Hubnutí: Doplňky, které dávají smysl a nestojí moc peněz

Pokud jste se již v dřívější době setkali a používali doplňky stravy, jako jsou například spalovače tuku, je velmi pravděpodobné, že jste nezaznamenali na svém těle žádnou změnu, kterou jste si přáli. Občas je to opravdu boj rozluštit, které doplňky za to opravdu stojí a za které jste naopak vyhodili své peníze.
Marketink je v dnešní době zkrátka opravdu skvělým a přesvědčujícím nástrojem a vy si díky reklamám, které na vás vyskakují ze všech stran, myslíte, že musíte používat vše, co je dostupné – od předtréninkových doplňků až po proteinové prášky a další doplňky, abyste se díky nim přiblížili co nejrychleji svým fitness cílům. Abychom vám usnadnili práci a eliminovali zmatek, sestavili jsme pro vás dnes seznam fitness doplňků, které se skutečně vyplatí koupit a užívat.
Na co si dát pozor před nákupem doplňků?
Na trhu dnes existuje spousta fitness doplňků, které nefungují, ale také existuje spousta doplňků, které fungují a které zároveň byly důkladně testované a studované vědci po celé roky.
Při nákupu doplňků si můžete povšimnout, že řada z nich nese označení např. spalovače tuku, BCAA či další jiné složité názvy. Mnohé z těchto označení jsou však marketinkové triky, které vás mají vtáhnout do přesvědčení, že jsou pro vás tím nejlepším produktem, ale opak bývá často pravda. Mějte proto vždy na paměti, že každý doplněk, který vám bude slibovat zázraky na počkání bez jakékoli námahy, je pouhým marketinkovým tahem, za který opravdu vyhodíte jen peníze, ale nedostaví se žádný efekt, který si přejete.
Jaká suplementace za to stojí?
Syrovátkový protein
Protein je bílkovina – makroživina, kterou potřebuje každý člověk bez ohledu na to, zda má nějaké fitness cíle nebo ne. Protein je velmi účinným produktem pro regeneraci svalů a budování svalové hmoty. I přesto, že se proteinový prášek doporučuje k doplnění potřebných bílkovin, tak byste svou stravu měli zakládat především na bílkovinách z celistvých potravin.
Pokud se však vydáte cestou proteinového prášku, je dobré zaměřit se na ty syrovátkové. Pokud vám syrovátka z nějakého důvodu nedělá dobře, tak na trhu najdete i proteiny rostlinného původu. U nich byste si měli vždy ověřit, zda neobsahují přidané cukry, konzervační látky a zda daný produkt opravdu obsahuje vysoký podíl bílkovin a aminokyselin. U rostlinných proteinů mějte na paměti, že ve většině případů obsahují vyšší množství těžkých kovů, jako je například olovo.
U proteinového prášku se ukazují výhody především pro sportovce a fitness nadšence, kteří chtějí získat svalovou hmotu. Ukázalo se, že načasování živin po tréninku je pro lepší výsledky důležité – je také prokázáno, že přidání proteinového koktejlu po tréninku v kombinaci se sacharidy zvyšuje svalovou hmotu. Proteinový prášek je navíc velmi snadná a pohodlná možnost, jak si ochutit jogurt, ovesnou kaši a zároveň tak jednoduše zvýšit svůj denní příjem bílkovin.
Kreatin
Kreatin je jedním z doplňků, který byl důkladně prozkoumán a u kterého bylo prokázáno, že opravdu funguje. Je o něm známo, že pomáhá zlepšovat sílu, pomáhá budovat svalovou hmotou a je pro celkové zdraví prospěšný. Rozsáhlé studie o kreatinu zjistily, že je bezpečný pro konzumaci a že nedochází k žádným negativním dlouhodobým účinkům ani v případě zvýšené dávky. Co se týče jeho užívání, tak se obvykle doporučuje dávka 3 až 5 gramů denně. Je však důležité ujistit se, že se jedná o kreatin monohydrát, protože existují i jiné formy kreatinu, které však doposud nebyly tak dobře prozkoumány.
Při užívání kreatinu můžete zaznamenat malý nárůst hmotnosti, což je v tomto případě v pořádku. Kreatin totiž zadržuje vodu ve svalech, aby byly objemnější a působily tak plnějším dojmem.

Patří k nejlépe prověřeným výživovým doplňkům, sportovci na něj nedají dopustit, a přesto vzbouzí v ženách, jejichž cílem je štíhlá figura, neopodstatněné obavy. Pojďte s námi rozmetat nesmyslné mýty, a hlavně se podívat, co všechno nám kreatin vlastně může nabídnout.
Kofein
Kofein můžete znát například z kávy či z jiných energetických nápojů. Kromě toho, že kofein tělu dodává energii, má příznivý vliv i na zlepšení tréninkového výkonu. Pokud jste zdraví, můžete zkonzumovat maximálně 400 miligramů během dne. Typická dávka kofeinu před tréninkem je někde kolem 200 miligramů. Kofein můžete také najít v různých fitness doplňcích stravy, ale přednost byste měli dát spíše klasické černé kávě, kde riziko předávkování nehrozí, a navíc černá káva poskytuje řadu dalších zdravotních výhod pro organismus. Kofein však nemusí sednout všem a na některé lidi může mít vedlejší účinky, zvláště pokud to s dávkou denního příjmu přeženete.
Omega-3
Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální mastné kyseliny, které si tělo neumí samo vytvořit, a tak je musíme přijímat potravou či doplňky stravy. V dnešní době je však téměř nemožné doporučené množství rybího tuku přijmout pouze z plnohodnotné stravy, a tak se rozhodně hodí zařadit rybí tuk v podobě doplňku. Omega-3 mají mnoho přínosů pro naše zdraví, od snížení cholesterolu, krevního tlaku a zánětu po zlepšení kognitivního stavu i nálady. Už jen kvůli těmto výhodám, pokud nekonzumujete požadovaný příjem ryb ve vaší stravě, má suplementace smysl, a to i v případě, že necvičíte a žádnému sportu se nevěnujete.
Hořčík
Hořčík je nezbytný pro udržení optimálního zdraví, protože je čtvrtým nejhojnějším minerálem v těle. Přibližně až 50 % tělesného hořčíku je obsaženo v našich kostech a důvod, proč je hořčík tak důležitý, je ten, že se podílí více než na 300 reakcích v těle, jako je: udržení normální funkce nervů, svalů, srdečního rytmu a k podpoře imunitního systému, pevnosti kostí i k podpoře energetického metabolismu a syntéze bílkovin. Z těchto zmíněných důvodů je vždy dobré hořčík do své stravy zařadit, protože plno lidí ho má nedostatek.
Zdroje:
- https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2020/february/the-truth-about-supplements
- https://www.consumerlab.com/news/most-popular-supplements-from-survey/02-29-2020/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28615996/
- https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1186/1550-2783-10-5