Ondřej pracuje v oblasti sociálních médií a miluje módu. Jenže s kily navíc si příliš parády v oblékání dopřát nemohl. Nevzhledné břicho mu sice vadilo, jenže vůle opřít se do toho a hubnout byla slabá. „Nebyl jsem nikdy silný natolik, abych musel hubnout. Zlom nastal až v roce 2008, kdy jsem přestal cvičit a začal nekontrolovatelně přibírat,“ vzpomíná dnes. Hubnout se prý pokoušel několikrát, jenže bezvýsledně. Místo toho jeho váha stále rostla, až ukazovala 150 kilo.

Zdroj: Youtube

V roce 2013 se proto Ondřej poprvé rozhodl vyhledat pomoc odborníků a obrátil se na pražskou kliniku, která provádí laparoskopickou operaci zvanou bariatrická plikace. Jde o operaci, kterou v Česku ročně podstoupí na 700 pacientů, nejčastěji jde o ženy (v 70 % případů) ve věku 40–50 let. Polovina z pacientů přitom trpí cukrovkou.

„V té době jsem však žil s partnerem, který mě psychicky týral a nechtěl, abych zhubnul,“ říká mladý muž. Pokusů o zhubnutí tedy zanechal a dál se trápil. Znovu se pak na kliniku vrátil až v roce 2020. „Důvod byl jednoduchý. Chtěl jsem být znovu ten mladý, sebevědomý muž jako před lety a ne se pořád jen bát, kdy zase neobleču kalhoty a košili velikosti 3XL,“ vypráví. „Pamatuji si dobře, jak v roce 2021, půl roku před operací, jsem tu košili už ani nezapnul. Vzteky jsem ji roztrhal a sám sobě si před zrcadlem nafackoval. Byla to velmi zoufalá a bezvýchodná situace,“ popisuje.

Žaludek se změní na trubici

Lékaři Ondřejovi doporučili plikaci žaludku – operaci, při níž se pomocí speciálních nástrojů zavine oblast velkého zakřivení žaludku, takže se z něj stane trubice a žaludek má tím pádem mnohem menší objem. Kapacita žaludku se tak výrazně omezí, stejně jako jeho schopnost se roztahovat, což vede i k omezení možnosti přijmout větší množství jídla najednou. Podle posledních výzkumů dochází navíc díky plikaci žaludku ke snížení tvorby některých trávicích hormonů zodpovědných za pocit hladu a sytosti.

Výběr typu operace patří do rukou bariatrického chirurga a celého spolupracujícího týmu. „Výhodou tohoto zákroku je i fakt, že do těla není nutné zavádět žádný cizí materiál a ani nedochází k nezvratnému odstranění velké části většinou zdravého orgánu, jako se to děje při podobném zákroku pro léčbu obezity,“ vysvětluje primářka OB Kliniky MUDr. Petra Šrámková.

Kromě toho jde o miniinvazivní zákrok, takže ani doba hospitalizace a rekonvalescence není dlouhá. Ihned po operaci ale musí pacient začít dodržovat upravený jídelníček a následně docházetk na pravidelné kontroly.

Kromě kil obvykle zmizí i cukrovka

Operace ale není vhodná pro každého. Podmínkou zákroku je, že pacient musí před operací prokázat, že je ukázněný a schopný dodržovat pravidelný doporučený režim. U pacientů s vyšší váhou, obvykle s BMI nad 45, se pak doporučuje předoperační redukce okolo 5 % váhy, aby se snížila operační rizika. Kontraindikací jsou i některá vážná psychiatrická onemocnění nebo například těžká respirační selhávání a jiné nemoci, které nedovolují plánovanou operaci. "Úspěšný bariatrický zákrok slibuje zhubnutí 20 a více procent z původní váhy. Kromě redukce váhy dochází po tomto laparoskopickém zákroku k lepšení či vyléčení přidružených nemocí, například cukrovky, hypertenze, neplodnosti, močové inkontinence apod., prokázané je prodloužení délky života a snížení rizika nádorových onemocnění," říká primářka MUDr. Petra Šrámková.

„Už se nemusím bát, že mi bude sedačka malá“

Výsledek Ondřeje překvapil. „Kdysi jsem vážil 150, možná i 160 kilo. Před operací to bylo 148 kilogramů a dneska mám 92 kilogramů,“ říká Ondřej. Díky operaci tak shodil 56 kilogramů a úbytek váhy se projevil i na jeho fyzickém zdraví. „Nic mě netíží ani neomezuje. Dobře se mi dýchá, cukr, tlak i cholesterol mám v pořádku,“ říká. „A samozřejmě skvělé jsou i ostatní věci – můžu jít na jakoukoli společenskou akci a nemusím se bát, jestli se vejdu ke stolu, můžu jít do divadla, aniž bych se bál, že budu omezovat ostatní, a nemusím se ani bát, že se nevejdu na sedačku v letadle. A hlavně, mám práci snů,“ usmívá se.

Na operaci se podle svých slov nijak zvlášť nepřipravoval. „Začal jsem chodit pěšky, snažil jsem se jíst menší porce a přemýšlet o tom, co jím. A hlavně jsem začal sledovat módu a motivoval se tím, že jsem si začal nakupovat oblečení velikosti XL,“ říká s tím, že dnes už nosí většinou velikost L. „Moje největší příprava tak byla asi psychická,“ dodává.

Nutná je spolupráce pacienta

„Ondřej je jedním z velmi úspěšných pacientů, kteří absolvovali bariatrickou plikaci, a měla jsem možnost sledovat jeho proměnu nejen fyzickou, ale i psychickou. Jeho cesta nebyla snadná, ale překonal všechny překážky a dnes je z něj zcela jiný Ondřej, než kterého jsem měla možnost poznat v předoperační přípravě, a mám z jeho úspěchu velkou radost. Plikace mu umožnila zvládnout zhubnutí o neuvěřitelných 56 kg, ale hlavní díl spolupráce závisí vždy na pacientovi. Velmi důležitá je i podpora celého multidisciplinárního týmu – internisty, chirurga, nutričního terapeuta, gastroenterologa a psychologa. Operací celá cesta teprve začíná, ale výsledek přináší mnoho benefitů,“ komentuje psycholožka Iva Belasová z OB Kliniky.

Někdy zákrok hradí i pojišťovny

Bariatrické operace žaludku patří mezi finančně nákladnější, pacienti si za ně zaplatí několik desítek tisíc korun. Existuje ale šance na úhradu operace žaludku ze zdravotního pojištění, a to především pro pacienty, kteří mají BMI [index tělesné hmotnosti] nad 35 a lékař u nich potvrdí ještě další závažné onemocnění. Nejčastěji cukrovku, kardiologické či kloubní onemocnění, jak uvedl web Zdravé zprávy. „Riziková je obezita při hodnotách BMI nad 35. Často je doprovázena celou řadou závažných chorob, jako je cukrovka II. typu, srdeční a cévní onemocnění, problémy s pohybovým aparátem či dokonce rakovinou,“ vysvětluje Martin Haluzík z Centra diabetologie IKEM.

Zdroje: