Na nárůst váhy si ženy stěžují často, koneckonců to mnohdy nemusí souviset s věkem. Přiznejme si otevřeně, že obvykle nejsme s tím, co vidíme na displeji, úplně spokojené ani ve dvaceti. Přitom v nejmenším netušíme, že ono to postupem času nebude lepší. Ve čtyřiceti najednou nevíte, co hlídat dřív. Jestli se snažit zabránit rozkladu kolagenu v pleti, která ztrácí pružnost, cvičením zpevňovat všechny partie podléhající gravitaci nebo držet pod kontrolou váhu. A do toho se ze všech stran sypou výhrůžky o přelomové padesátce.

Odborníci jsou známí svým nekompromisním pohledem na věc a jejich konstatování si nebere servítky – podle nich žena po padesátce přibírá ročně zhruba 0,7 kg. Váha navíc se ukládá především v oblasti břicha. Po obvyklém „proč zrovna já?“, které navíc můžete přeskočit (jsme na tom všechny hodně podobně), přichází fáze…

KDO ZA TO MŮŽE?

Na lavici obžalovaných tak v soudní kauze „Tloustnutí po padesátce“ usednou:

Věk

Ten je alespoň spravedlivý k oběma pohlavím. Jak ženy, tak i muži ztrácejí v průběhu svého života každých deset let 3–8 % z celkové svalové hmoty vlivem stárnutí. Úbytek metabolicky aktivní tkáně, k němuž se posléze přidá i celkové zpomalení metabolismu, jednoznačně vede k nárůstu váhy.

Hormony

Tady už rovnoprávnost pohlaví končí a svou roli sehraje pokles hladiny estrogenu – ženského pohlavního hormonu, který podle řady odborníků tlumí pocit hladu. Ke slovu se tedy dostává zvýšený apetit.

Životní styl

V tomto věku není výjimkou, že se cítíte víc unavené, hladina životní energie poklesla a není snadné donutit se k pravidelnému cvičení. Když k tomu přidáte skutečnost, že skladba jídelníčku má k ukázkovému poměru makroživin daleko, jsou nadbytečná kila nevyhnutelná. Řada žen má navíc v tomto věku problémy se spánkem a ty – jak známo – s nárůstem váhy přímo souvisejí.

Naším cílem není najít a odsoudit jediného viníka. Ani doživotní trest pro estrogen totiž situaci nijak nezmění. Nezbývá než získat co nejvíce cenných informací o tom, co se s tělem ženy postupem věku děje a pokusit se udělat maximum pro to, aby zrovna na tom vašem bylo napácháno co nejméně škod.

Jestli máte být v padesáti připravené hrozbám čelit, začněme už tím, co se s ženským tělem děje ve čtyřiceti.

PERIMENOPAUZA

Obvykle začíná po čtyřicátém věku života a je charakterizována výkyvy hladiny estrogenu + poklesem hladiny progesteronu. To v praxi znamená, že se můžete setkat s následujícími příznaky:

  • změny menstruačního cyklu;
  • nárůst váhy;
  • poruchy spánku;
  • návaly (zejména v noci);
  • bolesti hlavy;
  • psychické problémy (poruchy nálad, úzkosti, deprese).

MENOPAUZA

U ženy, která už rok neměla menstruaci, mluvíme o tzv. menopauze. Průměrný věk začátku menopauzy je 51 let. Co se týče příznaků, jsou velmi individuální. Některé ženy zjišťují, že pro ně byla mnohem nepříjemnější perimenopauza, u jiných se nežádoucí symptomy v prvním roce či dvou od začátku menopauzy zhoršují.

JAKÉ SE NABÍZEJÍ ZBRANĚ

Kromě dobré nálady, pevné vůle a odhodlání nenechat se tolik ovlivňovat datem v rodném listu, můžete:

- pravidelně cvičit

Ideální je kombinace aerobní aktivity a posilovacího cvičení, které vám pomůže udržet, případně nabrat svalovou hmotu, tak důležitou pro svižné fungování metabolismu, jemuž šlape na brzdy hormonální nerovnováha.

- omezit příjem sacharidů

Chutě, které v mnoha případech ženy po padesátce provázejí, většinou svádí k vyššímu příjmu ne zrovna zdravých sacharidů. Snažte se jejich množství udržet na uzdě. Pomůže vám v tom i následující bod…

- zvýšit dávky vlákniny

Vláknina mimo jiné navozuje pocit nasycení, takže zajistí snížení celkového kalorického příjmu. Také má příznivý vliv na trávení a pravidelné vylučování, což řada žen v období menopauzy uvítá.

- využít vhodných výživových doplňků

Na trhu je dnes řada kvalitních doplňků výživy (na přírodní bázi) určených přímo ženám v tomto citlivém životním období. Podpořte tedy svoje snažení i touto cestou.

Nikdo neříká, že to ženy po padesátce mají lehké. Po fyzické i psychické stránce jde o náročnou životní fázi. Když ale víte, co se s vaším tělem děje, jaké potíže můžete očekávat a jak jim předejít, případně je minimalizovat, jste na nejlepší cestě nenechat se věkem zdeptat a následně kvůli hormonům vyměnit šatník za oblečení o několik konfekčních velikostí větší.

Zdroj:

  • https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196%2817%2930602-X/fulltext
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31942151/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6867771/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26569518/