Barevné listí, halloweenská výzdoba a dýňové latté patří k těm vítaným stránkám podzimu, ale kdo za tmy vstává a za tmy se vrací domů z práce, tomu v těchto dnech často chybí chuť do života i dobrá nálada. Zkuste svoji fyzickou a psychickou kondici podpořit vhodnými suplementy.

Zdroj: Youtube

Z říše rostlin vybírejte…

KOREJSKÝ ŽENŠEN

Tradiční asijská medicína využívá jeho účinků už několik tisíc let. Má schopnost při dávkách 200–400 mg denně navyšovat produkci energie v buňkách, čímž účinně bojuje s fyzickou i psychickou únavou, navozuje příjemné pocity a zlepšuje náladu. Díky silnému antioxidačnímu účinku chrání mozek a podporuje jeho funkčnost i ve vyšším věku.

ROZCHODNICE RŮŽOVÁ

Tato léčivka, známá i pod svým latinským názvem Rhodiola rosea, je již po staletí využívána pro zlepšení koncentrace, zvýšení odolnosti vůči únavě a vyčerpání. Potlačuje syntézu kortizolu a příznivě ovlivňuje hladinu serotoninu i dopaminu, tzn. neurotransmiterů, které zlepšují mentální výkon i soustředění a potlačují projevy stresu i úzkosti.

ŘEŘICHA PERUÁNSKÁ

Tuto rostlinu koupíte v obchodech nejspíš pod názvem maca či maka. Patří k oblíbeným adaptogenům, tzn. látkám, které zvyšují naši odolnost vůči stresu. Zmírňuje svalovou únavu a má příznivý vliv na vytrvalost, ovlivňuje ale i psychiku, zejména schopnost koncentrace.

HOUSENICE ČÍNSKÁ

Účinky této houby, latinsky zvané Cordyceps, ocení i sportovci, protože prokazatelně podporuje výkonnost a umožní tělu lépe tolerovat fyzickou zátěž v rámci intenzivních tréninků. Ukazuje se, že je efektivní zejména ve zlepšení vytrvalosti.

Do lékárny si skočte pro…

B komplex

Právě vitaminy skupiny B jsou totiž odpovědné za hospodaření s energií. B6 a B12 zajišťují dostatečně rychlý a efektivní přenos nervových signálů, čímž zcela zásadně ovlivňují psychický stav i kognitivní schopnosti. Vitamin B12 je navíc nezbytný pro produkci červených krvinek, které transportují v těle kyslík. Právě těmto vitaminům byste tedy měli věnovat zvýšenou pozornost, protože jejich nedostatek se často projevuje nadměrnou únavou – psychickou i fyzickou.

Nikotinamid ribosid

Slyšeli jste už někdy o nikotinamidadenindinukleotidu známém pod zkratkou NAD+? Tento koenzym hraje klíčovou roli v produkci buněčné energie. Tělo si ho samo vytváří, ovšem tato produkce s věkem klesá (zejména po šedesátce), což vede ke zvýšené únavě a nepříjemné letargii. Užívání NAD+ ve formě doplňku obvykle není příliš přínosné, tato látka je totiž velmi nestabilní, vystavena teplu a světlu ztrácí na účinnosti a při průchodu trávicím systémem její efektivita dále klesá.

Dává tedy smysl užívat tzv. prekurzory NAD+, tzn. látky, které podpoří přirozenou produkci. Z nich je nejúčinnější právě nikotinamid ribosid.

Začněte včas

U výživových doplňků a vitaminových preparátů nemůžete očekávat nástup účinku v řádech hodin. Naopak! Studie jasně ukazují, že výraznější pozitivní projevy jsou patrné až po několika týdnech užívání. Připravujte se tedy na podzimní období včas.

Pozor na nežádoucí účinky

Ačkoli nejsou potravinové doplňky klasifikovány jako léčiva, přesto mohou účinky některých léků ovlivnit. Dává proto smysl, jestliže dlouhodobě užíváte léky na předpis, konzultovat s lékařem, zda je pro vás ten či onen výživový doplněk vhodný. Takže třeba korejský ženšen snižuje hladinu cukru v krvi, což je pro diabetiky na inzulinu zcela zásadní skutečnost. Vhodný není ani v kombinaci s léky na ředění krve, což mimochodem platí i pro housenici. Rhodiola zase může snižovat krevní tlak, takže pokud současně užíváte léky na hypertenzi, mohlo by dojít k nadměrnému poklesu tlaku. V některých případech postačí podávat jednotlivé látky s dostatečným odstupem, jindy není vzájemná kombinace vůbec vhodná. Takové rozhodnutí ale každopádně patří do rukou lékaře.

S podzimními splíny rozhodně nemusíte bojovat sami. Vezměte si na pomoc vhodné výživové doplňky a užijte si i tohle období ve skvělé formě a dobré náladě.

Zdroje: