 kliků ve chvíli, kdy nezvládnete ani jeden. Buďte k sobě laskavá a cíle si stanovujte racionálně.

PROČ BYCH CÍLE MĚLA DOSÁHNOUT?

Zkuste být znovu co nejvíc specifická. Že se budete cítit lépe? A co přesně to pro vás znamená?

KROK 2: UDĚLAT PLÁN K JEHO DOSAŽENÍ

Cíl i svoje ‚proč‘ máte. Ať je jakkoli ambicióz ní, teď je načase udělat plán. Shodit 10 kg nebo uběhnout půlmaraton je skvělý cíl, ale pokud začínáte od nuly, je velmi těžko představitelný. Proto je v rámci plánování důležité rozložit si velký cíl na malé dílčí kroky, které na sebe budou navazovat. Jděte od svého cíle až k jednotlivým dnům. Co přesně budete pro splnění vytyčeného cíle dělat každý den? A jak přesně to bude vypadat? Po každém dílčím kroku také doporučujeme myslet na pořádnou odměnu. Co to bude, je jen a jen na vás.

KROK 3: JEDNOTLIVÉ OBLASTI

V rámci zdravého životního stylu se neobejdete bez plánování jídla, cvičení a odpočinku. Detailní plán je důležitý nejen pro vás, ale také pro vaše okolí. Když uvidí, jak bude vypadat vaše cesta a kolik odhodlání do ní dáváte, je mnohem větší šance, že se vám vaši blízcí stanou potřebnými parťáky a vaše snahy budou respektovat.

PLÁNOVÁNÍ JÍDELNÍČKU

Není to nic jednoduchého, ale pro hubnutí je to zásadní. Vědět, co daný den budete jíst, snižuje riziko, že šlápnete vedle. Nezdravé totiž nejčastěji jíme v důsledku stresu, nedostatku času nebo proto, že žádné lepší není v dosahu. Když máte jídlo naplánované a připravené, tak se podobným situacím jednoduše vyhnete. Inspirujte se našimi radami a objevte recepty, které vám budou vyhovovat. Přihoďte také do kabelky zdravý snack, když bude nejhůř. Plánujte si i sladkosti a dobrůt ky. Ve chvíli, kdy víte, že na vás ve středu čeká dortík s kamarádkou, lépe odoláte chuti na sladké předchozí dny. Navíc tomu budete moci uzpůsobit zbytek jídelníčku.

PLÁNOVÁNÍ POHYBU

Pokud chcete vidět nějakou změnu, tak musí být pohyb pravidelný a stát se vaší (dobrou) závislostí. Je jedno jestli dáte přednost hodinám ve fitku nebo chůzi. Potřebujete pracovat s jasným plánem. Ať už si nastavíte procházku každé ráno, jógu ve středu odpoledne, nebo fitko třikrát v týdnu, zapište si to a stejně tak si nezapomeňte vše zhodnotit potom. Až budete během svých snah propadat chmurám, není nic lepšího než se podívat na zápisky a zjistit, jak dobrou cvičební morálku jste měla.

ČAS NA ODPOČINEK

Relaxace je stejně důležitá jako jídlo a pohyb. V dobrém plánu je potřeba myslet i na cílené nicnedělání a odpočinek. Ať už se bude jednat o neděli v posteli, nebo meditaci. Nezapomínejte vypnout a rozmazlovat se. Vaše psychika i svaly se vám odmění.

Zdroj:

Speciál Kondice 2/2022