Lze zhubnout plaváním?
Plavání se řadí k tzv. aerobním aktivitám. Kromě něj do tohoto spektra patří ještě typicky především běh a jízda na kole.
To znamená, že se jedná o takový typ pohybu, kdy práce svalů a metabolické procesy probíhají za přítomnosti kyslíku. Klíčové je, že se aerobní cvičení odehrává se střední intenzitou po delší čas a se zvýšenou tepovou frekvencí.
Ovšem pozor, plavání nedokáže odstranit tuk z břicha ani z žádných jiných partií. Nikdy si nemůžete vybrat, na kterých částech těla můžete zhubnout. Tento aspekt ovlivňuje primárně složení těla a také genetika. S plaváním tedy zhubnete jednoduše celkově.
Kolik kalorií je reálné plaváním spálit
Platí, že ve vodě jsme vystaveni mnohem výraznější zátěži, překonávat totiž musíte její odpor. Cvičení je proto mnohem efektivnější. Spálíte tak znatelně více než při zmiňovaném běhu a jízdě na kole. Platí, že 30 minut v bazénu se rovná přibližně 45 minutám cvičení mimo bazén.
Konkrétní intenzita spalování záleží samozřejmě na efektivitě našeho pohybu. Ta je podmíněna i volbou plaveckého stylu. Celkovou ztrátu kalorií ovlivní také aktuální hmotnost daného jednotlivce a stav metabolismu.
Běžné tempo klasického stylu prsa nás tak může zbavit až cca 680 kcal, budeme-li uvažovat průměrného jednotlivce s hmotností 70 kg. Hodina kraulu v tempu svižnějším pak stejnému člověku může pomoct spálit dokonce 700 až 1000 kcal.
Platí tak, že pokud to se zdravým životním stylem myslíte „vážně“, měli byste do bazénu chodit přibližně 3x týdně. Začněte však pozvolna, zpočátku je vhodné vydržet ve vodě cca 15 až 20 minut, časem byste se měli dostat ideálně až na 1 hodinu. A pozor, dodržování vhodného stravovacího režimu se samozřejmě nevyhnete.
Proč se vyplatí plavat ve studené vodě
Zefektivnit můžeme spalování kalorií také tím, že se vydáme plavat do chladnější vody. Podle výzkumu realizovaném v roce 2005 na University of Florida se podařilo sledovaným mužům tímto způsobem spálit dokonce o 20 kalorií víc.
Jde o přirozený mechanismus těla, které se snaží zahřát. V příliš teplé vodě tak budeme nejen pomaleji hubnout, ale také se více unavíme, čímž poklesne naše výkonnost. Optimálně by tak měla mít voda kolem 26 °C.
Ovšem je nutné si uvědomit následující: Před populární otužileckou módou odborníci spíše varují. S otužováním je zapotřebí začít pozvolna. Začátečníkům stačí i studená sprcha.
A jak je to s teorií, že studená voda naopak k ukládání tuku vede? Některé zdroje tvrdí, že se tělo ukládáním tuku před chladem brání. Což sice není vyložený mýtus, ale pro plavání neplatí. Pod vlivem studené vody bychom se skutečně mohli tukem zaobalovat, ale pouze v případě, že bychom se ve vodě nehýbali.
Jaké jsou výhody plavání
Výhodou plavání je zejména to, že se jedná o maximálně přirozený pohyb, jemuž se mohou věnovat i osoby pohybově indisponované, a to včetně seniorů nebo lidí s pohybovým handicapem. Považovat jej můžeme i za vhodnou rehabilitační aktivitu u lidí se zraněním zad, kotníků anebo kolen.
Samostatnou kapitolu představuje vhodnost plavání pro jedince s nadváhou. Jde o šetrný pohyb, který v první řadě nezatěžuje klouby. Zároveň tkví výhoda plavání i v tom, že dýchací svaly překonávají hydrostatický tlak vody, což vede ke zlepšení dechové kapacity.
Jaká jsou úskalí plavání
Úskalím plavání je především to, že je potřeba plavat správně. To, že jsme schopni se na hladině neutopit, neznamená, že plavat reálně umíme.
Ostatně plavce definuje odborná literatura přímo jakožto člověka, který uplave 200 m správnou technikou daného vybraného způsobu bez známek vyčerpání a zvládne pád do neznámé vody.
Typickým problémem rekreačních plavců, především pak žen a dívek, je takzvaný styl „na paní radovou“. Tedy s hlavou nad hladinou. Takováto svérázná technika plavání však poškozuje krční páteř a také ubližuje vašemu ramennímu svalstvu.
Ideální tak je, pokud absolvujete plavecký výcvik s odborníkem, který vás správnou techniku naučí a může korigovat případné chyby.
Pozor na vlčí hlad
Důkazem, že samotný pohyb není vše, je i to, že zásadním způsobem, který může vaše dietní snahy u plavání pokazit, je tzv. vlčí hlad. Tedy stav, kdy cítíme nekontrolovatelný pocit hladu. Zvyšujeme si tak riziko, že se jednoduše neovládneme a sníme jídlo, které do racionálního stravování ani trochu nezapadá. Případně si zdůvodníme svůj prohřešek tak, že po fyzické aktivitě jsme kalorie vydali a najíst se je v pořádku.
Proč po plavání máme k podobnému jednání mnohem výraznější sklony? Chladná voda totiž podporuje tvorbu žaludečních kyselin a přispívá k dobré činnosti střev. Proto se jako prevence doporučuje připravit si lehkou a zdravou svačinu, která naši linii neohrozí. Pomůže i několik minut svižné chůze. Hlad doslova „rozchodit“ dává smysl, zahřejete se a efekt studené vody vymizí.
Zdroje:
- https://www.webmd.com/fitness-exercise/what-to-know-about-swimming-for-weight-loss
- https://www.livescience.com/is-swimming-aerobic-or-anaerobic
- https://www.webmd.com/fitness-exercise/what-to-know-about-swimming-for-weight-loss
- https://news.ufl.edu/archive/2005/05/exercise-in-cold-water-may-increase-appetite-uf-study-finds.html