Zdroj: Youtube

Konzumace stravy bohaté na bílkoviny může lidem pomoct zhubnout, protože se tak vyhnou přejídání. Strava s vysokým obsahem bílkovin může v kombinaci s cvičením pomoct budovat svalovou hmotu. A svalová hmota pomáhá spalovat více kalorií během dne, což může rovněž pomoct při hubnutí.

Jak uvádí web Medical News Today, konzumace potravin s vysokým obsahem bílkovin má mnoho výhod včetně budování svalové hmoty, hubnutí a pocitu plnosti po jídle. Ačkoli konzumace velkého množství bílkovin může být prospěšná, je vyvážená strava nezbytnou součástí udržení zdraví.

Přestože v seznamu uvádíme i maso, existuje spousta potravin s vysokým obsahem bílkovin rostlinného původu a na ty se zaměříme.

Jaké potraviny mají vysoký obsah bílkovin?

Níže jsou uvedeny některé z nejlepších potravin s vysokým obsahem bílkovin, které může člověk konzumovat, aby mu pomohly zhubnout. V redakci jsme se inspirovali webem Insider, ale při důkladnějším prozkoumání informací ohledně vysokoproteinové stravy, která pomáhá zhubnout, jsme nakonec zjistili, že se různé seznamy od sebe nijak zásadně neliší.

Arašídové máslo má nízký obsah sacharidů a může být skvělým zdrojem bílkovin a zdravých tuků.

Vejce jsou vděčná, co se týká jednoduché přípravy, jsou neuvěřitelně univerzální a dají se jíst ráno, v poledne i večer. A jsou skvělou potravinou při hubnutí. Autorka článku uznává, že ceny vajec jsou aktuálně téměř na cenové hladině zlata, ale ze své zkušenosti je doporučuje.

Zařaďte do svého jídelníčku lososa. Přestože je losos tučná ryba, konzumace správného druhu tuku nemusí nutně znamenat, že přiberete. Ryba obsahuje esenciální omega-3 mastné kyseliny, které musíte získávat ze stravy, protože lidské tělo si je nedokáže vyrobit.

Černé fazole jsou skvělou rostlinnou bílkovinou pro hubnutí. To je sice pravda, ovšem v redakci nevíme, jak jste na tom vy; my máme za to, že to zrovna není nejoblíbenější potravina. Přesto se na seznamech potravin s vysokým obsahem bílkovin objevuje hodně vysoko a zejména pro vegetariány, kteří nejedí maso, je vhodnou náhražkou.

Volte nízkokalorické libové maso, například kuřecí prsa. „Když hledáte nejlepší potraviny s vysokým obsahem bílkovin pro hubnutí, myslete na nízkokalorické a kvalitní suroviny,“ řekla serveru Insider dietoložka Sabrina Russo. Podle ní vás jako první napadne libové maso, drůbež a ryby a je to správně. To vše jsou skvělé zdroje plnohodnotných bílkovin s malým množstvím sacharidů a tuků.

Zkuste přejít z bílých sacharidů na celozrnné. Místo zpracovaného bílého chleba volte celozrnný. „Další skvělou volbou jsou semínka a celozrnné výrobky s vysokým obsahem bílkovin,“ uvedla Russo pro Insider.

Můžete do svého jídelníčku zařadit celozrnné těstoviny nebo vysokoproteinové krekry, protože tyto obiloviny vás pomohou zasytit, aniž by měly tolik kalorií jako zpracované bílé sacharidy.

Přidejte do svého jídelníčku tvaroh. Ten můžete doplnit ovocem a ořechy. Šálek méně tučného tvarohu může mít dokonce kolem 28 gramů bílkovin. Jednou z ideálních možností je sýr cottage. Jako alternativu rýže nebo těstovin používejte quinou a další skvělou možností rostlinných bílkovin jsou ořechy.

Zdroj:

  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/321522#high-protein-foods-for-weight-loss
  • https://www.insider.com/best-high-protein-foods-for-weight-loss-2019-2#incorporate-salmon-into-your-diet-3