Co je to intuitivní stravování

V poslední době se rozmohl pojem intuitivní stravování, filozofie, která z vás dělá odborníka na vaše tělo a jeho signály hladu. Na rozdíl od ostatních diet a tipů stravování nevnucuje žádné pokyny, nevybízí k tomu, abyste se něčemu vyhýbali, a neříká ani, co a kdy jíst.

Zdroj: Youtube

Namísto toho vás nabádá k tomu, abyste byli tou nejlepší osobou, tou jedinou osobou, která tato rozhodnutí může učinit.

Intuitivní stravování je styl, který podporuje zdravý přístup k jídlu a vnímání svého těla. A vychází z toho, že jíst byste měli tehdy, když máte hlad, a naopak přestat tehdy, když už jste syti. Zní to naprosto jednoduše, že? Ale poznáte ještě, že máte hlad, nebo víte, kdy už je ten správný čas s jídlem přestat? Z toho vychází i samotný název filozofie, celé by to měl být totiž intuitivní proces. Pro mnoho lidí tomu tak zdaleka není.

Intuitivním stravováním se zabývá více než 125 studií a vyplývá z nich, že působí na pozitivní vnímání obrazu těla, sebevědomí, nižší míru poruch příjmu potravy a vyšší celkovou pohodu.

Ať už jsou to návyky z dětství, resp. z rodiny, které vás odvedly od vaší intuice, nebo množství nejrůznějších diet, kterými jste prošli, intuitivní stravování vás vede k naprostému základu, a to k důvěře ve své tělo a intuici. Možná se to tedy budete muset opět naučit. To zahrnuje i umění rozlišovat mezi fyzickým a emocionálním hladem. Nedává vám to smysl? Jak můžete mít emocionální hlad?

Emocionální hlad

Ten je poháněn emocionální potřebou, pocity jako smutek, osamělost, nuda, ale i ty pozitivní pocity jako radost, například ze zdolané zkoušky, ve vás mohou vyvolávat touhu po jídle. Ať už po jídle útěchy, nebo třeba za odměnu. Po tomto emocionálním jedení ale často přichází pocit viny a nenávist k sobě samému, protože můžete být přejedeni k prasknutí. Zároveň si uvědomíte, že jste jedli, přestože jste neměli hlad, a jste zase dál od svých vytoužených cílů. Opět jste podlehli svým emocím.

Zatímco fyzický hlad je biologická potřeba, která upozorňuje na to, že je čas doplnit živiny. Navíc vzniká postupně a vysílá různé signály, jako je kručení v břiše, únava nebo třeba podrážděnost. Jediné, co vás v ten moment uspokojí, je jídlo.

A to je i to, z čeho přesně intuitivní stravování vychází. Není to z konkrétních předpisů, pravidel co, kdy a kde, ale z fyzického hladu. Jídlo by mělo uspokojit fyzický hlad a rozhodně ve vás nemá vyvolávat pocity viny.

Jak s tím ale začít?

A pokud jste člověk, který se nad tím, co jí, vlastně do detailu nezamýšlí, lze to považovat za intuitivní stravování?

Pravda je, že zamyslet se je vlastně naprostá nutnost. S intuitivním stravováním je neoddělitelně spjaté také zdraví, tedy zdravý životní styl. Proto je velice důležité načerpat informace o výživě, o tom, jaké živiny tělo potřebuje, a zároveň respektovat své individuální potřeby, neboť každý má jiné.

Důležité také je oprostit se od předsudků a mýtů, které mezi lidmi kolují ve velkém, a veškeré rady a návody brát s nadhledem. Tuky samy o sobě nejsou zlé, po jednom bílém rohlíku nepřiberete.

Největší potíž je většinou v množství konzumovaného jídla. Vaše tělo si totiž dost pravděpodobně nežádá deset rohlíků každé ráno k snídani, ani celou bábovku odpoledne ke kávě. Proto je třeba zabývat se tím, co vám říká váš žaludek, a ne vypočítaný počet kalorií na večeři.

Jedno je jasné, přechod na přirozený intuitivní styl stravování nebude jednoduchý. Čeká vás dlouhá a pracná cesta, ale na jejím konci si budete moct užít své jídlo s chutí a bez starosti o svou váhu. Ačkoli diety slibují rychlou a snadnou cestu, zkratky nikdy nefungují, ne dlouhodobě a udržitelně.

