Léto je ve skutečnosti skvělým obdobím pro hubnutí. Obvykle většina lidí v teplém a slunečném počasí necítí tak velký hlad a chutě jako například na podzim a v zimě. Také nás teplé počasí nutí pít více vody, což pomáhá k větší hydrataci, která je při hubnutí také nedílnou součástí. V létě navíc trávíme více času venku, a tak i náš pohyb se během dne navyšuje.

1. Začněte svůj den s vodou

Bez ohledu na to, jaké je venku počasí, je důležité být neustále hydratovaní. Když přijde léto, tak je hydratace o to víc důležitá, protože vysoké teploty zvyšují pocení, kdy se z těla odpařuje voda. Takže začít den se sklenicí vody je zdravá věc, která vás osvěží, nastartuje, ale také zrychlí váš metabolismus, což je klíčové, zvláště pokud se snažíte o shazovaní kil.

Pokud budete pít dostatečné množství vody, nejenže vás to ochrání před dehydratací, ale také dostatečný příjem tekutin vyvolá termogenezi, což vám může pomoct ke snížení tělesného tuku a celkové váhy. Navíc sklenka vody ihned po probuzení vám pomůže k vyprazdňování, takže pokud vás často trápí zácpa, tak na nic nečekejte a zítra ráno začněte se sklenicí vody.

2. Do svého jídelníčku zařaďte hodně zeleniny a ovoce

Pokud chcete zhubnout, je důležité, abyste do svého jídelníčku zařadili zeleninu a ovoce. To vám poskytne dostatečnou nutriční hodnotu, ale také vám to pomůže shodit nějaké to kilo. Navíc konzumace zeleniny pomáhá snižovat šanci na kardiovaskulární problémy.

Zelenina má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vody a vlákniny, která je pro hubnutí klíčová, protože se pohybuje trávicím traktem pomalu, a díky tomu vás zasytí na další dobu. Vláknina jak z ovoce, tak i ze zeleniny zpomaluje skoky krevního cukru a inzulínu, což může vést ke zpomalení ukládání tuku.

3. Vybírejte si zdravé svačinky

Už jste možná slyšeli, že při hubnutí není dobré konzumovat během dne svačinky. To je částečná pravda v případě, že si nemůžete dopřát plnohodnotnou a zdravou svačinku. Zapomeňte proto na hotové svačiny, které si koupíte v obchodě nebo v automatu, když zrovna nestíháte. Raději si najděte čas a svačiny si připravujte doma, díky tomu budete mít přehled o tom, co jíte a jakou energetickou hodnotu přijímáte. Ideální volbou jsou takové svačiny, které mají vysoký obsah bílkovin a naopak nízký obsah sacharidů. Svačiny v podobě oříšků a semínek jsou skvělou potravinou i při hubnutí, protože obsahují zdravé tuky, ale také pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi, což vám pomůže k tomu, abyste se delší dobu cítili sytí bez pocitu hladu.

4. Dopřejte si dostatečný spánek

Pokud chcete zůstat zdravý a chcete, aby vám šlo hubnutí snáze, je důležité nepodceňovat spánek a celkový odpočinek. Ideální je spát alespoň 7–8 hodin. V případě, že váš spánek bude nedostatečný, tak vám hubnutí do značné míry může ztížit. Pokud se vám špatně usíná, doporučujeme vyzkoušet před spaním meditaci nebo si pustit uklidňující hudbu.

5. Vyhněte se tekutým kaloriím

Tekuté kalorie jsou kalorie, které přijímáme z tekutých forem. Mezi běžné zdroje tekutých kalorií patří například: energetické nápoje, sportovní a dietní nápoje, koktejly, alkohol, ochucené vody a džusy. Problém s těmito kaloriemi je ten, že tělu nepřinášejí žádné výživové hodnoty – zkrátka přijímáte jen cukr a navyšujete tak denní energetický příjem, který byste si měli při hubnutí zvláště hlídat. Kromě toho, že tekuté kalorie mohou vést k nárůstu hmotnosti a bránit v hubnutí, tak také mohou vést k dalším zdravotním problémům, jako je zapříčinění zubního kazu, cukrovka 2. typu či časté změny nálad.

Místo tekutých kalorií dejte přednost vodě, která uhasí žízeň a má nulovou energetickou hodnotu. Pokud vám samotná voda příliš nechutná, tak si ji dochuťte čerstvým ovocem nebo přidejte citronovou šťávu.

6. Nepodceňujte důležitost pohybu

Jíst zdravé a plnohodnotné jídlo, pít dostatek vody a dobře spát je při hubnutí rozhodně zásadní. Pokud však chcete rychleji zhubnout, je důležité zapojit do vašeho života i nějakou fyzickou aktivitu, která vám shazování kil skvěle ulehčí. Ať už budete chodit cvičit do posilovny, nebo se rozhodnete pro cvičení doma, jízdu na kole, běh či svižné procházky, tak svého cíle dosáhnete rychleji. Navíc je pohyb osvědčená a velmi účinná metoda, která podpoří jak vaše fyzické, tak i psychické zdraví. Nejdůležitější je zaměřit se na pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Pokud totiž zvolíte běh a víte, že běh nemáte rádi, tak je velmi malá pravděpodobnost, že u této aktivity vydržíte. Vyzkoušejte proto nejrůznější sporty a typy cvičení a vyberte si takovou aktivitu, která vám bude dělat radost a na kterou se budete těšit.

Hubnutí vyžaduje pevnou vůli a odhodlání. Bez ohledu na to, jakou metodu zvolíte, ujistěte se, že se cítíte dobře a plni energie. Vyhněte se drastickým dietám a začněte pozvolna. Dejte si dostatek času a vyberte si fyzickou aktivitu, kterou budete milovat. Není třeba dělat extrémní změny, zaměřte se na malé krůčky, které budete aplikovat pozvolna – díky tomu si udržíte motivaci.

Zdroje: