Nepamatujete si, kdy jste si naposledy myly vlasy, jedly v klidu právě uvařené jídlo nebo kdy jste se dobře vyspaly? Nebojte milé maminky, nejste v tom samotné!

Být čerstvou maminkou může být ze začátku velmi náročné a náročné to je! A když se podíváte do zrcadla, občas vás mohou napadat špatné myšlenky o sobě samé – zvláště, když pak otevřete sociální sítě a z každého třetího příspěvku na vás vyskakují všechny ty instagramové maminky, které zrovna porodily a už druhý den vystavují své tělo, jako by jim stačila jen jedna noc, přes kterou se vrátily zpět do formy. To štěstí bohužel každý nemá a věřte, že na sociálních sítích najdete opravdu jen to dokonalé. Jen zřídka z těchto sítí poznáte, co je opravdová realita a co naopak je jen pozlátko. Takže apeluji na všechny – vypněte ty sociální sítě a začněte se věnovat pouze sama sobě! Nesrovnávejte se s jinými maminkami. Každá z nás má jiné tělo, každá z nás má jiný průběh těhotenství a každá z nás se vrací do své původní formy jinak.

Pokud pro vás právě teď nadešel čas, kdy jste připraveny vrátit se ke cvičení, tak se nejprve ujistěte u svého lékaře, že je vše v pořádku a že s cvičením můžete začít. Nezapomínejte však na to, jet podle svého tempa a nikam se nehnat! Dopřejte svému tělu dostatek času, který potřebuje, a cvičte zejména proto, abyste se cítily dobře. Rozhodně zapomeňte na očekávání a také na srovnávání se s ostatními! To je pro začátek to nejdůležitější.

Začněte pomalu

Bez ohledu na to, jak jste byly fit a aktivní před těhotenstvím nebo během něj, nyní je čas, abyste to vzaly pomalu a obnovily svou kondici po porodu postupně.

Právě jste prošly obrovským množstvím změn, takže možná budete chtít začít se cvičením pánevního dna a lehkými procházkami. Je také důležité si uvědomit, že váš cvičební plán může vypadat trochu jinak, když máte nového člena rodiny, který potřebuje vaši péči. Není tedy nic špatného na tom, udělat ve vašem tréninku úpravy a zkrátit jakýkoli trénink. A pokud budete potřebovat více dnů odpočinku nebo trénink vynechat, tak se opravdu nic neděje!

Pokud jste dříve chodily do posilovny, nebo jste rády běhaly, můžete si pořídit nějaké vybavení. Díky tomu si usnadníte práci i čas a navíc budete miminku neustále po ruce.

Vaše tělo je neuvěřitelné, a proto se nestyďte!

U mnoha žen může být touha začít znovu cvičit po přivítání nového dítěte spojena s velkou nejistotou ohledně toho, jak těhotenství změnilo jejich tělo.

I když naučit se milovat a vážit si svého těla před těhotenstvím, během něj a po něm není vždy snadným úkolem, tak vám chceme připomenout, že vaše tělo je neuvěřitelné! Dokázalo nosit a donosit vaše dítě, dokázalo se poprat se vším, co mu přišlo do cesty, vydrželo náročný porod a dokáže a vydrží toho ještě mnoho. Změny týkající se toho, jak vaše tělo vypadá, jak vnímáte své strie či uvolněnou kůži, jsou po těhotenství zcela normální, a proto se opravdu není za co stydět. I přesto, že se vám vaše tělo po těhotenství může zdát trochu neznámé, tak je krásné. Nejlepší důvodem ke cvičení není trestat se nebo se snažit změnit sama sebe, ale že se díky němu cítíte šťastné, zdravé a sebevědomé – uvnitř i navenek.

Tipy pro snadné hubnutí po porodu, u kterých začít:

 • Nevynechávejte jídla. S novým miminkem mnoho novopečených maminek zapomíná jíst. Pokud nebudete jíst, budete mít méně energie, a to vám nepomůže zhubnout.
 • Jezte 5 až 6 malých jídel denně a mezi nimi zdravé svačiny.
 • Nezapomínejte na snídani. I když ráno normálně nejíte, zvykněte si snídat. Snídaně vám dodá energii na začátek dne a zabrání tomu, abyste se později cítily unavené.
 • Zpomalte. Když si uděláte na jídlo čas a budete jíst v klidu, tak si snáze všimnete, že jste syté. Ačkoli je velmi lákavé dělat více věcí najednou, tak soustředit se na jídlo je opravdu klíčové, protože bude méně pravděpodobné, že se budete přejídat.
 • Když sáhnete po svačině, snažte se zařadit potraviny s vlákninou a bílkovinami, které vás zasytí (jako je syrová paprika nebo mrkev s fazolovým dipem, plátky jablek s arašídovým máslem nebo plátek celozrnného toustu s natvrdo vařeným vejcem).
 • Dodržujte pitný režim! Láhev s vodou mějte poblíž místa, kde obvykle krmíte své dítě, tak ji budete mít alespoň neustále na očích.
 • Omezte nápoje jako limonády, džusy a další tekutiny s přidaným cukrem a kaloriemi. Vyhněte se výrobkům s umělými sladidly.
 • Upřednostněte celé ovoce před ovocnou šťávou. Ovocné šťávy by měly být přijímány s mírou, protože mohou přispět ke kaloriím navíc. Celé ovoce vám dodá vitamíny a živiny a obsahuje více vlákniny, což vám pomůže cítit se syté.
 • Vybírejte raději grilovaná nebo pečená jídla než smažená.
 • Omezte sladkosti, cukr, nasycené tuky a trans tuky.
 • Pokud vás nezdravé jídlo láká, zkuste ho doma nemít.
 • Dovolte svému tělu hubnout postupně.
 • Postupně se vraťte do cvičení. Jděte s miminkem na procházku nebo na cvičení pro maminky a miminka.

Zdravá strava v kombinaci s pravidelným cvičením je nejlepší způsob, jak shodit přebytečná kila po porodu. Cvičení vám pomůže ztratit tuk místo svalů. Jakmile budete připraveny začít hubnout, jezte co nejvíce zdravě, vyváženě a každý den se o něco více hýbejte.

I když může být velmi lákavé tlačit se do své nové a zároveň tvrdé rutiny proto, abyste rychle hubly, tak mějte na paměti, že rychlé hubnutí není zdravé a především není udržitelné. Z tohoto důvodu nic nepřehánějte! I jen rychlá procházka kolem ulice s dítětem v kočárku je skvělý způsob, jak začít přidávat cvičení do svého každodenního programu.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-after-pregnancy

https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2022/aug/postpartum-weight-loss-when-can-you-to-start-dieting-after-pregnancy/