Co znamená bez laktózy?

„Enzymy na trávení laktózy máme od narození přibližně do šesti let, někdo i déle. Černoši a Asiaté nedokážou mléko strávit vůbec. Jedinci se silným trávením mléko stráví, lidem se slabší konstitucí ale laktóza dráždí tenké střevo a narušuje absorpci důležitých látek,“ vysvětluje výživová poradkyně Michaela Sedláčková.

Trpíte-li laktózovou intolerancí nebo máte-li slabší trávení, vaše tělo nedokáže laktózu dostatečně rozštěpit. Ta pak v zažívacím traktu kvasí a vás trápí nadýmání, bolesti, křeče a průjmy. V případě alergie na bílkovinu kravského mléka se k trávicím potížím mohou přidat i kožní ekzémy nebo potíže s dýcháním. Jak alergie, tak intolerance se mohou rozvinout kdykoli během života.

Ani zdraví jedinci však neudělají chybu, když se alespoň části mléčných výrobků vzdají – jejich trávení se tím rozhodně uleví. Zcela vynechat mléko alespoň na nějakou dobu může ulevit od řady chronických obtíží. „Zmizí ekzémy nebo vyrážky, angíny, prapodivné chronické nemoci, které se vlečou,“ popisuje Sedláčková.

Jak se stravovat bez laktózy?

Omezte mléko a mléčné výrobky nebo si vybírejte ty fermentované. V nich je laktóza už částečně ‚natrávena‘, a tělo ji tak lépe snáší. Někdy stačí, když koupíte nehomogenizované mléko. To se pozná tak, že na něm po zahřátí vznikne škraloup. „V procesu homogenizace se z mléka sebere tuk a pak se tryskami vrací zpátky, aby mléko mělo to správné procento tuku. Molekuly tuku jsou v takto upraveném mléce rozbité na menší, což znamená, že projdou stěnou střeva v místech, kde by normálně neprošly,“ popisuje Sedláčková důvod, proč průmyslově upravené mléko někteří lidé hůře tráví.

V obchodě už dnes běžně seženete mléčné alternativy, kterými v kuchyni nahradíte to kravské. Rostlinná mléka snadno vyrobíte i doma. Z kešu ořechů, mandlí i semínek se zase dají udělat ‚sýry‘, pomazánky i sladké krémy. Pozor, laktózu najdete i v másle a nejrůznějších pochutinách, jako je třeba mléčná čokoláda.

Co mít doma:

  • kokosové, mandlové, konopné, sójové, rýžové nebo ovesné mléko
  • různé druhy oříšků a semínek
  • ghí (přepuštěním se z másla odstraní téměř všechna laktóza)

DIETA V KOSTCE:

Obtížnost: Některé potraviny nahradíte snadno, jiné budete postrádat více. Je třeba pečlivě číst etikety.

Pro koho se hodí: Pro všechny, které trápí trávicí potíže nebo vleklé nemoci.

Pro koho se nehodí: Pro ty, kdo si nechtějí vařit sami a neustále kontrolovat etikety.

+ Bezmléčná dieta odlehčí vašemu trávení a může vám pomoci zbavit se některých chronických zdravotních obtíží.

- Při vaření budete muset více přemýšlet. Problém může být i návštěva restaurace.

Zdroje: