Jaký je ideální úbytek kilogramů
V průměru se uvádí jakožto optimální zhubnout 1 kg za týden. Ztratit tak můžete v přiměřeném tempu v průměru přibližně 4 až 5 kg za měsíc.
Úsilí, které pro to musíte vyvinout, může být překvapivě vysoké. V principu to znamená o 500 kcal (2 000 kJ) více spálit, nebo o tuto hodnotu snížit svůj energetický příjem. Což obnáší denně přibližně hodinu běhat, nebo jíst o čtvrtinu až třetinu méně.
Připočtěme k tomu i to, že výše uvedené úbytky rozhodně nejsou zaručené. Lépe se obvykle hubne lidem s vyšší tělesnou hmotností. Jedná se o jedince v pásmu obezity, tedy s BMI v hodnotách nad 30. Ti totiž namísto tělesného tuku v prvních týdnech především ztrácejí vodu.
Výchozí nižší tělesná hmotnost, kdy se jedinec naopak nachází v pásmu mírné nadváhy, znamená, že i hubnout budete pomaleji. Normální je shazovat pouhého půl kilogramu týdně.
Jak se správně stravovat
Prakticky se tak při hubnutí musíte obrnit pevnou vůlí a trpělivostí. To zejména ženy vede rovnou do pomyslné náruče různých „zaručených“ drastických diet.
Extrémní diety ale vyústí v to, že organismus nemá dostatek potřebných živin pro svoje správné fungování. Energii pro to základní, tedy pro samo přežití, bere navíc nejen z tuků, ale také ze svalů. V praxi byste tak měli zkonzumovat 55 % sacharidů, 30 % tuků,15 % bílkovin, minerální látky a vitamíny.
Cesta nevede ani přes vynechávání konkrétních potravin. Strava, která je přirozená a odpovídá fyziologickým potřebám organismu, je smíšená. Redukční „kúra“ složená výlučně z tukožroutské polévky, vynechávání pečiva a příloh, konzumace výhradně ovocných šťáv a další způsoby jednostranného stravování významně poškozují vaše zdraví i psychickou kondici.
Jak funguje lidský metabolismus
Klíčová je především hodnota takzvaného bazálního metabolismu. Ten určuje množství energie pro udržení všech vitálních funkcí člověka. Energetická potřeba lidského těla nad tuto hodnotu je následně podmíněna fyzickou aktivitou (práce, cvičení).
V případě striktního kalorického deficitu se tak tělo především v rámci bazálního energetického výdeje snaží zajistit činnost životně důležitých orgánů, jako je srdce a mozek, ale také třeba plíce či játra a ledviny.
Hodnotu bazálního metabolismu lze vypočítat podle následujícího vzorce (rovnice dle Harrise a Benedicta):
Pro ženu:
BMR = 655,0955 + (9,5634 × hmotnost v kg) + (1,8496 × výška v cm) − (4,6756 × věk v letech) kcal/den
Pro muže:
BMR = 66,473 + (13,7516 × hmotnost v kg) + (5,0033 × výška v cm) − (6,755 × věk v letech) kcal/den
Riskantní jsou podobné extrémy i z pohledu toho, že je s největší pravděpodobností nezvládnete držet trvale. Jakmile se vrátíte k dosavadnímu způsobu stravování, dostaví se nepopulární jojo efekt. Vzhledem k výše popsanému zpomalení metabolismu budou další hubnoucí pokusy znatelně náročnější.
Jak poznám, že hubnu moc
Jak poznáte, že už jste to s hubnutím přehnali? Orientačním údajem, který napoví o vaší aktuální tělesné kondici, je známý body mass index neboli BMI.
V úvahu však musíme vzít skutečnost, že tento ukazatel nezohledňuje složení těla, především v potaz nebere podíl svalové hmoty. Špatně použitelný je tak pro sportovce. Malou vypovídající hodnotu má i u dětí a mladistvých.
Pro přesnější výsledky lze podstoupit měření tělesného složení na speciálním přístroji. Jen zdánlivě totiž umíme svůj stav objektivně posoudit sami. Naprostá většina lidí přitom nemá pocit, že by byla až příliš hubená, ale přejí si nějaké to kilo shodit.
Že to nemusí být pravda a další hubnutí už pro vás vhodné není, vám mohou napovědět tyto příznaky: Jste neustále unavení a podráždění, chytá se vás doslova každá „rýmička“, jste nadměrně zimomřiví, padají vám vlasy, zhoršila se vám pleť nebo se vám třeba začaly nápadně lámat nehty.
Poruchy příjmu potravy představují závažný problém
Zvážit bychom tak jednoznačně měli hubnutí pod dohledem odborníka. Pozor, být by to měl nutriční terapeut, což je nelékařský zdravotnický pracovník s příslušným vzděláním na vyšší odborné nebo vysokoškolské úrovni. Tedy nikoli pouhý absolvent kurzu nebo zdařilým marketingem vytvořený „odborník“.
Téměř samozřejmostí by pro vás mělo být takto kontrolované hubnutí v okamžiku, kdy trpíte zdravotními obtížemi, jako je diabetes nebo vysoký krevní tlak. Váš zdravotní stav musí monitorovat lékař, abyste si neublížili. Tyto komplikace bývají v mnoha případech na vysokou hmotnost přímo navázány, obecně tak lze říct, že obézní pacienti by nikdy neměli hubnout sami.
Snaha o snížení tělesné hmotnosti přitom může být pro postiženého doslova devastující. Poruchy příjmu potravy představují závažný problém.
Postižená osoba již pak na sebe absolutně není schopna získat reálný náhled, přestože se může zdát, že číslo na váze i pohled do zrcadla hovoří zřetelně. Dotyčný není schopen reflektovat ani zpětnou vazbu svého okolí, které mu říká, že už jednoduše dále nemá hubnout.
Zdroje:
- https://www.nhsinform.scot/healthy-living/food-and-nutrition/healthy-eating-and-weight-loss/how-to-lose-weight-safely
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK221839/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5764193/
- https://www.menshealth.com/weight-loss/a19534891/how-much-weight-can-you-lose-in-a-week/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16277825/