Strach ze sacharidů

Dříve se brojilo proti tukům, dnes mají černého Petra sacharidy. Přitom sacharidy jsou pro náš organismus zdrojem glukózy, kterou potřebuje každá buňka v našem těle. Největším odběratelem glukózy je náš mozek. Denně jí spotřebuje až 120 g. Sacharidů se bojí všechny věkové kategorie snad kromě dětí, ale i dětem je rodiče redukují. Pokud jsou to jednoduché cukry jako bonbóny a sladkosti, je to správné. My se ale obáváme i těch složených. Opravdu není nutné mít strach z brambor, luštěnin, celozrnných těstovin, kvasového pečiva a červené zeleniny.

Nadšení pro zdravé tuky

Na nízkotučné potraviny se dnes už tak moc nehraje. Margaríny jsou tabu a naopak sádlo, ghí, máslo a vejce jsou opět v kurzu. Jsou to přirozené potraviny používané po staletí, takže jejich přiměřená konzumace je na místě. Mezi zdravé zdroje tuků patří ořechy, semínka, ryby, oleje lisované za studena, avokáda. Přesto…. Dovedete si představit, že 50, 60 procent vašeho denního energetického příjmu budou tvořit tuky, přestože zdravé?

„Zánětlivý“ lepek

Strašák v podobě lepku už naštěstí tolik nestraší. Jednu dobu jsme se ho ale opravdu báli. Je v pořádku omezit pečivo z bílé mouky, sladké tukové pečivo z obchodů, sušenky, cukrovinky, dorty, koblihy, pizzy a těstoviny z bílé mouky. Problém Čechů je, že v našem klasickém jídelníčku je lepku opravdu mnoho. Lepek ale obsahuje i kvasový žitný nebo špaldový chléb či těstoviny, oves, ječmen a další obiloviny, které patří mezi ty zdravé. Proto není žádoucí se jich zbavovat. Naopak bezlepkový kukuřičný chléb, těstoviny a sladkosti nemusí být pro člověka bez intolerance nebo alergie zdravější. Energeticky jsou bohaté a bývají uchovávané v plastových obalech naplněných plynem. Pokud nejste celiak nebo nemáte alergii, nemusíte lepek z jídelníčku vypouštět, jen ho nejezte v každém jídle a vybírejte si zdravější „lepkové“ varianty potravin. Vyřazování mléčných výrobkůProbém část lidí vnímá i u mléčných výrobků. Ty špatně snáší lidé s intolerancí na laktózu, kteří mají málo enzymu laktáza, jež v trávicím traktu štěpí mléčný cukr (laktózu). Tito lidé se po konzumaci mléčného výrobku opravdu necítí dobře. Mohou mít bolesti břicha, trpět nadýmáním a plynatostí. Zdravému člověku, by konzumace mléčných výrobků a zvláště těch zakysaných neměla uškodit. Mléčné výrobky jsou zdrojem bílkovin a vápníku. Právě vápník je pro nás velmi důležitý. Uvádí se, že vstřebatelnost vápníku z mléka a mléčných výrobků je až 30 procent. Zakysané mléčné výrobky prospívají našemu trávicímu traktu. Světová zdravotnická organizace doporučuje konzumaci alespoň tří porcí mléčných výrobků denně.

Červená zelenina a ovoce na černé listině

Pro některé typy stravování (keto dieta a přísná low carb) může být zapovězená zelenina červené barvy a většina ovoce z důvodu vysokého obsahu sacharidů. Pokud přemýšlíte o tomto typu stravování, představte si, že červené papriky, sladká rajčata, dušená mrkev, řepa s kozím sýrem pro vás mohou být tabu. A co teprve sladké ovoce jako je banán, meloun, mango, ale i sladké jablko, meruňky, třešně … Vážně jste ochotni se jich vzdát?

Krabičky navždy

Kdo z vás ještě nedržel „krabičky“? Na trhu jich je spousta: slibující zhubnutí, detoxikaci, low carb, veganské… Račte si vybrat. Žen, které chtějí zhubnout a nemají čas na domácí vaření nebo neví, jak na to, je mnoho. Krabičky mohou být opravdu krátkodobým řešením, pro tento typ žen. Má to však několik háčků. Krabičky mohou být energeticky podhodnocené, takže sice po nich budete hubnout (pokud se nebudete dojídat něčím dalším), ale efekt bude krátkodobý. Jakmile se vrátíte k původnímu stravování, kila jsou zpět a možná nějaké bonusové kilo navíc. Krabičky nemusí být nutričně vyvážené, nemusí tedy obsahovat všechny makroživiny v potřebném složení a množství. Například zeleniny byste měli za den sníst 450 gramů. Opravdu toto množství vaše krabičky obsahují? A co bude po období krabiček? Přece je nebudete jíst navždy. Objednávání krabiček je sice snadné, ale správně si poskládat jídelníček vás nenaučí.

Proteiny ve všem a všude

Taky vám připadá, že se všude vidíte protein? Kromě klasických instantních proteinových nápojů najdete v obchodech: proteinový suk, tyčinky, puding, křupky, kaše, mléko, pečivo, chipsy, zmrzlinu, a dokonce i bonbony. Na proteinu není nic špatného, naopak jsme řekli, že zdravých bílkovin má část ženské populace ve stravě spíš méně než více. Je ale potřeba se zamyslet, jestli je konzumace proteinových tyčinek slibující chuť dezertů, ochucené kakaové mléko nebo pufované „chipsy“ tou správnou variantou bílkovin pro náš organismus. Většinou se jedná o průmyslově zpracované potraviny, které více lákají obalem než chutí. Lepší potravinou s proteinem je obyčejný polotučný tvaroh nebo skyr lehce přislazený medem či domácí marmeládou.

Moderní „půstování“

A přerušovaný půst už jste zkoušeli? Jedná se o typ stravování, kdy jíte v určených časových oknech. Ta mohou být různě velká (forem IF – intermittent fasting) je mnoho. Nejznámější je metoda 16:8, kdy je vaše „konzumační okno“ osmihodinové nebo přísnější varianta 20:4. To máte na jídlo pouhé 4 hodiny. Mnoho příznivců tohoto typu stravování je z půstování nadšená, hubnou, pociťují příliv energie (alespoň zpočátku) a mohou se zlepšovat i zdravotní parametry, jako jsou hodnota glykemie, cholesterolu nebo krevního tlaku. Intermittent fasting má ale také svá rizika zvláště pokud držíte metodu s kratším konzumačním oknem. Představte si, že sníte celý svůj denní doporučený kalorický příjem během 4 hodin. Může to být například 7000 Kj, tedy snězte dvě jídla po 3500 Kj a k tomu doporučených 450 g zeleniny ve dvou jídlech…. Může se vám stát, že potřebné kalorie v tak krátkém čase prostě neujíte. Co je ale horší, může vám chybět vláknina, některé vitamíny a minerály. Někteří lidé mohou mít po takovém hladovění navíc potřebu jíst spíš energeticky bohatá jídla – smažená, sladká nebo typu fast food než zdravou vyváženou stravu.

Zdroj: autorka je poradkyní pro výživu ve společnosti Dej změnu.