Změna je skvělá, zvláště pokud jde o pohyb

Možná, že cvičení HIIT je vaším oblíbeným tréninkem, u kterého se pořádně zapotíte, nebo si užíváte silový trénink, kdy zvedáte těžké váhy, anebo si možná užíváte příjemného pocitu, když dosáhnete během dne svého cíle v počtu kroků. Ovšem existuje jeden typ cvičení, který mnohým z vás připomene dětství a spousty radostných vzpomínek, a tím je obyčejná trampolína.

Ať už jste dospívající či dospělí, a snažíte se najít nové způsoby, jak se hýbat a porazit stereotypní nudu, nebo hledáte tip na skvělý dárek, jak dostat své děti do pohybu, tak trampolína by mohla být ideální volbou. Kromě zábavy a dobrého pocitu je na ní úžasné to, že přináší i spousty výhod, o kterých si dnes podrobně povíme, a zároveň se dotkneme i výzkumů, které se tohoto druhu pohybu týkají.

Zdroj: Youtube

Trampolína pro trénink celého těla

Trampolína procvičí celé vaše tělo od nohou a hýžďových svalů až po břišní svaly, záda a horní část těla. Pravidelné skákání je skvělým způsobem, jak zapojit veškeré svaly a zlepšit složení těla. Skoky můžete také různě kombinovat a díky tomu se tak zaměřit na posílení jednotlivých oblastí.

Trampolína posune vaši kondici výš

Výzkum American Council on Exercise vysvětluje, že NASA zjistila, že trénink na trampolíně je stejně efektivní formou aerobního tréninku, jako je běh. Je to zkrátka a dobře fantastický způsob k tomu, jak zvýšit svou tepovou frekvenci i oběh.

Účelem jejich výzkumu bylo zjistit, zda provádění cvičebních rutin na minitrampolíně splňuje aspekty pro zlepšení kardiokondice – a to se stalo, zvláště pokud je tato forma tréninku pravidelná. Účastníci dodržovali 19minutový interval navržený tak, aby vytvořili trénink na celé tělo. Výzkum zjistil, že úroveň energetického výdeje při cvičení na minitrampolíně odpovídá běhu 9,5 km za hodinu na rovném terénu. Jiný výzkum zase porovnával chůzi a běh na běžeckém pásu ve čtyřech různých rychlostech se skákáním na trampolíně ve čtyřech výškách. Výsledky tohoto výzkumu ukázaly, že podobné úrovně srdeční frekvence a VO2 je úroveň podnětů na těle větší při skákání na trampolíně než při chůzi či běhu.

Trampolína pomůže s rovnováhou, obratností a koordinací

Stejný výzkum od ACE zjistil, že trampolíny byly používány během druhé světové války, aby pomohly zvýšit prostorové povědomí a rovnováhu pilotů stíhaček. Jiná studie zkoumala účinky na stabilitu a rovnováhu starších účastníků během náhlých pádů po 14denním minitrampolínovém cvičebním programu, kdy zjistila zvýšenou svalovou sílu na jejich chodidlech, nohou i kotnících, stejně jako zlepšenou schopnost znovu získat rovnováhu při pohybu vpřed.

Trampolína zlepší zdraví kostí

I když skákání může znít jako fyzická aktivita, která má velký dopad na kosti a klouby, není tomu úplně tak, protože většina nárazů je absorbována, a proto je tato forma tréninku vhodná pro zdraví a sílu kosterního systému.

Například výsledky z výzkumu z roku 2016 publikované v Journal of Sport and Health Science ukázaly, že trampolínisté měli větší hustotu kostí, plochu a odhadovanou sílu kostí, než byla ta kontrolní. Je tedy asi jasné, že většina z nás nebudeme soutěživí trampolínisté, ale i přesto je toto zjištění dobré, protože pravidelné cvičení na trampolíně nám pomůže posílit kosti a zároveň snížit riziko osteoporózy.

Další výzkum z roku 2019 dospěl k závěru, že jejich dvoutýdenní minitrampolínový cvičební program prováděný staršími ženami s osteopenií (nízká kostní hustota) byl vysoce účinný při zlepšování rovnováhy, funkční mobility, síly, výkonnosti při chůzi a strachu z pádu.

Trampolína zlepší imunitní systém a podpoří celkové zdraví

Wellbeing Journal poznamenal, že odrazový pohyb při poskakování na trampolíně je prospěšný pro náš lymfatický systém. Jedná se o síť tkání a orgánů, která je součástí imunitního systému, udržuje hladinu tělesných tekutin v rovnováze, detoxikuje a chrání před infekcemi. Na rozdíl od orgánů jako je třeba srdce, které pumpuje samo, lymfatický systém vyžaduje k pumpování pohyb, a trampolína tak může být skvělou volbou k tomu, aby se toto pumpování podpořilo.

Zdroj: Youtube

Trampolína je zábava, u které se nebudete nudit

Pokud vám cvičení po nějaké době začíná připadat stereotypní a už vám nepřináší žádný endorfinový náboj, tak je ideální čas, abyste svou tréninkovou rutinu obměnily. Vždy se snažte hledat způsoby, jak opět do svého tréninkového plánu vrátit nadšení z pohybu a radost. Trampolína je jistě jedna z variant, která vám dodá novou dávku energie, motivace a u které si užijete spoustu zábavy. Navíc pokud máte děti, tak uvidíte, že i ony si tento druh pohybu zamilují.

Na frázi „skákat radostí“ opravdu může něco být. Cvičení, ať už je jakékoli, je obecně spojeno s úlevou od stresu, protože uvolňuje endorfiny – přírodní látky, které vám pomohou cítit se lépe a udržet si pozitivní náladu. Také navazuje pocit dobré nálady a předchází depresím.

Nezapomínejte, že každý pohyb vás musí bavit – to je klíč k tomu, abyste u cvičení vydržely a byly úspěšné ve své cestě za fit tělem a psychickou pohodou!

Zdroje:

  • https://acewebcontent.azureedge.net/certifiednews/images/article/pdfs/ACE_MiniTrampoline.pdf
  • https://journals.physiology.org/doi/abs/10.1152/jappl.1980.49.5.881
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21306917/
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095254615000423?via%3Dihub
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6929928/
  • https://wellbeingjournal.com/rebounding-good-for-the-lymph-system/