Citrony jsou zdravé, o tom nepochybujme. V jednom plodu přijmete asi 50 miligramů vitamínu C, což je více než polovina denní doporučené dávky. Vitamin C je antioxidant, který výrazně pomáhá chránit buňky před poškozením a také vytvářet kolagen pro zdravou pokožku. Dále s ním tělo dokáže lépe absorbovat železo a podporuje imunitní systém. Kromě vitaminu C obsahuje citron podobně jako i další ovoce vysokou hladinu vlákniny – tu ale ze šťávy nezískáte. Za štiplavě kyselou chuť citronů může vyšší množství kyseliny citronové. Některé studie ukazují, že kyselina citronová může pomoct předcházet tvorbě ledvinových kamenů. Podle vědců má citronová šťáva také antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které působí jako prevence před stafylokoky a kandidových infekcí.

Zdroj: Youtube

Umí pěkně „prohnat“

Na pití teplé citronové vody po ránu většinou nedají dopustit lidé trpící zácpou, protože má projímavé účinky. I když neexistují vědecké studie, které by potvrdily, že díky citronové šťávě zhubneme, pravda je, že pití citronové vody může celkově podpořit lepší trávení a pokud jí budeme pít během dne dostatečné množství, pocítíme méně hlad. Navíc voda (ať už s citronem, či bez) pomáhá přirozeně odbourávat tukové buňky prostřednictvím procesu zvaného lipolýza (odbourávání tuku uloženého v tukových buňkách).

Zázrak jménem citron

V knize ruského profesora a biochemika Michaila Tombaka Je možné žít 150 let? tento autor, který se zabývá přírodní léčbou, slibuje od citronové kúry téměř zázraky. Během desetidenní kúry je potřeba vypít šťávu až z 200 citronů. Neředěnou, čistou, a to 3–5krát denně. Michail Tombak doporučuje nepít ji ráno nalačno, ale naopak před každým jídlem. Podle autora funguje tahle revitalizující citronová kúra proti ledvinovým kamenům. „Nelekejte se tmavší moči s případnou usazeninou, rozpouští a vylučuje se kyselina močová. Ke konci kúry se moč vyčistí, má barvu jantaru a po usazeninách ani stopy,“ tvrdí Tombak. Dalším bonusem citronové očisty je přísun vitamínů, které našemu tělu chybí a lepší využití fosforu a vápníku pro naše kosti. Citronový detox prý čistí tělo od přebytečných solí a hlenů, omlazuje pleť a je prospěšná i pro starší ženy díky obsahu fytoestrogenových hormonů. „Příznivě ovlivňuje trávení, minimalizuje pocit hladu, rozpouští šlemy v trávicím traktu, a tak nám ušetří spoustu energie. Zabíjí bacily způsobující bolest v krku včetně původců angíny,“ tvrdí profesor Tombak.

Odplavuje toxiny

Dieta Master Cleanse byla poprvé představena ve 40. letech 20. století lékařem Stanley Burroughsem jako plán ozdravování a detoxikace těla. V té době byl používán jako extrémní kúra k „očištění“ těla od škodlivých chemikálií a toxinů nahromaděných z jídla a dalších faktorů životního prostředí. Dieta má trvat od 4 do 14 dnů (v závislosti na tom, jak dlouho se na ní dokážete přinutit setrvat), a spočívá v pití 6–10 sklenic „elixíru“, složeného jen z vody, citronové šťávy, kajenského pepře a javorového sirupu (ten dodává energii). Sama mám kamarádku, která tuto dietu drží každé jaro už přes deset let. Během Master Cleanse celých 10 dní pije pouze vodu s vymačkaným citronem, kajenským pepřem a lžičkou javorového sirupu. A nemůže si to vynachválit. „Původním záměrem limonádové diety byla léčba žaludečních vředů,“ uvedl pro web prozeny.cz český specialista na výživu RNDr. Petr Fořt. Během diety je zakázáno jakékoli jídlo, káva i alkohol, můžete však popíjet neperlivou vodu, případně mátový čaj a deset až dvanáct sklenic této speciální citronády“ řekl Petr Fořt.

Moje kamarádka Markéta o této vyzkoušené kúře říká:„Hlad mívám jen první tři dny, pak už si tělo zvykne a má jen chutě. Ty se ale dají ignorovat. Po asi pěti dnech cítím, jak se mi z jazyku, který je vždy úplně obalený bílým povlakem, uvolňují škodlivé látky, což trochu zapáchá. Břicho mám úplně ploché, na záchod chodím pravidelně každé ráno, úbytek váhy kolem tří kil a hlavně – po skončení cítím neskutečný nával energie, který mi vydrží několk týdnů.“ Vždycky když Markétu po skončení jejího detoxu vidím, musím uznat, jak dobře vypadá. Odpočatě, svěže, mladě. Pleť jako by jí zářila. Nevěřila bych tomu, když bych to na vlastní oči neviděla. I přesto všechno jsem se sama k detoxikační citronové dietě neodhodlala, protože si 10 dnů bez jídla prostě neumím představit. V potaz je potřeba brát i to, že ani po deseti dnech držení tohoto půstu se nesmíte vrhnout na svíčkovou se šesti. Na normální stravu si tělo potřebuje zvykat postupně. Zařazovat se proto doporučuje nejdřív jen ovocné a zeleninové šťávy či polévky, postupně přidávat syrové ovoce a zeleninu a až zhruba po 14 dnech si dát maso a další "normální" jídlo.

Citrony nejsou pro každého

Detox citronovou šťávou není vhodný pro lidi trpící alergií na citrusy – ta se nejčastěji vyznačuje svěděním, pálením nebo otoky a afty v ústech a krku. Někteří citlivější lidé mohou mít bolesti hlavy (za ně může obsah tyraminu) nebo zažívací potíže (kyselá šťáva je poměrně agresivní a citlivý žaludek ji hůře snáší). Přírodní kyseliny obsažené v citronové šťávě mohou narušovat zubní sklovinu, takže jestli ji máte citlivou, pijte citronovou šťávu jen občas.

Zdroje: