V čem tkví základní myšlenka golo diety?
Vše se točí kolem glykemického indexu potravin.
Glykemický index udává, jak rychle se po konzumaci dané potraviny zvýší hladina cukru v krvi. Jde tedy o veličinu měřící vstřebávání sacharidů. Udává se v hodnotách 0–100, kdy GI 100 má glukóza (hroznový cukr), zatímco řepný cukr dosahuje 68 a cukr řepný 30.
Tvůrci golo diety se snažili sestavit stravovací plán postavený na potravinách s nízkým glykemickým indexem. Volili tedy takové, které nezpůsobí rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi. Podle jejich názoru to představuje způsob, jak si zajistit setrvalý úbytek na váze. A to i za předpokladu, že jíte víc, než je při hubnoucích dietách běžné.
Opravdu to funguje?
Podle provedených studií ano, ale je třeba si uvědomit, že tyto studie byly prováděny přímo samotnými tvůrci diety, účastnilo se jich relativně málo lidí a jejich výsledky nebyly publikovány v žádném renomovaném časopise.
Nicméně se dá předpokládat, že úprava stravy a cvičení (které bylo nedílnou součástí dietního programu) skutečně vedou ke snížení váhy, protože vytvářejí potřebný kalorický deficit. Navíc není golo dieta dalším z prominentních členů klanu extrémně restriktivních diet. Jde o stravovací režim postavený na relevantních principech, ať už jde o pravidelnou fyzickou aktivitu, či úpravu jídelníčku s cílem dosáhnout stabilní hladiny cukru v krvi bez výrazných výkyvů. Toho má být dosaženo konzumací výživných potravin, jako jsou kvalitní zdroje bílkovin, zelenina, ovoce a zdravé tuky. Každá porce jídla by měla obsahovat vyvážený poměr všech tří makroživin.
Pokud po jídle nedojde k rapidnímu zvýšení hladiny cukru, nedá se očekávat stejně výrazná reakce inzulínu, tedy hormonu, který má přímý vliv na enzymy zajišťující ukládání tuku v těle. Vznikají tedy naopak podmínky pro využití tuků jako zdroje energie.
Co můžete jíst?
Základní model diety stojí na třech porcích jídla denně, vycházet byste měli zejména z následujících potravin:
- Bílkoviny – libové maso, plody moře, vajíčka, mléčné produkty, ořechy.
- Sacharidy – lesní ovoce, sladké brambory, fazole, celozrnné produkty.
- Tuky – olivový olej, ořechy, chia semínka, konopná semínka, lněná semínka.
- Zelenina – rukola, brokolice, růžičková kapusta, květák, celer, okurka, cuketa.
Co naopak jíst nesmíte?
Zcela zakázané jsou samozřejmě veškeré pochutiny jako chipsy, sladkosti, sladké pečivo, slazené limonády, džusy, dále pak je třeba výrazně omezit, ideálně eliminovat, konzervovaná jídla, polotovary, tučné maso a produkty slazené umělými sladidly.
Jak cvičit?
Samozřejmě se každý pohyb počítá, ovšem zvlášť doporučovaný je tzv. HIIT trénink, tedy intervalový trénink o vysoké intenzitě, který má prokazatelný vliv na regulaci hladiny cukru v krvi a na inzulínovou rezistenci, a to zejména u lidí se zvýšeným rizikem diabetu či přímo na pacienty s diabetem II. typu.
Golo dieta tedy není žádný zázračný dietní režim postavený na magických ingrediencích. Jejím cílem je optimalizace hladiny důležitých hormonů a správné fungování metabolismu. Když tímto způsobem vyladíte organismus, je to stejné, jako když si hráči v symfonickém orchestru naladí nástroje a pak pod vedením zkušeného dirigenta zahrají skladbu v dokonalém souladu. Vás coby vyznavače golo diety možná nečekají po posledním taktu standing ovations, ale můžete se těšit na příliv energie a docela určitě dáte sbohem nadbytečným kilům.
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30460737/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26481101/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35780905/