Premium obsah

Zrodila se v Indii před 5 000 lety. Zázrak, který léčí problémy s trávením

Zrodila se v Indii před 5 000 lety. Zázrak, který léčí problémy s trávením
Jestli dieta podle zásad ájurvédy něco opravdu umí, tak naučit vás naslouchat svému tělu a vyladit trávení k dokonalosti. A to jsou záležitosti, které spolehlivě fungují bez ohledu na to, jestli se přikláníte k západnímu, nebo východnímu vidění světa.

Co je to ájurvéda? Jak funguje v dietě?

K tomu, abyste získali optimální váhu a dostatek energie, potřebujete podle ájurvédy v první řadě uzdravit zažívání a rozhýbat metabolismus. Vaše schopnost dobře trávit to, co sníte, je totiž podle ájurvédy pro proces hubnutí naprosto klíčová. Přibírání na váze je jen příznakem toho, že vaše tělo tráví nečistě – nedokáže přeměnit potraviny na energii a získat z nich důležité živiny. V takovém organismu váznou i čisticí mechanismy. Toxické látky se ukládají do tukových tkání a kloubů a my tloustneme.

Zdroj: Youtube

Pro metabolismus má ájurvéda svůj vlastní název – agni neboli trávicí oheň. Nízký agni stojí za hromaděním většiny toxinů a nedostatkem živin v těle. Souvisí s většinou alergií a nakonec může vést k selhání trávicího procesu a vzniku mnoha chorob, jako je obezita, artritida, diabetes, hypertenze, zvýšený cholesterol a respirační choroby. Ájurvéda se na prvním místě stará o to, aby váš trávicí oheň přiměřeně hořel. A jak zjistit, jestli ten váš vesele plápolá, nebo naopak skomírá? Řekne vám to váš hlad.

„Nízký agni poznáme tak, že člověk nemá ten správný hlad. Buďto má chutě, nebo má hlad pořád, nebo má hlad naopak málokdy či v nepravidelný čas,“ popisuje ájurvédská lékařka Martina Zisková. Jestliže tedy máte neustále hlad nebo cítíte potřebu něco uždibovat mezi jídly, ukazuje to na nerovnováhu metabolismu. Zdravé zažívání má ten, komu hlad přichází v pravidelných intervalech. Bez ohledu na naši vrozenou konstituci bychom všichni měli cítit největší hlad v poledne, když je slunce nejvýše na obloze.

„Oběd by měl být největší jídlo dne a měl by být takový, aby po něm člověk cítil, že má energii. A ta by mu měla vydržet na celé odpoledne, tedy čtyři až šest hodin. Máte-li hlad mezi tím, znamená to, že oběd nebyl dostatečně sytý, zhltli jste jídlo ve spěchu či nepozorně, takže se nestrávilo,“ objasňuje Zisková.

Ájurvéda doporučuje jíst třikrát denně – tedy ráno, v poledne a večer. Západní móda pěti jídel denně podle ní přetěžuje trávení a nedovoluje tělu odpočinout si, ani zažít skutečný pocit sytosti.

Ájurvéda ozdraví zažívání a zjemní smysly
Ájurvéda ozdraví zažívání a zjemní smysly

Jestli dieta podle zásad ájurvédy něco opravdu umí, tak naučit vás naslouchat svému tělu a vyladit trávení k dokonalosti. A to jsou záležitosti, které spolehlivě fungují bez ohledu na to, jestli se přikláníte k západnímu nebo východnímu vidění světa.

Co jíst podle ájurvédy, když chcete zhubnout?

Uzdravte svoje zažívání. Začněte tím, že vynecháte všechny stimulanty – kávu, cigarety, energy drinky nebo alkohol. Každý takový nárůst vychyluje váš trávicí oheň z rovnováhy, což není žádoucí, zvlášť dochází-li k tomu denně. Kromě toho se naučte stravovat pravidelně dvakrát až třikrát denně ve stejnou hodinu. Nikdy nevynechávejte oběd. Snězte ho v klidu a s plnou pozorností mezi 12. a 14. hodinou.

Jíst podle ájurvédy rozhodně neznamená jíst exoticky. Snažte se stravovat pokud možno sezonně a lokálně. Potraviny by měly být co nejméně průmyslově zpracované – čím blíže jsou surovému stavu, tím lépe. Naučte se vařit si sami. Pamatujte při tom na to, že jídlo má především chutnat. Jedině tak naplní svůj účel, tedy vyživit tělo a mysl.

Co mít doma:

Koření je v ájurvédě nejdůležitější přísadou v kuchyni, protože zlepšuje stravitelnost potravin. Nemyslíme tím nezdravé kořenicí směsi z obchodů, ale čisté jednodruhové koření. Díky silné koncentraci esenciálních látek působí jako lék, kdy přímo upravuje – posiluje či tlumí – trávicí oheň agni a dokáže tak regulovat zažívání. Mezi základní ájurvédské koření patří římský kmín, koriandr a kari.

Nápoje:

Množství tekutin je individuální – záleží na konstituci, zdravotním stavu i fyzické námaze. Připravte si doma ájurvédský K2F čaj k posílení agni. Pijte ho před jídlem, během něj, ale i v průběhu celého dne.

Jak na to? Smíchejte římský kmín, koriandr a fenykl v poměru 1 : 1 : 1. Na šálek vody (250 ml) použijte 1 lžičku této směsi, vařte 3–5 minut, sceďte a pijte teplé.

Trápí vás zimomřivost? Ájurvéda vám pomůže
Trápí vás zimomřivost? Ájurvéda vám pomůže

Nepříjemný pocit chladu, věčně zima od nohou, studené konečky prstů i špičku nosu. Je vám to povědomé? Pak patříte do skupiny zimomřivých lidí, kteří s příchodem chladného počasí začínají trpět. Často se třesete a ne a ne se zahřát? Pak je na místě dopřávat si potraviny, které podle ájurvédského učení tělo zevnitř pořádně prohřejí.

DIETA V KOSTCE:

Obtížnost: Je lepší, když vás do základních principů stravování podle ájurvédy někdo zasvětí. Doporučujeme navštívit výživového odborníka na ájurvédu, absolvovat kurz ájurvédského vaření nebo si alespoň koupit kuchařku či knihu o ájurvédě.

Pro koho se hodí: Pro ty, kdo se nebojí experimentovat a učit se novému.

Pro koho se nehodí: Pro vytížené lidi a také pro ty, kteří neradi vaří a jídlo považují spíše za nutnost než požitek. Nejde o dietu, ale životní filozofii a výživový směr na celý život. Vyžaduje váš čas na studium a pochopení základních souvislostí.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.