Principy intuitivního stravování

Ctěte signály hladu, jakmile se vám to podaří, připravíte si půdu pro obnovení důvěry v sebe sama. Pokud totiž nebudete udržovat své tělo biologicky nasycené dostatečným množství energie, můžete vyvolat prvotní nutkání k přejídání.

Uzavřete s jídlem konečně příměří a nebojujte už. Neříkejte, že si „nemůžete“ nebo „byste si neměli“ určitou potravinu dát, povede vás to k intenzivním pocitům deprese. Ty pak akorát přerostou v nekontrolovatelné chutě a často i k záchvatovitému přejídání.

Bojujete s myšlenkami, které vás hodnotí dobře, protože jste snědli minimum kalorií, a špatně, protože jste si dali kousek čokoládového dortu nebo kopeček zmrzliny? Je to proto, že se snažíte držet v rámci nerozumných pravidel, které vytvořila kultura stravování. A na základě toho se objevují pocity viny a negativní myšlenky. Zbavíte-li se tohoto reproduktoru ve své hlavě, budete zase o krok blíž intuitivnímu stravování.

Patříte mezi požitkáře a jídlo nechcete brát jen jako motor, bez kterého nelze žít? Objevte v rámci intuitivního stravování také faktor spokojenosti. Intuitivní stravování učí, že si máte dát to, na co máte opravdu chuť, v prostředí, které k tomu vybízí. Potěšení pro vás potom bude mocnou silou, která vám pomůže cítit se spokojeně. Jakmile si takový zážitek dovolíte, zjistíte, že stačí jen správné množství jídla.

K tomu, abyste jedli adekvátní množství jídla, je naprosto nezbytné vnímat pocit sytosti. Teprve potom budete moct ctít svou plnost. Naslouchejte signálům svého těla, když vám říkají, že už nemáte hlad. Často je k tomu nezbytné jíst pomaleji, popřípadě po snědení části porce chvilku počkat a zjistit, jak jste na tom. Konkrétně se doporučuje zastavit se uprostřed jídla a zeptat se sami sebe, jak vám jídlo chutná a jaká je vaše aktuální úroveň hladu.

Emocionální hlad zde byl už zmíněn, abyste se mohli i tak stravovat intuitivně, bude nutné najít si laskavé způsoby, jak se těšit, a popřípadě i rozptýlit ve chvílích úzkosti, osamělosti, nudy nebo i hněvu. Jsou to všechno emoce, které zažívá každý, a každá z nich má svůj vlastní spouštěč. Jídlo zkrátka v žádném případě není tím správným řešením. Sice pomůže, ale pouze na krátkou chvíli, a naopak z dlouhodobého hlediska proces jen zhorší.

Proto, abyste se mohli vydat cestou intuitivního stravování, budete muset začít respektovat své vlastní tělo. Stejně jako, máte-li velikost nohy 40, musíte přijmout fakt, že do velikosti 38 se prostě nevejdete. S tělesnými proporcemi je to stejné, ty jsou dány geneticky. Budete-li ale respektovat své tělo, budete se v něm cítit lépe.

Někdo se domnívá, že k vytoužené postavě postačí jen jedno: buď upravit jídelníček, nebo se hýbat. Pravda ale je, že se jedná o neoddělitelnou kombinaci. A to nejen pro dosahování nějakých cílů, ale zejména v rámci zdravého životního stylu. Proto se přestaňte soustředit na to, že se vám nechce vstát a hýbat se, ale představte si to, jak se cítíte, když se vaše tělo hýbe. Nemyslete na spalování kalorií, ale mějte ze cvičení radost.

Stejně jako hlad, sytost a své tělo, ctěte i své zdraví. Vašemu zdraví určitě neprospívají ultrazpracované potraviny ani litry sladkého pití. Vybírejte si proto takové potraviny, které ctí vaše zdraví, chuťové buňky a zároveň vám dělají dobře. Nemusíte jíst dokonale, pokud nárazově sníte jen jedno jídlo za den, nic se nestane. Záleží na tom, co jíte soustavně v průběhu času.

Nenechte se nadále svazovat pravidly a omezeními danými společností, jezte svobodně, najděte svůj hlad, sytost a hlavně potěšení v každé porci.

Zdroj: