Každý začátek roku se nese ve znamení hubnutí, nových stravovacích návyků, nových výzev, životního stylu. Ale znáte to, plná fitcentra slaví v lednu žně, nicméně nadšení zpočátku zapálených jedinců se brzy vytratí. Stejné je to i s dietami. Jdeme do nich celí natěšení s vidinou úbytku kilogramů, představujeme si to štíhlé, vyrýsované tělo z reklamního plakátu. Jenže víte, jak většina diet dopadne. Proč by na tom tedy banánová dieta měla být jinak? Zkusíme vás o tom přesvědčit.

Proč právě banány

Čerstvé ovoce a zelenina jsou obecně základem každého fitness jídelníčku. Důvod je prostý, tyto potraviny obsahují hodně vitamínů, minerálů a předně vlákniny, díky které máme pocit sytosti. Konkrétně na banány obecně narazíte u zdravých stravovacích stylů velmi často. Určitě jste už někdy chlápka v posilovně viděli s banánem v ruce. Podle webu healthline.com existuje 11 prokazatelných zdravotních přínosů banánů. Pojďme si zmínit alespoň ta nejzásadnější fakta, proč banány milujeme.

  • Jsou chutné, levné a všude dostupné.
  • Jejich konzumace je pohodlná, stačí jen popadnout banán a jíst.
  • Jsou přirozeně sladké, nahradí běžně dostupné cukry a sladidla.
  • Jsou bohaté na živiny a antioxidanty, skládají se téměř výhradně z vody a sacharidů, neobsahují žádný tuk.
  • Zlepšují hladinu cukru v krvi či prospívají trávení a zdraví našeho srdce.

Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Ale teď k tomu, co vás všechny určitě zajímá nejvíc. Jak vypadá takový klasický den na banánové dietě?

A to budu celý den jíst jenom banány?

Odpověď není tak jednoznačná. Ano, banány samozřejmě tvoří základ, ovšem neznamená to, že vám polezou i ušima. Stejně jako mnoho dalších věcí, také ranní banánová dieta prošla od svého stvoření japonskou lékárnicí Sumiko Watanabe určitým vývojem a odchylkami. My však v našem článku budeme vycházet z rad a doporučení webu Asabanana.net.

Snídaně

Snězte tolik syrových banánů, kolik váš žaludek dovolí za předpokladu, že se cítíte příjemně sytí, ne přecpaní! Nezapomeňte je poctivě rozžvýkat. Po doušcích k nim popíjejte vlažnou vodu. Zhruba za 15 minut po jídle, ale nejlépe za půl hodiny, si dejte například zázvorový čaj, případně jiný teplý neslazený nápoj, který váš organismus příjemně prohřeje. Pakliže vážně máte po banánové bombě ještě na něco chuť, dejte si za pár minut třeba mističku rýže.

Oběd a večeře

Tady se fantazii a chutím meze nekladou. Jezte, co máte rádi, ale pouze tolik, abyste se cítili plní tak akorát. Pokud chcete hubnutí urychlit, doporučuje se jíst japonské jídlo, zejména více rýže, tou se můžete bez výčitek zachránit vždycky. Mezi jídly se snažte vyvarovat neustálému ukusování a uždibování, to se vám vymstí na výsledcích.

Svačina

Svačinky si dopřávejte s klidem každý den, ale zásadní pravidlo zní: nekombinujte více druhů jídel. V praxi to znamená, že když si chcete ten den dopřát čokoládu, svačíte jen čokoládu. V nejlepším případě můžete opět sáhnout po ovoci (další banán) nebo rýži. Naopak vyhnout byste se měli např. zmrzlině a mléčným výrobkům, dopřávat si je pouze výjimečně.

Poslední jídlo v šest a brzy do postele

Teď už máte obrázek o tom, jak bude zhruba vypadat váš jídelníček. Za zmínku však rozhodně stojí několik dalších zásad, bez kterých banánová dieta nebude efektivní.

Vyhněte se příliš pozdní večeři

Poslední jídlo dne byste si v nejlepším případě měli dopřát okolo osmnácté, nejpozději dvacáté hodiny, ať vaše tělo stihne vytrávit. Na sladkosti tentokrát zapomeňte.

Běžte brzy spát

Nemusíme vám jistě sáhodlouze zdůrazňovat, že kvalitní a dostatečný spánek je základem úspěchu každého hubnutí. Právě ve spánku se děje spousta těch magických kouzel, kdy se naše tělo regeneruje a mění. Takže žádné ponocování a před půlnocí do peřin. Pomáhá také chodit spát každý den ve stejnou dobu.

Pijte s mírou

Není nutné pít dva litry vody denně. Podle manželů Watanabeových může být i nadměrný příjem tekutin zdrojem otoků a špatného stavu těla. Hlavní je pít vědomě v průběhu celého dne, převážně nápoje pokojové teploty a nezapomínat, že rovněž přijímaná strava obsahuje vodu.

Tělo si samo řekne

Říkat vám tady, ať vstáváte pokud možno bez budíku a necháte tělo probudit samo od sebe, je pro většinu pracujících smrtelníků nereálné. Nicméně i to je jeden z pilířů, o které se opírá Asa Banana Diet. Naše rada zní: co nejvíce eliminujte stres ze svého života.

Pravidelný pohyb

Největší vliv na hubnutí má přijímaná strava, ale když zařadíte do svého režimu také pravidelný pohyb, půjdete své vysněné váze naproti. Neznamená to však, abyste se hodiny mořili do vyčerpání v posilovně, podobná aktivita by tělo zase jen zbytečně stresovala a stres, jak už víme, vede k tloustnutí.

Japonský banánový zázrak

Roku 2008 učinila ranní banánová dieta v Japonsku z tohoto ovoce nedostatkové zboží. Manžel již zmiňované Sumiko, Hitoshi Hamachi Watanabe, prý díky této unikátní metodě zhubl 17 kilogramů. To už jednomu zamotá hlavu.

Předpokládáme, že tento článek zaujal už ze své podstaty jen samé „banánomilce“. Kdyby sem však náhodou zavítal někdo, komu banány nejsou po chuti, a přesto ho princip ovocné diety zaujal, i pro něj máme dobrou zprávu. Podle manželů Watanabeových bude totiž dieta fungovat i s jiným druhem ovoce, pakliže se budete držet zbytku zásad. Banány se jim zalíbily především proto, že s nimi je nejméně práce – žádné nádobí a zdržování – což zvyšuje šance na úspěch.

Zdroj:

  • http://en.asabanana.net/howto.html
  • https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-bananas
  • https://doctor.ndtv.com/living-healthy/lose-weight-fast-and-easy-with-this-japanese-morning-diet-know-all-about-it-1779079