Tipy na omezení příjmu cukrů

Zdroj: Youtube


1. Omezte nakupování průmyslově zpracovaných potravin

To je pravděpodobně největší změna, kterou můžete udělat, abyste omezili cukr. Prakticky vše, co je v krabičkách, sáčcích, plastových obalech nebo plechovkách, obsahuje přidaný cukr. Někdy mají potraviny i pět různých druhů přidaných cukrů.


2. Nastavte si vlastní dávku sladkostí.

Nemůžete-li se chuti na něco sladkého zbavit, cukr úplně nevynechávejte, ale jednoduše si nastavte vlastní denní dávku. Tento limit určujete a ovlivňujete pouze vy.


3. Vyrobte si vlastní kečup!

Pokud se nemůžete vzdát všech polotovarů nebo hotových jídel, vyřaďte alespoň rajčatové omáčky a kečupy zakoupené v obchodě. Není nic snazšího, než vytáhnout ze spíže hotovou omáčku a rozehřát ji na těstoviny. Vložte do hrnce čerstvá oloupaná rajčata a povařte se směsí vybraných bylinek. I pokud přidáte trochu cukru na dochucení, obsah cukru se s průmyslovými kečupy nedá srovnat.


4. Jogurt pouze neochucený!

Většina průmyslově zpracovaných jogurtů obsahuje téměř tolik cukru jako běžná sladká tyčinka! Vsaďte tedy na nákup či výrobu jogurtu bílého a přidejte čerstvé ovoce nebo trochu medu, pokud potřebujete dosladit. Skvěle se hodí také marmelády s vysokým obsahem ovoce bez přidaného cukru.


5. Vyrobte si vlastní salátovou zálivku

Jedním z nejběžnějších způsobů ukládání cukru jsou běžné salátové dresinky. Vytvořte si vlastní. Smíchejte olivový, avokádový nebo ořechový olej s citronovým, limetkovým nebo balzamikovým či vinným octem. Dochuťte bylinkami, česnekem, trochou hořčice, malým množstvím kvalitní soli a černým pepřem. Zkuste přidat trochu medu nebo javorového sirupu, abyste vyvážili chutě dresingu.


6. Zkontrolujte své zásoby a zbavte se pokušení.

Pokud máte v mrazáku velkou krabici zmrzliny, sníte ji. Pokud máte tajný šuplík plný sladkostí, budete mít nutkání ho otevírat a konzumovat. Proto si nekupujte sladkosti, které by snadno porušily vaše nová předsevzetí. Pokud máte na něco opravdu náhlou chuť, kupte si jen jednu porci. Buď ho snězte a pochutnejte si na něm, nebo se přesvědčte, že za to nestojí, a nahraďte zdravější alternativou.


7. Zkuste hořkou čokoládu.

Pokud vás k sladkého táhne hlavně závislost na čokoládě, zkuste ji nahradit čokoládou hořkou, s obsahem kakaa aspoň 80%. Ta má pro zdraví příznivější účinky a taky ji s menší pravděpodobností sníte na posezení celou.


8. Koktejly ne!

Nezapomínejte, že alkohol je tekutý cukr a zpomaluje metabolismus na 48 hodin až o 60%. Míchané koktejly jsou kalorickou bombou - nahraďte je tedy vínem a míchejte maximálně s vodou nebo minerálkou.


9. Vyškrtněte sladké limonády.

Nemyslete si, že tohle všechno zvládnete s Colou Zero. Ve výsledku je k tělu totiž stejně velkorysá, jako Cola obyčejná. Vyhněte se slazeným nápojům úplně a vyzkoušejte variantu vody s limetkou a třeba mandarinkami.

Zdroj:

https://www.zdravie.sk/

https://blog.paleohacks.com/