Detox – očištění organismu nebo příliš drastické týrání vlastního těla?

CO NÁM DETOX SLIBUJE?
Detoxikace těla založená na několikadenní až několikatýdenní konzumaci zeleninových a ovocných šťáv obvykle nabízí:
- snížení váhy
- odstranění škodlivin z těla
- nárůst hladiny energie
- lepší schopnost koncentrace
A JAKÁ JE REALITA?
HUBNUTÍ POMOCÍ DETOXU
Pro většinu lidí znamená tekutá strava složená výhradně z koncentrovaných džusů zhruba polovinu původního kalorického příjmu. Takže minimálně zpočátku zaznamenají úbytek váhy. Ovšem vzhledem k drasticky nízkému příjmu bílkovin je třeba počítat s tím, že kila dolů jsou dána značnou měrou také úbytkem svalů. Tím se tělo připraví o metabolicky aktivní tkáň a následně dojde ke zpomalení metabolismu. Tudíž je vám asi jasné, co přijde vzápětí. S koncem detoxu nastává jojo efekt, váha letí nahoru a vaše sebevědomí dolů.
ODSTRANĚNÍ TOXINŮ
Ortodoxní propagátoři nejrůznějších detoxů prohlašují, že konzumací pevné stravy dochází v těle k usazování škodlivých látek, které je možné odstranit pouze přechodem na stravu tekutou. Co na to medicínsky vzdělaní odborníci?
Především vám vysvětlí, že správná činnost jater a ledvin pomáhá tělu zbavovat se škodlivin průběžně a není k tomu potřeba speciální detoxikační režim. Dokonce ani ne tekutá výživa. Zdravá, vyvážená strava s takovou skladbou, která je pro vás dlouhodobě udržitelná, bude pro vaše zdraví i hmotnost větším přínosem než krátkodobé diety a detoxy.
ZVÝŠENÍ HLADINY ENERGIE
V tomto směru možná narazíte nejvíce, případně nejdříve. Omezený příjem kalorií s sebou totiž zákonitě nese také pokles hladiny energie. A v závislosti na délce detoxu bude tento stav více či méně příjemný. Dlouhodobý detoxový režim, který s sebou přinese zpomalení metabolismu, může budit zdání lehkého navýšení hladiny energie po původním poklesu. Je to ale dáno tím, že tělo jede na „šetřící“ režim a svým způsobem je ve stadiu hladovění. Chybí mu totiž bílkoviny i kvalitní tuky. Místo toho se musí vyrovnat s výkyvy v hladině cukru, protože konzumace (zejména) ovocných šťáv s sebou nese rapidní změny v hladině glukózy, projevující se únavou a pocity hladu.
Zejména pro aktivní sportovce či lidi během dne velmi vytížené (nejenom fyzicky, ale i psychicky) není takový režim příliš vhodný. Jejich výkonu i celkovému dobrému pocitu by mnohem více prospěla kvalitní strava s vyváženým podílem makroživin.
ZLEPŠENÍ KONCENTRACE
Kdy jste se naposledy lépe soustředili, když vám kručelo v břiše, tak trochu vás pobolívala hlava a cítili jste se unavení? Netřeba čekat na odpověď. Výše popsané stavy jsou častými projevy nejrůznějších detoxů. A jejich dopad na psychiku, včetně schopnosti koncentrace, je tedy jasný. Dietní režim navíc u řady lidí vede k tomu, že se v duchu neustále zaobírají jídlem, řeší, co a kdy (ne)mohou sníst. A pak je pro ně naopak mnohem komplikovanější soustředit se na nějaký důležitý úkol.