Sacharidům vstup zakázán

A to doslova! V rámci carnivore diety konzumujete výhradně maso, vajíčka, mléčné výrobky se sníženým obsahem laktózy, máslo, povolené je i sádlo, v malém množství pak tvrdý sýr a smetana. Zapomenout můžete na veškeré rostlinné složky, z pitného režimu by dokonce měl zmizet i čaj, káva a veškeré nápoje z rostlinných zdrojů. Povolena je voda a vývar (ideálně z kostí).

Přísnější než keto dieta

Komu připadala omezující keto dieta, která velmi přísně limituje příjem sacharidů, ten by si měl uvědomit, že v tuto chvíli čelí prakticky nulovému příjmu sacharidů. Carnivore stravování naprosto zapovídá jakoukoli zeleninu, ovoce, obiloviny, luštěniny, ořechy či semínka. Jeho zastánci horlivě řeční o snadném hubnutí a upevnění zdraví, upozorňují, že sacharidy stojí za celou řadou chronických onemocnění a jsou hlavní příčnou nadváhy, potažmo obezity. Když už musí připustit, že právě sacharidy představují základní zdroj energie pro lidský organismus, přicházejí s argumentem, že pokud tuto energii nejste schopni využít, je uložena ve formě tuku. Svým způsobem nelžou, ale jejich podání „pravdy“ také není tak úplně v pořádku. Nahlížet na sacharidy jako na čistokrevné „záporňáky“ by znamenalo, že z výživového hlediska nerozlišujete mezi koblihou, celozrnnou houskou a mrkví. Že je pro vás miska čerstvých jahod stejně „nezdravá“ jako slazená limonáda. Potraviny ale nejde hodnotit jen z hlediska podílu sacharidů, je třeba rozlišovat jednotlivé druhy sacharidů, přihlédnout k obsahu vitaminů, minerálů, vlákniny a dalších cenných živin. Čímž se dostáváme k cennému poselství mnoha zkušených nutričních poradců – neměli byste se dlouhodobě vzdávat sacharidů, protože by to mohlo představovat riziko poškození zdraví.

Jak velká jsou ta rizika?

Taková, jaká se pojí s extrémně restriktivní dietou. Jestliže ze stravy zcela vyřadíte některou makroživinu (bílkoviny, sacharidy, tuky), musíte zákonitě počítat s nějakými následky.

Vzhledem k ultra nízkému příjmu vlákniny trápí řadu stoupenců carnivore diety zácpa, to je ale v kontextu dalších rizik nakonec ještě poměrně banální problém.

Dieta postavená výhradně na živočišných produktech totiž představuje nemalé zdravotní riziko pro lidi trpící vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou cholesterolu, kardiovaskulárními chorobami a poruchami funkce trávicího ústrojí. Obsahuje totiž nemalé množství nasycených tuků, jejichž konzumace souvisí s chorobami srdce, ačkoli nejsou tak rizikové, jak se dříve tvrdilo. A kdo si v rámci této diety bude dopřávat ve větším množství například slaninu, musí počítat s vysokým obsahem sodíku, tedy následně s rizikem hypertenze a ledvinových poruch.

Vaše zdraví bude ohroženo ale i nedostatkem některých důležitých živin, které ve stravě postavené na živočišných zdrojích jednoznačně chybí. Zvažte, o co všechno je tělo ochuzeno, když naprosto eliminujete ovoce a zeleninu, tedy cenné zdroje antioxidantů, vitaminů a minerálů.

Na rozdíl od stravy s převahou rostlinných složek není carnivore dieta dle názoru odborníků spojována s žádnými dlouhodobými benefity.

S příznivými účinky opatrně

Pokud je sledujete sami na sobě, pak je samozřejmě všechno v pořádku. Opatrně byste měli přistupovat k výsledkům některých studií. Často je totiž v návaznosti na carnivore stravu zmiňovaná studie, která na základě vyplněných dotazníků zpracovává informace dodané respondenty. A v takových případech je samozřejmě vždy s otazníkem, do jaké míry je možné se na taková data spoléhat. Řada odborníků tak upozorňuje, že zatímco za veganskou či vegetariánskou stravou stojí často i stovky studií publikovaných v renomovaných časopisech, o carnivore dietě najdete jen málo skutečně kvalitních údajů.

Pomůže s hubnutím?

S ohledem na svoje specifika má slušně našlápnuto k tomu, abyste mohli dostat pozitivní odpověď. I zde je ale základním předpokladem kalorický deficit.

Takže ano, pokud budete konzumovat méně kalorií, než kolik jich během dne vydáte, budete při carnivore dietě hubnout. Vzhledem k tomu, že díky ní máte zajištěný vysoký příjem bílkovin, metabolismus bude fungovat poměrně svižně, nejspíš se budete cítit nasycení, takže odpadnou nepříjemné pocity hladu.

Pokud ale chcete hubnout zdravě a nastavit si jídelníček tak, abyste se ho mohli držet dlouhodobě, radíme nedávat sacharidy na černou listinu. Nemalým přínosem carnivore diety jistě je, že musíte eliminovat nevhodné druhy sacharidů, tzn. sladkosti, slazené limonády, fastfood atd. Neházejte ale s nimi do jednoho pytle i potraviny, které jsou zdrojem vhodných komplexních sacharidů, vlákniny a důležitých živin.

Zdravá strava vychází ze zdravého pohledu na základní složky jídelníčku. Jestli vás carnivore dieta láká, zkuste ji na pár dnů, případně v rámci týdne zařazujte carnivore dny, ale bude určitě lepší se nezříkat přínosných forem sacharidů.

Zdroje: