To takhle jednoho dne vytáhnete ze dna šatní skříně sukni, protože vás čeká důležité pracovní jednání, a zjistíte, že je vám nepříjemně těsná. S narůstajícími obavami stoupnete na váhu a z displeje na vás září číslo, které byste vůbec nečekali.
Odkud se vzalo těch šest kilo? V hlavě vám zní poplašný alarm, máte pocit, že musíte něco udělat – ideálně hned! Akce je rozhodně na místě, ale měli byste zvolit správný postup. V první řadě tedy…
Příčin může být hned několik
Pokud máte účinně řešit nepříjemné následky, potřebujete vědět, co je způsobilo. Důvodů k rychlému, nečekanému nárůstu váhy může být celá řada. Začněte tedy analýzou těch nejčastějších. Jedním z primárních důvodů bývá nějaký nedostatek vázaný na životní styl:
- méně pohybu
Stačí náročnější životní období, nadměrná vytíženost v práci, nemocné děti atd., abyste si následně zpětně uvědomili, že jste se za posledních pár týdnů hýbali mnohem méně než dřív. Není tedy divu, že displej váhy neukazuje uspokojivé číslo. Pokud máte navíc sedavé zaměstnání, může se klidně stát, že 12 hodin denně prosedíte. Z toho bývají mnohdy až dvě hodiny za den strávené u televize.
Co s tím?
Ideální by samozřejmě byly pravidelné tréninky ve fitku. Ale určitě pomůže jakákoli – byť zdánlivě drobná změna. Na základě provedených studií totiž víme, že i jedna jediná hodina za den, kterou místo vsedě strávíte ve stoje, napomůže boji s nadváhou. A jestli jste uprostřed sledování dlouhého, napínavého seriálu a čas před obrazovkou si momentálně ujít nenecháte, můžete si před televizi postavit stepper nebo stacionární kolo a část takto stráveného času věnovat současně i pohybovým aktivitám.
- nežádoucí změny v jídelníčku
Pokud se z občasné návštěvy fast foodu stalo v poslední době pravidlo, nemůžete se divit, že tu sukni nedopnete. Podle odborníků je to zejména strava z rychlého občerstvení (tzn. smažené, tučné pokrmy s vysokým podílem cukrů), která stojí za nárůstem počtu obézních lidí.
Právě sladkostem, slazeným nápojům, zmrzlinám atd. byste měli věnovat zvýšenou pozornost. Nadměrný příjem cukru totiž vede nejenom k nárůstu váhy, ale také k celé řadě chronických zdravotních problémů.
Co s tím?
Bude to chtít lepší organizaci stravování. Plánujte předem, co nakoupit. Rozepište si jídelníček klidně na týden dopředu a zkuste si připravovat oblíbené krabičky, abyste se vyhnuli tomu, že z nouze zabloudíte do fast foodu a podlehnete svodům nezdravých pokrmů.
- jo-jo efekt po dietě
Rychlý pokles váhy stimulovaný drastickou dietou mívá v mnoha případech za následek stejně svižný nárůst hmotnosti ve chvíli, kdy dietu (plánovaně či neplánovaně) ukončíte.
Co s tím?
Místo experimentování s módními dietními režimy hledejte dlouhodobě udržitelný systém stravování, který pro vás nebude představovat psychický teror, ale naopak vás prakticky nevyvede z vaší komfortní zóny.
- nedostatek spánku
Spánková deprivace úzce souvisí se stresem, o němž bude řeč za chvilku. Zamyslete se nad tím, kolik hodin jste v průměru naspali během posledních několika dnů. Možná budete výsledkem nemile překvapeni. A když k tomu přidáte informaci, že spát méně než 6 hodin denně znamená vystavit se značnému riziku nežádoucího nárůstu váhy, máte najednou v příčině svého tloustnutí jasno.
Co s tím?
Dejte spánku ve svém denním harmonogramu přednost. Vaše zdraví, fyzická i psychická kondice to ocení. Určitě popřemýšlejte i o kvalitě svého spánku – dává smysl omezit čas strávený před spaním u nejrůznějších displejů a monitorů, protože jejich záření může váš spánek narušit.
- stres
chronický stres je jednou z nejčastějších příčin nárůstu váhy. Může za to „stresový“ hormon kortizol, který navyšuje pocit hladu a stimuluje chutě na nezdravé potraviny. Svou roli sehraje i skutečnost, že řada lidí se snaží stres tzv. „zajíst“.
Co s tím?
V první řadě hledejte příčinu stresu a položte si otázku, zda ji můžete nějak eliminovat. Ne vždy je to reálné. Pak samozřejmě nezbývá než se naučit se stresem pracovat, zvládat ho a mírnit. K tomu slouží celá řada technik od relaxace, jógy až po procházky v přírodě atd.
Současně ale může být ve hře i:
- zdravotní problém
Jestliže jste pečlivě zanalyzovali všechny výše uvedené příčiny a nenašli důvod svého tloustnutí, určitě by dávalo smysl oslovit praktického lékaře a zapátrat, zda nemohou být kila navíc vedlejším příznakem nějakého onemocnění. Nejčastěji bývá na vině:
- problém se štítnou žlázou – v tomto případě postačí provést potřebné vyšetření z krve a zkontrolovat hladinu thyroidních hormonů;
- syndrom polycystických vaječníků – i tato hormonální porucha u žen bývá spojována s nárůstem váhy, doporučujeme konzultovat s gynekologem;
- Cushingův syndrom – onemocnění charakterizované dlouhodobě vysokou hladinou kortizolu, diagnózu stanoví po potřebných vyšetřeních (odběry krve, MRI mozku atd.) odborný lékař;
- deprese – i řada psychiatrických onemocnění je úzce spjata s nárůstem tělesné hmotnosti, současně je vždy třeba mít na paměti, zda u vás není problém způsoben užíváním léků.
- užívání léků
Celá řada léků může – zejména při dlouhodobém užívání – vést ke zvýšení váhy. Týká se to zejména některých typů antidepresiv, kortikosteroidů, antikoncepce, antihistaminik, beta-blokátorů a léků na epilepsii.
Pokud vás v poslední době zaskočil nepříjemný váhový přírůstek, nejprve pečlivě a v klidu analyzujte události z tohoto období a snažte se najít příčinu. V návaznosti na to pak máte největší šanci s nadváhou úspěšně bojovat.
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5999077/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5787353/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23763695/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4877875/