Cuketa se u nás stala velmi populární někdy v 80. letech. Důvodem bylo mimo jiné to, že je nenáročná na pěstování - zvládne ji vypěstovat i absolutní zahradnický začátečník. Rostlina hodně rychle mohutní, dává nám spoustu plodů a je to poměrně levná surovina.

Mnoho lidí se nesprávně domnívá, že se cuketa dá konzumovat pouze tepelně upravená. To ale není pravda - obzvláště mladým a pevným cuketám to skvěle sluší i za syrova, výborně se hodí například do salátů. Cuketu se také hodí silně okořenit - perfektně ladí třeba s česnekem.

Zdroj: Youtube

Co cuketa umí?

Cukety jsou bohaté na spoustu vitaminů, minerálů a stopových prvků. Tím, že jsou tvořeny z velké většiny vodou, jsou téměř bez kalorií. Cukety jsou skvělým zdrojem vápníku, hořčíku a železa a také vitaminů skupiny B, provitaminu A a vitaminu C. Tím, že to cuketě sluší na sladko i naslano, můžete ji jíst víceméně od rána do večera.

Trápí vás zažívací problémy? Cuketa vám je pomůže vyřešit! Kromě silných antioxidačních účinků má cuketa i schopnost detoxikace organismu. Pročistí střeva i celý trávící trakt a odvádí z těla přebytečnou vodu. Cuketa má dokonce i mírně projímavé účinky, na očistu je tedy dokonalá!

Proč je cuketová dieta skvělá na hubnutí?

Nízká kalorická hodnota: Cuketa je velmi nízkokalorická zelenina, což znamená, že můžete sníst velké množství cukety, aniž byste překročili svůj denní příjem kalorií. To vám může pomoci snížit celkový příjem kalorií a tím i zhubnout.

Vysoký obsah vlákniny: Cuketa obsahuje velké množství vlákniny, což může pomoci udržet vás déle sytými a snížit chuť na jídlo. To může vést k nižšímu příjmu kalorií a tím i ke ztrátě váhy.

Nízký obsah tuku: Cuketa má velmi nízký obsah tuku, což znamená, že můžete jíst větší porce bez toho, abyste se přibírali na váze.

Vysoký obsah vody: Cuketa obsahuje velké množství vody, což znamená, že je velmi hydratační a může pomoci udržet vaše tělo hydratované. To může přispět k lepšímu metabolismu a tím i ke zvýšení spalování kalorií.

Malý obsah sacharidů: Cuketa má nízký obsah sacharidů, což znamená, že může být vhodnou volbou pro lidi, kteří chtějí snížit svůj příjem sacharidů a tím i zhubnout.

Cuketa na celý týden

Pondělí: Cuketová polévka s gorgonzolou

Jak jsme zmiňovali výše, cuketa skvěle chutná v kombinaci se silnými a intenzivními chutěmi. Klasickou krémovou cuketovou polévku tedy dochuťte silným sýrem, například gorgonzolou nebo roquefort.

Úterý: Cuketové palačinky s uzeným lososem

Podle vašeho osvědčeného receptu si připravte klasické palačinkové těsto. Dochuťte ho kořením. Cuketu nakrájejte na tenké plátky a vložte na rozpálenou pánev. Až změknou, nalijte na ně palačinkové těsto. Dodělejte palačinky a podávejte například s uzeným lososem, nebo nějakým dobrým sýrem.

Středa: Cukeťáky

Klasické "bramboráky" z cuket jsou nejen vynikající pochoutkou, můžete u jejich výroby zaměstnat i děti!

Čtvrtek: Cuketový salát

Do salátu využijte cukety syrové a přidejte zeleninu dle vašeho výběru. Jako zálivku můžete použít jogurtový dip.

Pátek: Cuketový koláč s kozím sýrem

Slané koláče jsou kulinářský evergreen a cuketa je pro ně jako stvořená.

Sobota: Cuketové špagety

Dalším cuketovým hitem jsou raw špagety. Stačí z cuket nastrouhat jemné vlásky a dochutit je podle vašich preferencí.

Neděle: Cuketové muffiny

Oslaďte si neděli sladkým cuketovým receptem.

Zdroje: