Jeden den v roce

Nezapomínejte, že Štědrý den je pouze jeden den v roce. Stejně tak jako po jednom salátu nezhubnete, tak po jednom nezdravém dni nepřiberete. Důležité je stravování po celý rok, ne o Vánocích.

Vánoční svátky

Štědrý den je pouze jeden den, ale co vánoční svátky? Tradice a tradiční pokrmy, které úplně nezapadají do zdravého životního stylu, se nevztahují většinou pouze na Štědrý den, ale také na celé svátky.

Uklidníme vás. Ani pár dní s nezdravým jídelníčkem vám vaši snahu nezkazí. Pokud se celý rok stravujete vyváženě a na Vánoce si na pár dní dáte volno, nebojte se, že byste ztratili svaly nebo nabrali vydřené kilogramy zpět.

Jak se stravovat?

A jak se tedy stravovat o vánočních svátcích? Přinášíme vám pár tipů.

Štědrý den

Tento den si vyhraďte a užijte si vše, po čem toužíte. Snažte se nepřejídat a myslete také na své trávení. Pokud se stravujete zdravě, je možné, že vám po větším množství nezdravého a zpracovaného jídla bude těžko, a to přece nechcete.

Na Štědrý den si však dopřejte to, co si vaše tělo ráčí. Neomezujte se, nepočítejte kalorie a nemyslete na to, že večeře neobsahuje požadovaný počet bílkovin.

Vánoční svátky

Také vánoční svátky si můžete užít. Kromě Štědrého dne si můžete dovolit jeden až dva dny nedbat na jídelníček a užívat si vánoční pohody.

Další dny se snažte však mít vyvážené. Neznamená to, že se musíte vzdát všech dobrot. Naplánujte si jídlo, dodržujte alespoň 60 % svého tradičního jídelníčku, myslete na dostatek bílkovin a zbylých 40 % si dopřejte něco nezdravého.

Nezapomeňte také zařazovat dostatek zeleniny, která vás mimo jiné nasytí, takže snížíte příjem kalorií z jiných jídel.

Pohyb

Snažte se také zařazovat pohyb během vánočních svátků. Nemusíte nutně chodit na své tradiční tréninky, stačí vyrazit s rodinou na delší procházku, zaběhat si nebo si zahrát třeba tenis.

Pitný režim

Ani o Vánocích nezapomínejte na pitný režim. S Vánoci se pojí také alkohol, se kterým to nepřehánějte. Dopřejte si sklenici či dvě dobrého vína, ale nezapomeňte, že alkohol se do pitného režimu nepočítá.