Reálný a jaký ještě?
Opakovaně se zdůrazňuje, že cíl by měl být v první řadě reálný, to znamená uskutečnitelný. Jaké další parametry odlišují cíle od snů?
· Individuální nastavení
Vytčený cíl by měl vycházet z vás samotných, inspirovat se vašimi sny a touhami, které je ovšem dobré prohnat přes filtr realizovatelnosti. Dobře si tedy promyslete, čeho vy sami chcete dosáhnout. Klidně si vše v bodech sepište a poté se zamyslete nad tím, jestli jsou to cíle dosažitelné. Sundejte si pomyslné růžové brýle a podívejte se sami na sebe co nejobjektivnějším pohledem. Přijměte to, co vidíte, jako momentální skutečnost, ale současně plánujte, co by bylo možné změnit a vylepšit.
· Zohlednění fyzických i psychických předpokladů
Tím vlastně jen rozvíjíte individuální nastavení svých cílů. Kromě toho, že musíte pracovat s neměnnými veličinami jako je výška postavy či šířka boků, je třeba vzít v potaz také mentalitu. Dobře soustředění a sveřepí lidé nebudou mít problém vytyčit cíl a jít za ním s neuvěřitelnou oddaností. Jsou ale i tací, kteří se obrovsky nadchnou v počátku, aby posléze sklouzli k výmluvám a následně jim zcela podlehli. Zdálo by se, že ti posledně jmenovaní budou odsouzeni k neúspěchu, ale ono to tak být nemusí. Stačí, aby si byli svého určitého handicapu vědomi a pracovali s ním. Pro takového člověka je dobré domlouvat se na tréninky s kamarádem či trenérem. Vědomí, že na ně ve fitku někdo čeká, pomáhá výmluvy zahubit už ve fázi klíčení. A podobných účinných triků existuje celá řada, jen potřebujete jasně vědět, jaké překážky vám na cestě k cíli může vystavět vaše vlastní hlava.
Ve chvíli, kdy nepodceníte tuto důležitou přípravnou fázi, máte ideální základy ke stanovení kvalitního cíle, který by měl být:
· specifický: Tedy naprosto konkrétní, nic obecného typu: „chci zhubnout“ nebo „budu víc cvičit“. Sami jistě cítíte, že něco takového fungovat nebude. Pod těmito větami se skrývá všechno a současně nic. A nespecifické cíle jako by ani nebyly. Mnohem lépe uděláte, když si řeknete: „Chci zhubnout 10 kg za čtvrt roku.“ nebo „Budu chodit 3x týdně do fitka.“
· měřitelný: To znamená časově i výkonnostně vymezený. Jakmile máte jasno, že chcete shodit za 12 týdnů 10 kilogramů, máte možnost na konci stanoveného období jednoznačně odpovědět na otázku, zda jste uspěli.
· dosažitelný: Tím pádem vycházející z vaší současně formy a jak už tady padlo, maximálně zohledňující vaše fyzické a psychické předpoklady a časové a finanční možnosti.
· vhodně načasovaný: Většina odborníků se shoduje, že největší šanci na úspěch mají cíle stanovené na 1–3 měsíce dopředu. Můžete mít samozřejmě i cíl opravdu dlouhodobý (na rok, pět či deset let), ale ten by se měl vždy skládat z více cílů krátkodobých, abyste měli šanci monitorovat, hodnotit a následně i odměňovat svoje pokroky. Jedině tak si udržíte motivaci a chuť na svojí cestě pokračovat.
Proč, jak a kdy?
Těmito slovy by měly začínat nejčastěji pokládané otázky související s vaším stanoveným cílem.
Proč si stanovit cíl? Jednoduše proto, že potřebujete znát směr, kterým se chcete vydat, stejně tak jako metu, k níž byste ideálně měli dorazit. Když nebudete vědět, kam směřujete, můžete zanedlouho zjistit, že bloudíte bezvýsledně v kruzích.
Jak toho mohu dosáhnout? V odpovědi na tuto otázku se budete zamýšlet nad svými časovými možnostmi, promyslíte, jestli je pro vás reálné využít služeb osobního trenéra, zda budete od začátku cvičit ve fitku nebo třeba začnete doma (ano, i trénink v domácích podmínkách má smysl a přináší výsledky).
Kdy začnu? Ideálně hned. Nesklouzávejte ke klišé „od pondělí začínám“, raději se držte přísloví „co můžeš udělat dnes…“.
Jak cestou nezabloudit
Jinými slovy – jak si udržet koncentraci a motivaci? Pomohou vám v tom drobné krátkodobé cíle. Kdo chce hubnout, měl by si stanovit, že se bude pravidelně jeden den v týdnu vždy ve stejnou dobu vážit (ideálně ve stejném oblečení). Takové vážení pak představuje rámcovou kontrolu vašich pokroků:
- připomene vám stanovený cíl,
- ukáže, zda se k němu blížíte,
- podá informaci, jestli se dostatečně snažíte, nebo bude naopak na místě popřemýšlet o úpravě jídelníčku či cvičebního plánu.
Určitě dává smysl vést si tréninkový a výživový deník, díky kterému budete schopni zpětně hodnotit svoje snažení a hlavně efektivitu jednotlivých kroků. Příznivci moderních technologií mohou využít nějakou fitness aplikaci v mobilu, podle dostupných zdrojů přináší spolupráce s kvalitní aplikací opravdu skvělé výsledky.
Na závěr musíme ještě připomenout, že udržovat se v dobré kondici to je nikdy nekončící příběh, jehož kapitoly jsou rámované vašimi jednotlivými cíli. Snažte se, aby to byl příběh spokojeného života se spoustou šťastných chvil, důvodů k radosti a dobré náladě.
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6796229/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7197296/