Tempo nebo klid?

Pro většinu lidí je ráno vhodnější volit spíše aktivity v nízké tepové frekvenci. Sázkou na jistotu je ranní protažení a několik cviků pro zpevnění. „Hned vedle postele můžete mít třeba podložku na jógu, někomu vyhovují dechová cvičení,“ doporučuje lékařka.

Zdroj: Youtube

Jak důležitý je spánek?

Velmi. Pokud noc za moc nestála, nelámejte ranní sport přes koleno a volte raději klidnější pohyb. I u vysoce trénovaných sportovců mají už pouhé dvě špatné noci zásadní vliv na výkon.

Jsem ranní ptáče?

Podle lékařky Marie Skalské z pražského Centra sportovní medicíny je skutečných ranních ptáčat, která jsou nejaktivnější brzy ráno, jen asi 2,5 až 3 procenta. Většina lidí vyšší zátěž zvládá spíše během dne. Nepřepínejte se!

Chci si dát do těla

Hlavní slovo má samozřejmě to, jak na ranní zátěž reaguje přímo vaše tělo, ale obecně se ráno pro velké sportovní výkony nehodí. Pokud si chcete jít zaběhat, střídejte alespoň chůzi a běh. Jinak si můžete rozhodit celý den.

Spánek, nebo disciplína?

Sportovní lékařka říká spánek: „Dlouhodobou spánkovou deprivaci zažívá většina žen v produktivním věku. V jejím důsledku se v těle zvyšuje produkce stresových hormonů, kterou ještě podpoří pohybová aktivita ve vysokých frekvencích. Místo uvolnění napětí ještě zvyšujeme stres a nic dobrého pro sebe neděláme.“

Nalačno?

Jít běhat s plným žaludkem, nebo riskovat nicotný výkon nalačno? „Pokud z nějakého důvodu chcete jít ráno běhat, dejte si alespoň banán,“ radí Marie Skalská. Jinak hrozí, že si rozhodíte hladinu krevního cukru a po zbytek dne budete unavená a nesoustředěná.

Myslet dopředu?

Jak ranní nálož pohybu zvládnete, samozřejmě závisí i na tom, co se dělo večer. Vyrovnaný jídelníček a dobrý spánek určitě na škodu nejsou, ale pokud vám ranní výkony nedělají dobře, příliš to neovlivníte ani tím.

Zdroje: