… zadržte a zkuste svoje snažení podrobit detailní analýze. Odhalte chyby, odkryjte nedostatky a snažte se svůj přístup adekvátně změnit. Hodit pomyslnou flintu do žita můžete vždycky, ale docela určitě si vaše tělo zaslouží ještě jednu šanci.
Co dělat, když mi nejde zhubnout?
Příliš velká očekávání
Současná rychlá doba bohužel často odsouvá trpělivost a vytrvalost na vedlejší kolej. Lidé chtějí všechno hned. Pokud si mohou během pár minut a několika kliknutí objednat luxusní vybavení domácího fitka, proč by pak nemohli dosáhnout skvělých výsledků po jednom či dvou trénincích? Jenže všechno chce svůj čas!
Ke skvělé formě vede cesta dlážděná trpělivým přístupem, důsledností a pevnou vůlí.
Když se srovnáváte s ostatními
Motto „Nikdy se nesrovnávej s nikým jiným než sám se sebou“ v sobě skrývá hodně pravdy. Vaše tělo je originál, má svoje schopnosti i limity. Možná jste menší postavy, máte silnější boky a nemůžete se tím pádem porovnávat se 180cm gazelou s uzounkou pánví. Snaha někoho napodobit bývá jednou z hlavních příčin neúspěchu. Vyfoťte se v plavkách nebo spodním prádle před zrcadlem, naplánujte si, co uděláte pro dosažení skvělých výsledků (viz další bod) a další snímek pořiďte po 4 týdnech. Nyní máte plné právo srovnávat. Tyhle fotky totiž budou vypovídat o vašich výsledcích.
Snažte se být tou nejlepší možnou verzí sebe sama.
Trénink bez jasného plánu a cíle
Když podceníte přípravu, s největší pravděpodobností selžete při výkonu. Nebo vlastně ani žádný výkon nepodáte. Všichni máme spoustu snů, ale realizovat je znamená, že budete přemýšlet nad tím, jak si takový sen splnit. Ideálně byste si měli vše naplánovat krok za krokem, počítat s překážkami a nezdary, ale současně je brát jako cennou zkušenost. Nestačí si říct: potřebuju zhubnout. Měli byste být zcela konkrétní: pohlídám si příjem kalorií i dávky makroživin, budu třikrát týdně trénovat a za čtvrt roku chci shodit 10 kilo.
Dobrý plán s reálnými cíli je tím nejlepším startovním můstkem.
Provádíte cviky bez rozmyslu
Divili byste se, kolik lidí, kteří přijdou do fitka, se posadí ke stroji, nastaví nějakou zátěž a provedou pár opakování. Vůbec nepřemýšlejí o tom, jaké svaly pracují, resp. by měly pracovat. Nemají nejmenší potuchy o nějakém propojení mezi svalem a myslí. Jenže takové „bezduché“ pohybování zátěží ke kvalitním výsledkům nevede. Kdyby zedník kladl cihly na sebe jen náhodně, těžko by z nich vznikl funkční dům.
A stejné je to s tréninkem – pořadí cviků, jejich provedení, zvolená zátěž i počet sérií a opakování by měly mít svoje opodstatnění a vy byste si těchto faktorů měli být vědomi.
Příliš nízká intenzita cvičení
Tento bod vlastně navazuje na předchozí. Intenzita cvičení vypovídá o množství práce odvedené během nějaké časové jednotky. Její součástí je i vynaložené úsilí a koncentrace. Pro sprintera je intenzita neodmyslitelnou součástí výkonu. Kdyby měl dráhu jen tak zlehka odklusat, ke stupínkům vítězů se nikdy ani nepřiblíží. Musí ze sebe vydat maximum, a to platí i pro váš trénink.
Maximální úsilí přináší maximální výsledky.
Nevyvážený jídelníček
Ne nadarmo většina úspěšných sportovců tvrdí, že se jejich výsledky z více než 50 % rodí v kuchyni. A není málo odborníků, kteří stravě přičítají až 70% podíl na celkovém úspěchu. Kvalitní strava tedy nejenom podpoří tréninkové snažení, ale z hlediska dosažení výsledků se jeví jako představitel hlavní role. Je mnohem více lidí, kteří si zlepšili formu pouhou úpravou stravy bez cvičení, než těch, kteří tvrdě trénují, ignorují stravu a přesto jsou v lepší kondici.
Jednoduše řečeno – můžete ve fitku dřít do úmoru, ale pokud si neupravíte jídelníček, nečekejte výrazné změny.
Nedostatek spánku
Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je základním předpokladem adekvátní regenerace. Každý má samozřejmě trochu jinou potřebu spánku, ale obecně platí, že byste měli spát v průměru sedm hodin denně.
Tak jako věnujete pozornost cvičení a stravě, nepřehlížejte ani tuto klíčovou součást svého tréninkového úspěchu.
Zdroje: