Tradiční čínská medicína a ájurvéda mluví o teplotní charakteristice potravin – zatímco chladné potraviny nás ochlazují, zahřívající přispívají k lepšímu fungování našeho metabolismu. Pokud si tedy chcete v chladných dnech udržet štíhlou postavu, vyhněte se konzumaci velkého množství chladivých potravin. Možná vás překvapí, že ačkoli tyto potraviny považujeme za ‚dietní‘, v zimě mohou naše trávení zatížit a přidat nám pár kilo navrch. Co v tomto období tedy jíst a čemu se raději vyhnout?

Lupení nechte na léto

Během chladných dnů zapomeňte na mísy salátů, lupení a tepelně neupravené zeleniny. Následujte sezonu – saláty, rajčata a okurky jsou letní záležitost. Dozrávají v létě, obsahují spoustu vody a jejich povaha je rovněž přirozeně chladivá. V zimě dávejte přednost vařené, dušené nebo pečené zelenině. Skvělou volbou je kvašená zelenina – stačí lžíce kysaného zelí, kvašených okurek nebo pickles k hlavnímu jídlu. Zajistíte si dávku enzymů, probiotik, vitaminů a minerálů a prospějete trávení.

Zdroj: Youtube

Prohřívejte se jídlem

Venku je zima, a tak i vaše tělo potřebuje jídlem zahřát. Polévky, vývary, dlouho pečená masa a jídla z jednoho hrnce vám udělají dobře. Tepelně upravená strava jídlo vlastně ‚předtráví‘ a zahřeje vás zevnitř. To věděly už naše babičky. Var sice zeleninu obere o jistou dávku vitaminů, ale vaše tělo ji lépe stráví a získá z ní ve finále více živin než ze zeleniny syrové. Čerstvou zeleninu v zimě omezte maximálně na mističku k hlavnímu teplému jídlu. Pokud vaše trávení nefunguje dobře, tepelně neupravené zelenině se v chladných dnech zcela vyhněte.

S mírou mléko a mléčné výrobky

Možná vás překvapí, že z lednice vytažený jogurt, tvaroh nebo sklenice ledového mléka není zdravá snídaně ani svačinka. Mléčné výrobky z kravského mléka jsou přirozeně chladivé, pokud je navíc vytáhnete z lednice, jsou pro vaše tělo ještě více ochlazující. Příčinou dětských nudlí, ale i ledové kapičky, která se v chladných dnech ne a ne pustit od nosu, může být přílišná konzumace mléčných výrobků. Velká spotřeba z lednice vytažených mléčných výrobků může být skrytou příčinou celulitidy nebo toho, proč se vám nedaří shodit přebytečná kila.

Mléčných výrobků se ovšem nemusíte vzdávat. Stačí to s nimi nepřehánět a v chladných dnech se je naučit vhodně upravit. Chladivou povahu mléčných výrobků změníte, když je tepelně zpracujete – tedy přidáte do kaší, domácích buchet nebo palačinek. Šálek mléka si v zimě vychutnejte raději teplý se špetkou kardamomu nebo kurkumy (kurkuma latté). Pokud si chcete dát jogurt, nechte ho alespoň půl hodiny odstát při pokojové teplotě, než se do něj pustíte. A dopřejte si maximálně jeden denně.

Banány a mandarinky

Poslední, na co je třeba si dát v zimě pozor, je tropické ovoce. To, že v tropických oblastech je právě jeho sezona, neznamená, že je vhodné se jím v našich podmínkách přejídat. Tropické ovoce roste v tropech, tedy v extrémních teplotách. Příroda to vymyslela tak, že v teplých podmínkách nás chce ochladit. Proto je svou povahou přirozeně ochlazující. Navíc bývá utržené nezralé, aby přežilo dalekou cestu. To snižuje obsah vitaminů a cenných látek. Neříkáme, že je nutné se banánům a mandarinkám v zimě vyhnout úplně, jezte je ale s mírou.

4 POTRAVINY, PO KTERÝCH BUDETE HUBNOUT I V ZIMĚ

Tyhle potraviny fungují jako přírodní ‚nakopávače‘ metabolismu. Zažehnou váš trávicí oheň a pomohou k lepšímu spalování nejen v zimě.

ZÁZVOR

Z čerstvého zázvoru uvařte čaj, přidejte do něj lžíci medu a citron. Tenhle nápoj zahřeje a povzbudí trávení. Máte-li potíže se zažíváním, rozžvýkejte tenký plátek zázvoru (s kapkou citronu a špetkou soli) před každým hlavním jídlem.

SKOŘICE

Přidávejte ji do ranních kaší, dezertů, pudinků, jogurtů, palačinek, rajské… Skořice vás mírně prohřeje a posílí váš trávicí oheň. Chcete-li hubnout, nešetřete s ní.

HŘEBÍČEK

Stimuluje zpomalenou cirkulaci a podporuje trávení. Odstraňuje plynatost ze střev. Skvělý je v domácím jablečném kompotu, přidávejte ho do rýže a exotických (kari) omáček.

BÍLKOVINY

S výjimkou vepřového, které je ze své podstaty ochlazující, jsou všechna masa vhodná do zimních dnů. Nemusíte se bát ani těch tučných, jen vybírejte z farmářských a eko chovů, abyste z nich dostali zdravé tuky. Kachna, krůta, jehněčí, ryby, zvěřina, hovězí, to je ideální maso do chladných dní. Vhodnou úpravou je pomalé dušení a pečení.

Zdroje:

  • Kondice 2/2021
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29393665/
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/ginger-for-weight-loss
  • https://time.com/5035411/cinnamon-health-benefits-weight-loss/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5469078/
  • https://academic.oup.com/ajcn/article/101/6/1320S/4564492
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7539343/