Jak se tuk v těle ukládá
Bohužel velmi jednoduše, stačí konzumovat více kalorií (energie), než kolik tělo zvládne spotřebovat a nadbytek je ve formě tuků uložen do skladiště tvořeného tukovými buňkami. Představte si je jako spoustu malých pytlíčků, které se naplní, když to s návštěvou spíže přeženete a v pohybu naopak ošidíte.
Co je potřeba k tomu, aby se tukem naplněné pytlíčky vyprázdnily? Nepomohou žádné zázračné pilulky ani procházky rosou za úplňku – leda byste při něm pravidelně odběhli půlmaratón. Musíte vytvořit…
Kalorický deficit
To znamená přijímat méně energie, než kolik jí vydáte. Většina odborníků se shoduje, že by měl tento deficit odpovídat zhruba 500 kcal denně. A asi není třeba zdůrazňovat, že pro plynulé snižování váhy potřebujete tento deficit udržet. Pokud se do něj dostanete jednou dvakrát do týdne, nečekejte výraznější výsledky. Disciplína a pevná vůle zde hrají mnohem důležitější roli než polička zarovnaná suplementy na podporu spalování tuků. Termín „spalování tuků“ evokuje představu nějaké pece nebo pěkně rozpálených kamen, kam se vyprazdňují tukem naplněné pytlíčky. A svým způsobem je to pravda.
Přiložte do kamen – pardon – do mitochondrií
Pokud příjem energie neodpovídá nárokům na výdej, musí tělo sáhnout do rezerv. Obrazně řečeno naložit obsah tukového pytlíku a transportovat ho ke spalovací peci jménem mitochondrie. To je složka buňky plnící funkci oněch zmiňovaných kamen. V mitochondrii se tedy tuk rozkládá za vzniku energie, kterou tělo potřebuje. Energii využijete, pytlík zůstává prázdný, pak druhý, třetí… atd. A vaše tělesná hmotnost klesá. Prázdný pytlík navíc zmenší svůj objem, smrskne se a zabere méně místa. To se pak projeví vaším rozzářeným úsměvem, když vezmete centimetr a změříte si objem pasu nebo boků. Nevzhledné tukové polštáře mizí a vládu přebírají pevné, ladné křivky.
Co byste o tukových buňkách měli vědět?
Určitě to, že jejich počet může narůstat, ale přirozenou cestou neklesá. Kdo to s příjmem energie dlouhodobě přehání, ten nutí svoje tělo k produkci nových a nových tukových buněk, aby bylo nadbytečné tuky kam ukládat.
Díky kalorickému deficitu je pak možné odbourat tuk, který je v nich uložen, ale buňka nezanikne. Prostě v klidu klimbá a čeká, až/zda ji zase nakrmíte.
Vedlejší produkty spalování tuků
Tak jako dřevo v kamnech po sobě nechává popel, ani spalování tuků není úplně bezezbytkové. Hlavními vedlejšími produkty tohoto procesu jsou oxid uhličitý a voda. Oxid uhličitý je plyn, který se z těla dostává s vydechovaným vzduchem. Vodu vyloučíte prostřednictvím moči, potu nebo prvně zmiňovaného vydechovaného vzduchu, který drobné částečky vody také obsahuje.
Jak ovlivnit spalování tuků?
Tak jako můžete manipulovat s intenzitou hoření v kamnech, je do jisté míry ovlivnitelný i proces probíhající v mitochondriích, případně samotný transport tuku z buněk do „spalovny“. Aby vůbec mohlo dojít k vyprázdnění tukové buňky, musíte dosáhnout již několikrát zmíněného kalorického deficitu, bez něj by vám žádný z dalších triků nebyl nic platný.
Kalorický deficit si zajistíte sníženým příjmem energie a/nebo zvýšeným výdejem (fyzickou aktivitou). A když chcete svoji snahu stimulovat, můžete sáhnout po některém efektivním výživovém doplňku. V tomto případně nejspíš ze skupiny tzv. spalovačů, které fungují obvykle na principu:
- urychlení metabolických procesů, čímž se zefektivní využití tuků jako zdroje energie (např. kofein);
- potlačení chuti k jídlu (např. extrakt ze zeleného čaje či synefrin);
- stimulace spalování tuků (johimbin, extrakt ze zelené kávy či CLA)
Teď, když pro vás proces odbourávání tuků není obestřený tajemstvím a jste vyzbrojeni dostatečným know-how, nezbývá než vám popřát hodně štěstí a kupu pořádně roztopených mitochondrií.
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28765272/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225890/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4371661/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23505452/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2912010/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21115335/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21075161/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12323115/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26388708/