Stravovací návyky slavné herečky by se daly popsat přinejmenším jako bizarní. Trend třicátých let velel jasně: ultraštíhlý, vosí pas! Herečky prý měly tehdy dokonce ve smlouvách, že si musí kvůli natáčení udržet určitou váhu. Většina z nich se tak uchylovala k opravdu přísným dietám.

Droždí a kvasnice jako zázračné potraviny

Podle různých zdrojů se stalo herečce osudným setkání s doktorem přírodních věd a odborníkem přes výživu a diety Gayelordem Hauserem. K němu došlo poté, co byla srozuměna s tím, že muži v Americe nemají rádi tlusté ženy. Traduje se, že Garbo nejedla tři týdny nic jiného než misku špenátu, aby zhubla na ideální váhu. Garbo byla téměř celý život aktivní dietářkou podle Hauserova režimu, který vyznával slávu zelenině, ořechům a jogurtu. Některé bulvární plátky tehdejší doby prý dokonce spekulovaly, že tito dva měli poměr založený na jejich společné lásce k nechutnému jídlu. Úsměvné, že? Hauser nicméně napsal několik knižních bestsellerů, v nichž popisuje, že věří na „zázračné potraviny“, díky nimž můžete žít až do 100 let. A právě tím nejspíš „oblbnul“ i herečku. Pokud jste zvědaví, tak mezi ty zázračné potraviny patří kromě syrové zeleniny především pivovarské kvasnice, droždí, pšeničné klíčky, podmáslí a melasa.

Pokus s dietou podle Garbo

Americká redaktorka Rebecca Harrington z prestižního magazínu The Cut vyzkoušela v roce 2013 na vlastní pěst dietu podle Grety Garbo, která jí prý připadala děsivá. Recepty sehnala v originální knížce doktora Hausera z roku 1934 Here is How to be Healthy.

Podle této publikace byl jedním z Gretiných oblíbených obědů „hrnek kuřecího vývaru s pažitkou, tvaroh, půlka zralého avokáda s dresinkem z octa, bylinek a oleje, plátek ananasu a jeden kousek opečeného tmavého chleba namazaného máslem.“ To nezní zase tak špatně, ne? Další jídla už ale byly opravdové „chuťovky“. Tak třeba divoká rýže a nasekané lískové oříšky, vše smíchané s vejcem a k tomu pečený grapefruit s melasou. Oblíbenou snídaní herečky pak byla dvě syrová vejce rozšlehaná v pomerančovém džusu. Ano, čtete dobře. Hauser drink popisoval jako „krémový nápoj vhodný na královský stůl“. Hm.

Celerová sekaná

Jedním ze zvláštních receptů, které herečce její dietní rádce doporučil, prý byla celerová sekaná, což uvádí i web Garbo Forever, který sbírá informace a dostupné zdroje o životě této hvězdy. Jde o vegetariánský pokrm, který vypadá jako bochník chleba a připravuje se z celerového pyré, zeleniny, strouhanky, sekaných ořechů a mléka.

Vločky zalité kávou a mrkev k obědu

Při své návštěvě Itálie prý herečka šokovala jejich hospodyni, když si každé ráno ke stolu přinesla sklenici džemu. Pár lžic naložila na kukuřičné vločky, a pozor – vše přelila šálkem horké kávy. Samozřejmě neslazené. K obědu, který se podával v pravé poledne, prý požadovala syrovou mrkev, která se jedla jen tak. Na stole prý nesměla být ani sůl k dochucení, protože Hauser odmítal sůl, cukr i veškeré konzervační látky. I večeři měla Garbo velmi minimalistickou – pouze porci zeleninového salátu a ovoce.

K téměř asketické životosprávě navíc herečka sportovala každý den, nejraději měla túry v přírodě, ale dělala i jógu, tenis, plavala a lyžovala. Podle webu se vzpomínkami na život herečky nakupovala Garbo dvakrát týdně v New Yorku potraviny v Centru výživy, kde její typický nákupní seznam zahrnoval vejce, med, otruby, sušené meruňky, anglické muffiny a plnotučné mléko. Zeleninu a ovoce kupovala na tržišti. Tak co myslíte, vyzkoušíte některé recepty podle slavné hollywoodské krásky i vy, nebo si je s chutí necháte ujít?

Zdroje:

https://www.thecut.com/2013/03/i-tried-greta-garbos-horrifically-strange-diet.html

http://www.garboforever.com/Cooking_and_eating.htm