Důvodem, proč lidé sahají po detoxikačních čajích, je snaha o zlepšení celkového zdraví a očista organismu. Detoxikační čaje jsou většinou propagovány jako prostředek ke snížení hmotnosti, zlepšení trávení a zvýšení energie. Jsou ale tyto čaje opravdu tak účinné a není snadnější vyrobit si je doma sami?

Zdroj: Youtube

Sociální sítě jsou plné různých způsobů detoxikace organismu - nejdostupnější z nich jsou detoxikační čaje. Bohužel, většina těchto čajů obsahuje směsi bylin a rostlin, které nemají dostatečně prokázané účinky detoxikace těla, za to mají ale projímavé účinky. Funkce detoxikačních čajů je často nadhodnocená a mohou dokonce obsahovat i potenciálně škodlivé látky.

Laxativní byliny

Většina detoxikačních čajů obsahuje takzvané laxativní složky - ty pomáhají proti zácpě, pokud jí ale netrpíte, mohou způsobit nepříjemný průjem. Patří mezi hlavně senna, která je obsažena v téměř každém detoxikačním čaji. To samozřejmě může způsobit pocit, že se tělo zbavuje toxinů, příliš dlouhý a intenzivní průjem je ale životu nebezpečný, hrozí vám totiž dehydratace.

Kofein

Další složkou, která je v těchto čajích často obsažená je vysoký obsah kofeinu. Ten se přirozeně vyskytuje ve většině čajů. Vysoká hladina kofeinu ale působí jako diuretikum - pomáhá tělu vylučovat vodu a elektrolyty v moči. Kofein tedy také dehydratuje a jeho velký příjem může způsobovat závislost.

Snížení účinků antikoncepce

Ačkoliv to výrobci na etiketách detoxikačních čajů neuvádějí, některé z nich mohou snížit účinky hormonální antikoncepce. Jedná se o čaje, které obsahují močopudné složky - pampeliška, kopřiva, brusinky nebo šalvěj - zvýšená tvorba moči pak může rychleji odplavit látky z těla, včetně antikoncepčního léku. Rozhodli-li jste se tedy k používání detoxikačních čajů, pečlivě si přečtěte obsah a nezapomínejte používat pro jistotu i kondom.

Domácí detox

Kupované detoxikační čaje představují mnoho rizik a navíc nejsou úplně levné. Chcete-li si ale přeci jen užít očistný čaj, máme pro vás jednoduchý návod.

Ingredience:

  • 1 lžička zeleného čaje (nebo jiného oblíbeného bylinného čaje)
  • 1 lžička čerstvého zázvoru (nakrájeného na plátky)
  • 1 lžička čerstvé máty (nasekané)
  • Šťáva z ½ citronu
  • 1 lžička medu (volitelně pro dochucení)

Postup:

Přiveďte 2 šálky vody k varu.
Přidejte zelený čaj, zázvor a mátu do vroucí vody.
Přikryjte hrnec a nechte čaj louhovat asi 5-10 minut.
Poté scedíte čaj do jiné nádoby.
Přidejte šťávu z citronu a případně med pro dochucení.
Dobře promíchejte a nechte čaj vychladnout nebo přidejte ledové kostky pro osvěžující nápoj.


Tento čaj obsahuje zelený čaj, který je bohatý na antioxidanty, zázvor s protizánětlivými vlastnostmi a máta, která může pomoci uklidnit trávicí systém. Citronová šťáva přidává osvěžující kyselost a med může sloužit jako přírodní sladidlo.

Pamatujte, že každý má individuální potřeby a preference, a tak si můžete přizpůsobit recept dle svého vkusu. Pokud máte konkrétní zdravotní problémy nebo užíváte léky, poraďte se s lékařem nebo odborníkem, zda je tento čaj pro vás vhodný.

Zdroje: