Co je to dělená strava?

Pro vyznavače dělené stravy je zásadní správné kombinování potravin. Jedině pokud ho ovládáte, může vaše trávení fungovat optimálně a nebudete se po jídle cítit unavená. Váha se vám upraví jaksi mimochodem. Je to dáno i tím, že dělený talíř nikdy není energeticky tak vydatný jako ten klasický.

Zdroj: Youtube

Když sníte maso, tedy koncentrovanou bílkovinu, a k němu si dáte třeba knedlík, v ústech se začnou nejprve intenzivně trávit škroby. Díky škrobům má sousto zásaditý charakter. Jakmile dorazí do žaludku, srazí se s velkým množstvím kyselin, které se zde uvolní, aby došlo ke strávení masa. Kyselina se potká se zásadou a jídlo se v žaludku zdrží.

Jak trávenina pokračuje dál do tenkého střeva, enzymy a žluč mají mnohem těžší práci, kombinace sacharidů a živočišné bílkoviny je totiž pro zpracování ve střevě náročná a trvá dlouho. V poslední fázi trávení se z knedlíků uvolní do krve velké množství glukózy a zároveň z masa tuky a bílkoviny. Vyšší hladina cukru v krvi začne okamžitě oxidovat tuk, který se pak snáze nalepí na cévní stěny. Dělená strava proto doporučuje kombinovat jak maso, tak obiloviny (brambory, rýže, těstoviny...) vždy jen s neutrálními potravinami, tedy nejlépe se zeleninou.

Jak funguje dělená strava?

Vyznavači dělené stravy rozlišují tři skupiny potravin – sacharidové (obilniny a výrobky z nich, luštěniny, nejsladší druhy ovoce, sladidla), bílkovinné (maso, ryby, sójové výrobky, vejce, sýry, ovoce) a neutrální (čerstvá zelenina, tuky, ořechy, semínka, koření, zakysané mléčné výrobky). Dieta spočívá v tom, že jeden den jsou povoleny vždy jen potraviny buď ze sacharidové, nebo z bílkovinné skupiny, které se mohou libovolně míchat se skupinou neutrální. Dny se mají střídat, nedoporučuje se držet více dnů jen jeden typ potravin – tělu pak chybí důležité živiny a efekt diety se mine účinkem.

DIETA V KOSTCE:

Obtížnost: Je třeba jíst pravidelně a v klidu.

Pro koho se hodí: Pro ty, kteří na hubnutí nespěchají a kromě úbytku váhy chtějí také změnit své stravovací návyky a životní styl. Může pomoci při obtížích se zažíváním.

Pro koho se nehodí: Pro ty, kdo chtějí výsledky hned. Nejde o rychlou dietu, spíš celkovou změnu životního stylu. Výsledky přicházejí pozvolna.

+ Neobjevuje se pocit hladu. To je dáno vysokým podílem zeleniny ve stravě, která je bohatá na vlákninu, takže zasytí. Navíc usnadní trávení a pročistí organismus.

- Při návratu k běžnému stravování dochází k nechtěnému přibývání na váze.

Zdroje: