Pokud chcete z jízdy na kole vykřesat co nejvíc, je třeba dodržovat určitá pravidla. Rychlost, tepová frekvence, terén, ve kterém pojedete, ale i to, jak často na kolo vyrazíte - to vše může mít vliv na to, jestli cyklistikou posílíte to správné svalstvo a podaří se vám zhubnout. Jako vždy ovšem myslete na to, že žádný sport by neměl být praktikován za účelem zhubnutí, ale celkového zdraví a pohody - u cyklistiky tomu není jinak!

Zdroj: Youtube

Jak moc jezdit?

Podobně jako u běhání, při jízdě na kole dochází k efektivnímu spalování až po téměř půl hodině cvičení. Ideální tedy je, pokud vyrazíte každý den alespoň na hodinu na kolo. Bude se vám tak hubnout mnohem snadněji, než když vyrazíte jednou v týdnu na šestihodinovou vyjížďku, totálně se zničíte a po zbytek týdne se nebudete moct hnout. Raději podnikejte kratší výlety nebo se naučte jezdit na kole do práce - uvidíte, že budete mít po ranní rozcvičce o mnoho lepší den!

Správná tepovka

Tak, jako u většiny sportů, ani u cyklistiky neplatí pravidlo, že čím rychleji pojedete, tím víc spálíte. Pro hubnutí je naopak žádoucí takzvaný aerobní režim jízdy. Při tomto tréninku je tělo schopno spalovat kyslík a tuky jako hlavní zdroj energie. Trénink je prováděn při nižších až středních intenzitách a je zaměřen na zlepšení kardiovaskulární vytrvalosti.

Aerobní režim se obvykle vyznačuje tréninkem v určitém rozmezí tepové frekvence, které je pro většinu lidí mezi 40 až 70 % z jejich maximální tepové frekvence. Toto rozmezí může být u různých lidí odlišné a závisí na jejich kondiční úrovni, věku a dalších faktorech. Více o tepové frekvenci jsme psali zde.

Co k cyklistice přidat?

Klíčem ke zdravé postavě není pouze drtit jeden sport nebo aktivitu, ale komplexní zdravý životní styl. Co se týče jídla, tak je dobré zařadit do jídelníčku bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy.

Ideální aktivitou k cyklistice je posilování. Nejen že vám tato kombinace sportů dopomůže k vysněné postavě, zároveň vám ale posilování pomůže dosahovat v cyklistice dalších cílů a milníku.

Zdroje:

  • https://www.roadbikerider.com/is-my-high-heart-rate-normal-d1/
  • https://www.jmc.qa/medical-indications/what-is-a-good-average-heart-rate-while-cycling.html
  • https://www.canyon.com/cs-cz/blog-content/rada/spalene-kalorie-cyklistika/b24062022.html