Taková hodinka či dvě vám mohou pomoct na vaší cestě, ale také se může stát, že i ta hodina běhu či jiná aerobní aktivita vám k ničemu nebude.

Proč tomu tak je, jaké jsou možnosti spalování? A proč se vám nedaří hubnout i přesto, že chodíte každý den cvičit? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Člověk, který každý den chodí cvičit, a člověk, který má náročnější práci

Nejdříve se podíváme na rozdíly mezi dvěma konkrétními lidmi. U tohoto příkladu se pokusím vysvětlit, jak to s hubnutím je, ale také kde může být chyba, že zrovna vám se zhubnout nedaří.

Prvním člověkem je Pavlína, která každý den navštěvuje fitness centrum. Cvičením stráví okolo hodiny a po tréninku se přemluví na pár desítek minut na kardio. Kardiem spálí průměrně 150 kalorií a hodinovým tréninkem okolo 250 kalorií. Jedná se o začátečnici, která má snazší trénink. Celkem tedy spálí 400 kalorií během pobytu v posilovně.

Pavlína sice navštěvuje pravidelně fitness centrum, ale má sedavou práci od pondělí do pátku. Pracuje od rána do odpoledních hodin, pak po práci zvládne už jen výše zmiňovaný trénink a jde spát.

Druhým člověkem je Anežka, která sice chodí do posilovny jen dvakrát týdně, takže týdně spálí výrazně méně než Pavlína. Anežka má však náročnější práci, každý den v práci ujde několik desítek tisíc kroků, zvedá různé krabice a málokdy si sedne. Po práci většinou zajde na procházku se psem, navaří pro celou rodinu a ještě stihne uklidit.

Může se zdát, že Pavlína žije zdravěji a bude automaticky hubnout. Chodí třikrát více do posilovny než Anežka. Anežka ovšem vydá spoustu energie během dne, což bude mít za následek větší úbytek na váze a vyšší počet spálených kalorií během dne.

NEAT jako alfa a omega při hubnutí

Silový trénink, kardio a sportovní aktivity jsou pro hubnutí také důležité. Bez silového tréninku svou postavu nezpevníte, u sportu a kardia spálíte zase během kratší doby více kalorií.

Na co se ale zapomíná, je NEAT, což znamená „non-exercise activity thermogenesis“. Jedná se o aktivitu vykonávanou během dne bez účelu cvičení. Spadá sem chůze, vaření, práce, práce na zahradě, uklízení apod.

Tento NEAT je velmi důležitý, pokud se snažíte hubnout. Jak jste mohli vidět výše na příkladu, Pavlína celkově spálí méně kalorií než Anežka, přesto se může zdát, že Pavlína žije aktivnější život.

Zařaďte silový trénink a také můžete přidat kardio. Nezapomínejte ale na aktivity během dne.

Na co se zaměřit?

Jaké aktivity během dne vykonávat a podpořit tak hubnutí? Je to jen na vás.

Kalorie spalujete u každého pohybu.

Pro příklad se podívejte níže na jednotlivé aktivity a počet spálených kalorií během hodiny. (Množství spálených kalorií je průměrné, může se lišit u každého.)

  • práce na zahradě – 200 kcal
  • úklid – 200 kcal
  • vaření – 120 kcal
  • procházka – 200 kcal
  • fyzicky náročná práce – 200 až 500 kcal
  • broušení – 400 kcal
  • práce ve skladu – 400 kcal

Zdroj: https://fitmaliny.cz/