Majonéza je při hubnutí tabu

Tato omáčka se považuje za symbol nezdravého stravování. Vyrábí se z rostlinného oleje, do nějž se přidává ocet, sůl, žloutky, citronová šťáva a cukr. „Pokud se na základ majonézy použije kvalitní řepkový olej, který má vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin, můžeme majonézu úplně v pohodě považovat za jeden ze způsobů, jak doplnit rostlinné tuky v jídelníčku,“ vysvětluje odbornice. Problém tedy není majonéza jako taková, ale pouze její množství. Pokud si tedy do salátu nebo k pečeným bramborám přidáte lžičku majonézy pro výraznější chuť, vůbec nic se nestane. Vždy jde jen o množství a není třeba vzdávat se oblíbených pochutin, pokud si je dáte jen občas a v malém množství!

Světlé pečivo je nezdravé

Ve srovnání s celozrnným a žitným pečivem má bílé pečivo skutečně méně výživových hodnot jako je vláknina, vitamíny B a E nebo některé minerální látky. Neznamená to ale, že takové pečivo je škodlivé nebo že jde jen o nějakou hmotu, která nemá žádnou výživovou hodnotu. „Pokud váš jídelníček tvoří hlavně celozrnné pečivo, které je bohaté na vlákninu, můžete si dát tu a tam k snídani i obyčejný bílý rohlík, pokud na něj máte chuť,“ říká výživová specialistka. Pokud byste si během hubnutí dlouhodobě odpírali to, po čem toužíte, ve výsledku by se mohlo stát, že se zkrátka jednou „utrhnete ze řetězu“ a těch bílých rohlíků s marmeládou spořádáte hned několik. Zakázané ovoce totiž chutná nejlépe. Proto i zde platí – všeho s mírou. Jestliže se celý týden snažíte jíst dostatek bílkovin a hlídáte si kalorie, není důvod, proč si v neděli nedopřát k snídani ten vytoužený tukový rohlík a pořádně si ho užít.

Smoothie je nejlepší snídaně

Ovocné smoothie se často doporučuje jako ideální snídaně, pokud chcete zhubnout. Karolína Four se ale na to dívá trochu jinak. Podle ní se jedná pouze o nápoj, nikoli o plnohodnotnou snídani, která by vás na delší dobu zasytila. Pokud tedy chcete, aby vaše první jídlo dne mělo i sytící efekt, je potřeba doplnit ho ještě o další potraviny. Co tedy do mixéru přidat kromě vody a ovoce? Tak například bílý jogurt, který je bohatý na bílkoviny, ovesné vločky jako zdroj vlákniny a komplexních sacharidů anebo lžičku ořechového másla jako zdroj rostlinných tuků. S takovou snídaní pak snadněji vydržíte do oběda, aniž byste měli potřebu během dopoledne stále něco uždibovat kvůli kručícímu žaludku.

Ovesné vločky a brokolice vás spasí

Většina dietních jídelníčků doporučuje stále tytéž zdravé a nízkokalorické potraviny, jako jsou ovesné vločky, brokolice, kefír, kiwi nebo kimči. „V jídelníčku ale nejde o jednu potravinu, jde o pestrost a vyváženost. I když je nějaká potravina prokazatelně přínosná, neznamená to ještě, že se do její konzumace musíme nutit a že by to bez ní nešlo. Každému z nás přece něco nechutná a je to tak v pořádku,“ vysvětluje Karolína Four. Důležité je nevynechávat celé skupiny potravin, jako je zelenina, ovoce, mléčné produkty nebo luštěniny. Co si z nich vyberete, je jen na vás a vašem apetitu.

Detox je nezbytný pro očistu střev

Také slýcháte ze všech stran, že alespoň jednou měsíčně, a zvláště při hubnutí, byste tělu měli dopřát pauzu od jídla a přijímat jen ovocné a zeleninové šťávy? Podle specialistky na kvalitu potravin a výživu je toto tvrzení z odborného hlediska holý nesmysl. Proč? „Naše tělo se detoxikuje čtyřiadvacet hodin denně, a to díky práci jater, ale i plic, kůže a celého trávicího systému. Aby tělo dobře fungovalo a odvádělo toxiny, potřebuje k tomu především dostatek bílkovin a energie. Pokud ho budu prolévat jen šťávami s vodou a fruktózou, práci mu jen ztížím,“ vysvětluje.

Jíst po páté hodině je zakázané

Poslední dobou je velmi oblíbený takzvaný přerušovaný půst, kdy jíte během desetihodinového časového okna a následně 14 hodin hladovíte. Poslední jídlo se přitom doporučuje jíst před 18. hodinou. Jenže přerušovaný půst nemusí vyhovovat všem. Proč? Někdo má prý tendenci v časovém okně, kdy může jíst, konzumovat nevhodné potraviny, protože má pocit, že teď si přece může dopřát. Navíc pro fyzicky aktivní lidi může být tento časový interval příliš krátký na to, aby v něm doplnili potřebné bílkoviny, vlákninu a další důležité látky. A další věc – spousta z nás pracuje do pozdního odpoledne a na cvičení má čas až večer. Pokud si ale dáme večeři v osm hodin, pravděpodobně tak vynecháme snídani a začneme rovnou dřívějším obědem. Jenže právě snídaně v podobě bílého jogurtu nebo ovesné kaše je ideální způsob, jak doplnit vlákninu, která je během hubnutí nezbytná. Mnohem lepší než 14 hodin denně hladovět je jíst tak, jak nám to vyhovuje s tím, že upravíme jídelníček a množství přijaté energie.

Cukr je jed

Při dietě se nesmí konzumovat vůbec žádný cukr, ten je ostatně zabijákem a vzniká na něm závislost – slýchá prý často výživová odbornice. Toto tvrzení je ale podle ní hodně nadnesené. „Neexistuje žádná vědecká studie, která by potvrdila, že na cukr si lze vypěstovat závislost. Chuť na sladké vzniká v nevyváženém, energeticky chudém jídelníčku,“ říká Karolína Four a dodává, že pokud člověk zcela vyškrtá sacharidy, k obědu si dá například jen zeleninovou polévku bez pečiva, řekne si tělo v odpoledních hodinách o rychlé cukry v podobě nějaké sladkosti. Abyste tomu předešli, je důležité nehladovět a jíst jídla bohatá na komplexní sacharidy jako jsou třeba brambory, rýže nebo těstoviny. Pak nebudete mít nutkání sahat po koblize k odpolední kávě.

Zdroj:

www.instagram.com/karolinafour