Co víte o zdravém hubnutí?

Otestujte, jestli se vyznáte v zásadách zdravého hubnutí.

Řekněme si to pěkně polopatě. Diety prostě nefungují. Možná dočasně trochu zhubnete, jakmile se ale vrátíte do normálního režimu, tělo si to vybere dvakrát tolik a vy naberete ještě víc, než předtím. Přitom nejde o nic tak složitého. Stačí trocha sebekontroly, přemýšlení nad jídlem, aktivního života, a kila půjdou dolů samy. Jaké jsou tedy zásady zdravého hubnutí?

Zdroj: Youtube

BMI před váhou

Určitě jste si již všimli, že občas, když vizuálně hubneme, ručička na váze jde nahoru. Je to kvůli nárůstu svalů a úbytku tuků, ale také jde o to, že každé tělo je absolutně jedinečné. BMI, neboli Body Mass Index, je index tělesné hmotnosti. Jak ho vypočítat, a o co přesně se jedná, se dočtete zde.

Ideální hodnota BMI by se měla pohybovat mezi 20-25. Pokud máte BMI pod 18, trpíte vážnou podvýživou. Pokud je vaše BMI nad 25, trpíte zase nadváhou. Když hubneme, mělo by pro nás být důležitější právě číslo BMI, váha je totiž relativní.

Kdy, kolik a co jíst?

V jídle byste se neměli nijak extrémně omezovat. Pokud se snažíte zhubnout, vyhněte se příliš mnoha rychlým cukrům, které jsou například v pečivu či těstovinách. Zvyšte příjem zeleniny a ovoce. Zeleniny byste denně měli konzumovat minimálně půl kila! Nezapomeňte také na proteiny a zdravé tuky. Strava by měla být vyvážená a pravidelná. Nedržte žádné hladovky, nekupujte si žádné zázračné hubnoucí pilulky, a naslouchejte vašemu žaludku. Pokud se budete stravovat víceméně zdravě, vaše tělo si samo řekne, co potřebuje. Snažte se dodržovat, abyste poslední jídlo měli nejpozději 2 hodiny předtím, než půjdete spát.

Pozor na cholesterol

Zdravé stravování není jen o zhubnutí, jde i o celkové zdraví. Pokud se nekvalitně stravujeme, dříve nebo později nás dostihnou problémy s cholesterolem. Proto je tak důležité jíst dostatek zeleniny, ovoce a dalších antioxidantů, které našemu tělu pomáhají bojovat proti přemnoženému LDL cholesterolu a volným radikálům, které jsou pro nás špatné.

Žijte aktivně

Samozřejmě je skvělé, pokud pravidelně děláte nějaký sport, a baví vás to. Pokud cvičení ale vyloženě nesnášíte, nezoufejte. Žít aktivně se dá i jinak. Jděte na dlouhou procházku se psem, vyrazte na túru za památkami, věnujte každý den úklidu a snažte se obecně denně ujít alespoň 10000 kroků. Pokud to dovedete, kila půjdou automaticky dolů.

Nečekejte okamžité výsledky, protože pokud hubnete zdravě, hubnete velmi postupně. To je ovšem dobré znamení, znamená to, že hubnete udržitelně. Maximální úbytek váhy za týden, který je považovaný za zdravý, je 0,5 kilogramů.

Zdroje: