Nevím, jak to máte vy, ale můj diář v prosinci vypadá tak, jako by se blížil konec světa.Těch srazů, akcí a návštěv! Vánoční večírky jsou samozřejmě spojené s velkým množstvím pochoutek a drinků, kterým nechcete odolat. Korunu tomu nasadí štědrovečerní večeře se smaženým kaprem a salátem s majonézou (dodnes nechápu, jak se tak kalorickému jídlu může říkat salát!), a několik dní strávených na gauči v obklopení pohádek a táců s cukrovím a chlebíčky. Au! Bolí to pak hodně. Ten pohled na váhu.

Zdroj: Youtube

Leden se pak nese již tradičně ve znamení stresu z nabytých vánočních kil a také permanentky do fitka, kde to tou dobou doslova praská ve švech. Papali zkrátka všichni. Že vám tahle situace taky něco připomíná? Co to letos vzít z jiného úhlu a místo urputného novoročního hubnutí si nasadit dietu už dva měsíci před Vánoci? Díky tomuto redukčnímu plánu můžete zhubnout tři až pět kilo, což znamená, že v klidu obléknete i upnuté šaty, díky kterým zabodujete na vánočních srazech.


A zatímco ostatní budou řešit každý vanilkový rohlíček (mimochodem, věděli jste, že za hodinu intenzivní chůze jich spálíte pouhých 5?!), vy budete moci zůstat v klidu a dopřát si, na co máte chuť. Zjednodušeně řečeno: teď zhubnete nějaké to kilo pod vaši běžnou váhu a přes Vánoce jen naberete to, co jste shodili. V podstatě se vykrmíte zpátky do „normálu“!
Pokud se vám tahle myšlenka líbí, tady máte návod, jak začít efektivně hubnout a pod stromeček si nadělit úsměv na rtech při pohledu na váhu. Já do toho letos chci jít určitě, protože ten pocit, kdy si budu moct 26. prosince přidat ke svíčkové o dva knedlíky navíc s pocitem, že je to je přeci v pohodě, ten bude, vážení, stát za to!

Jak zhubnout tři až pět kilo za dva měsíce?


Odborníci tvrdí, že přikusovat zeleninu ke každému jídlu, které během dne sníte, je klíčem k hubnutí. Kila půjdou rychleji dolů, když část jídla na talíři rovnou vyměníte za čerstvou nebo tepelně upravenou zeleninu.


Důležité je přijímat dostatek bílkovin a vlákniny, která má sytící efekt. Na svačinu si dejte celozrnnou housku s cottage nebo Skyr a opět přidejte kousek ovoce nebo zeleniny.

Jakmile vás přepadne chuť na něco sladkého, zažeňte ji voňavým čajem. K němu si zapalte aromalampu, pusťte si oblíbenou hudbu a pusťte se do vánočního plánování. Zaměstnat si hlavu a začít třeba uklízet je další trik jak vyzrát na to, když nás honí mlsná.


Co nepůjde stravou, zachraňte pohybem. Snažte se do každého dne dostat nějakou fyzickou aktivitu, i kdyby to mělo znamenat, že půjdete pěšky do práce, na poštu nebo nákup. Jděte si zaplavat, u sledování filmu si zacvičte, o víkendu podnikejte túry.

Zmenšete si o třetinu porce. Když se budete cítit nasyceni jen z 80%,, přestaňte jíst. Pokud byste přeci jen měli po hlavním jídle hlad, zkuste malý trik – rozmixujte do něj hrst uvařených černých fazolí, které mají málo kalorií, ale velký sytící efekt.

Nahraďte energeticky vydatné suroviny odlehčenou a zdravější variantou. Místo klasické rýže si uvařte tu květákovou, místo vepřového masa si osmažte tofu, do bramborového kaše vmíchejte ne smetanu, ale nízkotučné mléko, vaječné těstoviny z mouky nahraďte těmi čočkovými, místo karbanátků upečte v troubě brokolicové placky. Před hlavním jídlem si dejte zeleninou polévku či vývar nebo malý salát – pak sníte menší porci.

Neponocujte a choďte si brzy lehnout. Dostatek spánku má na hubnutí zásadní vliv, navíc – čím více hodin strávíte ve spánku, tím méně toho pravděpodobně sníte (tahle rada je užitečná zvlášť pro večerní mlsaly). Pokud jsme navíc nevyspalí, snadněji sáhneme po dalším latté, koláčku nebo dalších rychlých cukrech.


A jak se stravovat dál?

Abyste se vyhnuli nežádoucímu jojo-efektu a kila se vám po Vánocích nevrátila ve dvojnásobném množství, nezapomínejte, že příjem energie je potřeba zvedat pomalu a postupně. Rozhodně se tak do sebe nesnažte naházet celou mísu smažených řízků!
Na webu o hubnutí Stob.cz píšou, že jakmile docílíte optimální hmotnosti nebo si chcete dát od hubnutí pauzu,denní energetický příjem navyšujte tak, aby se na něj tělo adaptovalo, a to bez ukládání energie do tuků. Ideální prý je, když příjem energie za den zvýšíte asi o 500 kilojaulů.

Zdroje:

Autorský článek

https://www.stob.cz/cs/5-rad-jak-o-vanocich-nenabrat-cerstve-zhubnute-kilogramy

https://www.smh.com.au/goodfood/tips-and-advice/a-dietitians-guide-to-five-quick-yet-safe-ways-to-lose-weight-20211008-h1z2i1.html

https://www.webmd.com/diet/sleep-and-weight-loss