Premium obsah

Nejúčinnější trénink na tvarování křivek. Je praktický, ale málokdo o něm ví

Nejúčinnější trénink na tvarování křivek. Je praktický, ale málokdo o něm ví
Po dlouhé covidové pauze, kdy jsme dlouhé měsíce byli zavřeni doma, zažívají boom veškeré pohybové aktivity ve fitness centrech a sálech. Všechny lekce jsou plné a my si užíváme to, že můžeme vyjít mezi lidi a zároveň u toho dělat něco pro své zdraví. Fyzické aktivity a zdravý životní styl nás zajímá víc než kdy jindy. Velký boom zažívá i tzv. funkční trénink. Láká vás to a nevíte, co takový trénink vlastně obnáší a co od něj očekávat? Řekneme vám, co vás při funkčním tréninku může čekat a proč je fajn ho zapojit do svých aktivit.

Co to je funkční trénink?

Funkční trénink zní jako dost odborný pojem, ale vlastně se jedná o učení správných pohybů, které jsou pro nás přirozené a které bychom standardně měli využívat v běžném životě. Při funkčním tréninku jde především o přípravu těla na pohyby, které provádíme v každodenním životě. V klasickém fitku se většinou zaměřují pouze na 2 základní pohyby – tlak a tah. Při funkčním tréninku se ale střídá celkem 8 pohybů ve třech různých rovinách – jde o dřep, zdvih, tah, tlak, rotaci, odhod, přenesení a lokomoci. Je zřejmé, že čím více pohybů do tréninku zařadíme, tím komplexněji bude naše tělo posíleno.

Buďte super fit: K pevnému tělu vám stačí vlastní váha
Buďte super fit: K pevnému tělu vám stačí vlastní váha

Ve třetí sérii desetiminutového cvičení si s trenérkou Alenou Vídeňskou procvičíte většinu svalových skupin, a potřebovat k tomu budete pouze podložku a váhu vlastního těla. Rozhýbání probíhá na zemi, kdy střídavě přitahujete nohy k dlaním. Zvedání pánve na předloktí vám dá možná trochu zabrat, stejně jako tricepsové kliky. Trenérka ale ukazuje i lehčí varianty, vhodné pro začátečníky. Série cviků si žádá minimálně jedno opakování, aby byla co nejvíc efektivní. 

Jak takový trénink probíhá?

Funkční trénink je velice specifický a může být nespočet různých podob. Jak bude takový trénink probíhat, závisí na stanovení cíle na začátku. Jinak bude poskládaný pro profesionálního fotbalistu, který se potřebuje zaměřit na výkon, a zcela jinak bude vypadat funkční trénink pro člověka s bolestmi zad. Oba ale mohou tento trénink plně využívat a vidět pokrok. Pro funkční trénink je typické cvičení s vlastní vahou těla, TRX, balanční cvičení na míčích. Často se využívají i kettlebelly, medicinbaly, činky a vyvýšené plošiny. Trenér, ke kterému jdete, by měl poznat, co vaše tělo potřebuje posílit a jaké kroky k tomuto posílení zvolit tak, abyste došli k cíli, který od tréninku očekáváte.

Benefity funkčního tréninku

Při funkčním tréninku posilujete svaly, které následně využíváte v běžném životě. To znamená, že se zvýší kvalita vašeho života. S radostí pak sednete na kolo nebo si s dětmi dáte náročnější výšlap. Vaše tělo bude silnější a zvládne to. Díky funkčnímu tréninku se zlepší vaše koordinace a rovnováha. Zároveň dojde ke zvýšení rychlosti a vytrvalosti. Pozitivní vliv má i na vaši sílu. Funkční trénink je tedy vhodný i v případě, že často musíte zvedat břemena – v práci nebo třeba při zvedání a chování dětí. Funkční trénink se pozitivně podepíše i v tomto případě. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30431536/)

Nejčastější cviky při funkčním tréninku

Láká vás vyzkoušet funkční trénink, ale stále nevíte, co od toho čekat? Tady je pár cviků, které se při tomto druhu tréninku nejčastěji využívají. Jsou to dřepy a jejich různé variace, a to proto, že dřep je jedním z nejkomplexnějších pohybů. Jejich variace ulevují bederní části páteře a zapojují střed těla.  Během cvičení můžete očekávat také plank a přítahy s nohama na balonu. Bez toho se trénink většinou neobejde. Během tréninku si nejspíš sáhnete i na kettlebell, činky a medicinbal. Očekávat můžete i výstupy na stepper, přeskoky a výpady s rotací. To vše trenér poskládá individuálně podle vašich fyzických možností.

Funkční trénink je velmi individuální záležitost a nikdy nevypadá stejně. Přizpůsobuje se fyzickým možnostem, potřebám a také cílům, se kterými do tělocvičny přijdete. Je tím pádem vhodný opravdu pro každého.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.