Premium obsah

Detox – očištění organismu nebo příliš drastické týrání vlastního těla?

Detox – očištění organismu nebo příliš drastické týrání vlastního těla?
O detoxu prostřednictvím pití ovocných a zeleninových šťáv už jste určitě někdy slyšeli. Dost možná jste si ho i vyzkoušeli. Je to ale reálná cesta k tzv. jarní očistě těla? Můžete tak harmonizovat metabolismus nebo naopak riskujete zdravotní problémy?

CO NÁM DETOX SLIBUJE?

Detoxikace těla založená na několikadenní až několikatýdenní konzumaci zeleninových a ovocných šťáv obvykle nabízí:

  • snížení váhy
  • odstranění škodlivin z těla
  • nárůst hladiny energie
  • lepší schopnost koncentrace

 

A JAKÁ JE REALITA?

HUBNUTÍ POMOCÍ DETOXU

Pro většinu lidí znamená tekutá strava složená výhradně z koncentrovaných džusů zhruba polovinu původního kalorického příjmu. Takže minimálně zpočátku zaznamenají úbytek váhy. Ovšem vzhledem k drasticky nízkému příjmu bílkovin je třeba počítat s tím, že kila dolů jsou dána značnou měrou také úbytkem svalů. Tím se tělo připraví o metabolicky aktivní tkáň a následně dojde ke zpomalení metabolismu. Tudíž je vám asi jasné, co přijde vzápětí. S koncem detoxu nastává jojo efekt, váha letí nahoru a vaše sebevědomí dolů.

 

ODSTRANĚNÍ TOXINŮ

Ortodoxní propagátoři nejrůznějších detoxů prohlašují, že konzumací pevné stravy dochází v těle k usazování škodlivých látek, které je možné odstranit pouze přechodem na stravu tekutou. Co na to medicínsky vzdělaní odborníci?

Především vám vysvětlí, že správná činnost jater a ledvin pomáhá tělu zbavovat se škodlivin průběžně a není k tomu potřeba speciální detoxikační režim. Dokonce ani ne tekutá výživa. Zdravá, vyvážená strava s takovou skladbou, která je pro vás dlouhodobě udržitelná, bude pro vaše zdraví i hmotnost větším přínosem než krátkodobé diety a detoxy.

 

ZVÝŠENÍ HLADINY ENERGIE

V tomto směru možná narazíte nejvíce, případně nejdříve. Omezený příjem kalorií s sebou totiž zákonitě nese také pokles hladiny energie. A v závislosti na délce detoxu bude tento stav více či méně příjemný. Dlouhodobý detoxový režim, který s sebou přinese zpomalení metabolismu, může budit zdání lehkého navýšení hladiny energie po původním poklesu. Je to ale dáno tím, že tělo jede na „šetřící“ režim a svým způsobem je ve stadiu hladovění. Chybí mu totiž bílkoviny i kvalitní tuky. Místo toho se musí vyrovnat s výkyvy v hladině cukru, protože konzumace (zejména) ovocných šťáv s sebou nese rapidní změny v hladině glukózy, projevující se únavou a pocity hladu.

Zejména pro aktivní sportovce či lidi během dne velmi vytížené (nejenom fyzicky, ale i psychicky) není takový režim příliš vhodný. Jejich výkonu i celkovému dobrému pocitu by mnohem více prospěla kvalitní strava s vyváženým podílem makroživin.

 

ZLEPŠENÍ KONCENTRACE

Kdy jste se naposledy lépe soustředili, když vám kručelo v břiše, tak trochu vás pobolívala hlava a cítili jste se unavení? Netřeba čekat na odpověď. Výše popsané stavy jsou častými projevy nejrůznějších detoxů. A jejich dopad na psychiku, včetně schopnosti koncentrace, je tedy jasný. Dietní režim navíc u řady lidí vede k tomu, že se v duchu neustále zaobírají jídlem, řeší, co a kdy (ne)mohou sníst. A pak je pro ně naopak mnohem komplikovanější soustředit se na nějaký důležitý úkol.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.