Grapefruitová dieta

Grapefruit je ovoce, které sice napomáhá hubnutí, protože podporuje spalování tuků, ale jíst ho od rána do večera? To už je extrém, jenž se zdravím nemá co do činění. Tato dieta funguje právě tak, že snídáte grep, obědváte grep, večeříte grep. A další den pěkně znovu. Možná po týdnu skutečně zhubnete, ale je to zároveň ta nejlepší cesta, jak si vypěstovat na ovoce „alergii“. Navíc grapefruit má výrazné kyselé šťávy, které neprospívají zubní sklovině. Při podobných jednodruhových ovocných (či zeleninových) dietách navíc dostanete tělo do extrémního kalorického deficitu. Díky tomu budete hubnout, ale jen svaly, ne tuk. V jednodruhové ovocné stravě chybí bílkoviny, vápník a tuky, proto je tento typ stravování z dlouhodobého hlediska neudržitelný. Mnohem lepší je tak zkusit trik od Jennifer Lopez – ta si prý před každým jídlem čichá ke grapefruitovému oleji, který nosí stále v kabelce. Díky tomu má prý pak na jídlo menší chuť.

Dieta podle barev

Nad některými dietními plány opravdu zůstává rozum stát. Kdo je autorem této diety sice nevíme, ale v kuloárech se říká, že ji dodržovala například Christina Aguilera. Jak už asi tušíte, dieta vyžaduje jíst celý den jen potraviny určité barvy. Takže první den jíte pouze bílé jídlo (květák, cibule, žampiony), další den červené (řepa, rajčata, fazole), třetí den zelené (špenát, avokádo, chřest), čtvrtý den oranžové a tak dále po celý týden. Výsledkem je prý zhubnutí o dvě kila i víc. Zastánci této diety totiž věří, že stejně barevné potraviny mají i podobné složení, což pomáhá našemu organismu rychleji spalovat tuky. Nebyl by ale lepší a hlavně výživnější obyčejný barevný salát? My věříme, že určitě ano.

Kojenecká dieta

Takzvaná baby food diet je v Americe velmi oblíbená. Vymyslela ji přísná a kontroverzní trenérka celebrit Tracy Anderson, která tvrdí, že dospělí mohou zhubnout tím, že sní až 14 skleniček dětské výživy denně. Opravdu neuvěřitelné: dětská přesnídávka v podobě rozmixovaného ovoce a zeleniny s masem místo skutečného jídla, jež vyžaduje ke žvýkání zuby. Mezi celebrity, které údajně dětskou dietu vyzkoušely, patří Jennifer Aniston, Reese Witherspoon a Lady Gaga. Jisté je, že o pochutnání si tady nemůže být vůbec řeč – v lahvičkách s dětskou výživou totiž chybí sůl i koření.

Projímadlová dieta

Říká se, že tahle metoda je praktikována hlavně u modelek, které si tak zajistí muší váhu, aniž by se omezovaly v jídle. Při této dietě je jen zapotřebí zásobit se dostatkem projímadel nebo nejrůznějších „pročišťovacích“ koktejlů. Jakmile máte tuto přípravnou fázi za sebou, můžete začít. Povolené je jakékoli jídlo. Po něm nastává nejdůležitější fáze celé diety – dostat se na toaletu a dosud nenatrávené jídlo dostat zase z těla ven. O to se mají postarat právě projímadla. Tato dieta je k tělu velmi nešetrná a hrozí při ní jednak vypěstování si závislosti na projímadlech, jednak pozdější potíže s vyprazdňováním a také křeče a bolesti břicha. Do organismu se navíc nedostanou téměř žádné živiny a celá trávicí soustava dostane pořádně zabrat!

Dieta podle Adama a Evy

Zastánci této diety tvrdí, že člověk by měl usilovat o návrat do biblického ráje a stravovat se tak, jako kdysi Adam s Evou. Co to znamená? Jíst převážně ovoce, které by mělo tvořit až 75 % jídelníčku. Zbytek stravy můžete doplnit zeleninou nebo libovým masem. Tato dieta ale vede ke kritickému nedostatku bílkovin, vápníku, železa, vitamínů skupiny B a D a esenciálních mastných kyselin – její příznivci si tudíž koledují o zdravotní problémy.

Pravěká dieta

Vyznavači pravěké diety věří, že naše tělo je geneticky uzpůsobené tomu jíst jako naši pravěcí předkové, kteří lovili mamuty a sbírali plody. Základem jídelníčku je tedy maso a živočišné produkty, jež převažují nad rostlinnou stravou. Maso pak doplňují ryby, ořechy a bobuloviny. Zakázané jsou zpracované obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, brambory, rýže, tuky a cukry. Tato dieta má ale své mouchy, což je logické, protože dieta, která hlásá, že slanina je zdravější než ovesná kaše s ovocem, je tak trochu podezřelá. Navíc maso divokých zvířat, které jedli pravěcí lovci, obsahovalo zdravější tuky než současný chovný dobytek. Tento plán na hubnutí vyzkoušelo údajně několik celebrit, včetně Blake Lively, Kanyeho Westa a Jessicy Biel.

Spánková dieta

Tahle dieta je pro lenochy a milovníky spánku možná lákavá, ale hrozí při ní dehydratace organismu a nedostatek živin. Spánková dieta má velice jednoduchou myšlenku – když spíte, tak nejíte. Zároveň ale taky nepijete. Tudíž ve dnech, které si na hubnutí vyhradíte, musíte co nejdéle spát. Pokud si chcete hladověním a dehydratací zničit zdraví, pak směle do toho! Mnohem lepší je spát jen o hodinu déle, což dokázala i studie, kterou provádělo Centrum pro výzkum spánku na University of Chicago a který byl publikován v 7.2.2022 v časopise JAMA Internal Medicine. Podle ní jedna jediná hodina spánku každý den navíc může být cestou k lepší postavě, a to především pro lidi, kteří trpí jeho nedostatkem. Jedna hodina spánku navíc totiž přispěla k tomu, že účastníci studie snědli v průměru o 270 kalorií denně méně, aniž by se o to snažili.

Sušenková dieta

Dieta, která obsahuje hodně sušenek? Nejde ale o sušenky plné mouky a cukru, nýbrž o speciální nízkosacharidové dietní sušenky, které se snídají a obědvají pouze se sklenicí vody. Tento prapodivný dietní návyk prý čas od času praktikují herečky Jennifer Hudson a Denise Richards. Vyhovuje jim, že sušenky mohou mít s sebou i během natáčení. Tato dieta je ale ve skutečnosti jen maskovaný nízkokalorický plán, protože ti, kteří jej striktně dodržují, nakonec snědí jen kolem 1000 kalorií denně, což je možná dostatečné množství pro malé dítě, nikoli pro zdravého dospělého člověka.

Zdroj:

  • www.cafemom.com
  • https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2788694
  • https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2788694
  • https://pursuit.unimelb.edu.au/articles/paleo-diets-weight-gain
  • https://news.vanderbilt.edu/2006/05/11/effectiveness-of-grapefruit-diet-studied-at-vanderbilt-medical-center-56863/