1.

Když budu cvičit, tuk se přemění ve svaly. Tohle je moc krásný mýtus, ale jestli mu stále ještě věříte, musím vás zklamat. Ne, tuková tkáň se skutečně nedokáže přetransformovat do svalové, i když by to rozhodně bylo prima. Když začnete cvičit, budete budovat svalovou tkáň, a když současně upravíte svou stravu, můžete i zmenšovat objem té tukové. Bez úpravy stravovacích návyků se to, zvláště ve věku 40+, neobejde.

2.

Abych zhubla, musím trávit hodiny na běžeckém páse. Nevím, jestli vás to zklame nebo potěší, ale to vážně nemusíte. Naopak byste ani neměly! Proč? Souvisí to s hormonem kortizolem, který přispívá k ukládání tuku zvláště tam, kde ho nechcete mít – na břiše. Při takzvaném “chronickém kardiu” se tenhle hormon ve zvýšené míře vyplavuje.

Zdroj: Youtube

3.

Když budu posilovat s těžkými činkami, bude ze mě mužatka. Tohle je tak časté přesvědčení, že stále žasnu, proč mezi námi vlastně ještě těch mužatek či Arnoldů nechodí tisíce! My ženy nemáme takovou testosteronovou výbavu jako muži, takže vybudování každého gramu svalové hmoty nás stojí mnohem více úsilí a nazdvihaných tun železa. A jestli jste někdy začaly se silovým tréninkem a měly pocit, že nehubnete, ale tloustnete - vězte, že to je jednak proto, že vám bytní svaly, které jsou ještě stály kryty vrstvou tuku, a jednak proto, že glykogen, uskladněný ve svalech, na sebe váže vodu, takže můžete být objemnější. Když ale vydržíte, tuk začne mizet a svaly “houstnout”, takže nakonec dosáhnete štíhlé, pevné postavy s pěknými ženskými křivkami.

4.

Čím víc, tím líp. A nakonec jsem si nechala bestseller, který ale zrovna v oblasti cvičení tak úplně neplatí. Hodně žen si myslí, že když je cvičení tak zdravé, tak bude nejlepší věnovat se mu každý den. A ano, je opravdu dobré se každý den hýbat, konec konců je k tomu naše tělo stvořeno, ale ne každý den stejným způsobem a ve stejné intenzitě! Tělo aktivity potřebuje střídat - v týdnu například 2 - 3 silové tréninky, 1 - 2 tréninky jógy/pilates, jeden den velmi intenzivní zátěž typu sprinty/HIIT, jeden den dlouhý výlet. A těžké silové tréninky si pokud možno rozložte tak, abyste je neměly bezprostředně za sebou, protože svaly potřebují 24 - 48 hodin (i víc) na zotavení.

Dana Škorpilová se po padesátce zúčastnila transformační soutěže DO FORMY, při které dokázala během tří měsíců zhubnout 9 kg tuku a nabrat 1,5 kg svalů. Soutěž vyhrála a po pár letech ještě jednou. Daně zkrátka věříte, že to, co říká opravdu i žije. Jejími klientkami jsou aktivní ženy 40 plus, kterým najednou nefungují „dietní“ a „pohybová“ opatření, jež dříve bezpečně zabírala. Přitom i tyto ženy chtějí vypadat dobře, a to i v plavkách.

Zdroje:

  • Kondice 4/2023
  • https://www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/managing-your-weight/ten-weight-loss-myths/
  • https://www.healthline.com/nutrition/top-12-biggest-myths-about-weight-loss
  • https://makeupandbeauty.com/lies-you-have-been-told-about-weight-loss/