Jahody bychom s trochou nadsázky mohli označit za továrnu na zdraví. Cenné látky, které obsahují, vydají na celý dlouhý seznam. A navíc mají minimum kalorií, protože je (podobně jako meloun nebo salátovou okurku) tvoří téměř z 90 % voda. Ideálně se tak hodí pro odlehčený letní jídelníček, nebo přímo pro jahodovou dietu, kterou můžete držet i několik dní v kuse. Ocení to jak vaše střeva, která jahody zbavují jedovatých odpadních látek, tak i zavodněný organismus – ten totiž jahody pomáhají odvodnit.

Zdroj: Youtube

Vitamíny a minerály pro vaše zdraví

Prvním plusem je, že jahody působí na naše tělo protizánětlivě a antibakteriálně. Vážou na sebe těžké kovy ve střevech a pomáhají proti průjmům, jak uvádí Jahodový web sdružující pěstitele jahod v Čechách a na Slovensku.

Mimořádně bohaté jsou jahody na kyselinu listovou, která je důležitá pro růst buněk a krvetvorbu. Z vitamínů pak obsahují hlavně „céčko“, které je přínosem pro náš imunitní systém, z minerálů stojí za zmínku draslík, který odvodňuje a snižuje krevní tlak. Najdete v nich i velké množství zinku a manganu – ten je zase nezbytný pro dobrou funkci metabolismu, vyživuje nervy a mozek, zásobuje barevnými pigmenty vlasy i kůži, povzbuzuje činnost štítné žlázy a podílí se na krvetvorbě a růstu kostí.

Antioxidanty na talíři

Jahody patřící mezi bobule patří mezi nejlepší zdroje antioxidantů. Uvedl to například článek v odborném časopise Nutrition Journal, který zkoumal vzorek více než 3 100 potravin. Vědci zjistili, že zejména drobné jahody jsou společně s divokými borůvkami, ostružinami a černým rybízem považovány za jeden z nejbohatších zdrojů antioxidantů.

Právě díky antioxidantům, které bojují s volnými radikály, mohou tyto šťavnaté červené plody pomáhat nejen při hubnutí, ale také jsou skvělým pomocníkem proti stárnutí, posilují imunitu, snižují záněty v těle, působí proti zácpě, snižují vysoký krevní tlak nebo působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, což dokazují i studie.

Dalším zdravotním přínosem jahod je vyšší obsah vlákniny, a to rozpustné i nerozpustné. Vláknina je důležitá pro správnou funkci střevní mikroflóry a vede ke zlepšení trávení.

Pozor na alergii

Citlivější lidé mohou být na konzumaci jahod alergičtí – projevují se u nich vyrážky, pupínky v ústech a na rtech, bolavé afty, otoky v obličeji. Nesnášenlivost zřejmě vyvolává vysoká koncentrace organických kyselin.

Jahodovou dietu drží i celebrity

V roce 2014 vyšla v zahraničních médiích informace, že slavná kráska Kim Kardashian drží dlouhodobě jahodovou dietu, díky které jí kila padají dolů. Zdroj z jejího okolí tehdy řekl pro plátek The Sun: „Zkouší to několik dní v týdnu. Má jahody k snídani a obědu a mezitím svačí jahodové smoothie.“ Když si chtěla Kim prý zahřešit, dala si údajně skleničku vychlazeného šampaňského s ... jahodou.

Detox odlehčí střevům

Proč nevyužít toho, že jahody se teď prodávají na každém rohu, nebo vám dozrály přímo na záhonech ve vlastní zahradě? Na detoxikační kúru budete potřebovat podle webu ireceptar.cz zhruba 400 gramů jahod na den, ideální je vydržet alespoň tři dny. Nejlepší jsou samozřejmě jahody čerstvé, protože čím déle je budete skladovat, tím víc se ničí jejich výživové hodnoty. Jahody si rozdělte na několik porcí a jezte je během celého dne. Můžete k nim přidat i další ovoce, případně lehká, nezatěžující jídla – například rýži se zeleninou či polévku. Vyvarujte se ale masa, tuku, mouky, kávy, černého čaje a alkoholu.

Pokud se necítíte přímo na detox, můžete si z jahod vykouzlit desítky zdravých receptů, které chutnají skvěle a přitom nemají moc kalorií. Třeba když jahody smícháte s bílým jogurtem a medem a zamrazíte je jako domácí zmrzlinu, nebo z nich upečete tvarohový cheesecake z nízkotučného tvarohu a lučiny, umixujete si z nich koktejl ze sójového mléka nebo snídaňové smoothie s chia semínky. Připravit z jahod můžete i osvěžující limonádu, do které přihodíte lístky máty či meduňky. Zamíchat si je můžete i do zeleninových salátů. Dobrá a svěží letní chuť je zaručena!

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27172913/

https://www.jimejinak.cz/jahody-10-faktu-ktere-vas-o-tomto-jarnim-ovoci-prekvapi/

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/potential-health-benefits-of-strawberries/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2841576/