Trendem poslední doby je odklon od chemických přípravků a doplňků stravy a naopak roste zájem o přírodní produkty právě z bylinek. Jen s bylinkami ale nezhubnete. Ačkoli to bude vypadat, že si protiřečíme, tak bylinky a koření jsou skutečně pouze pomocníkem na cestě za štíhlou linií. Pouze jejich užíváním kila dolů určitě nepůjdou, ale spolu s cvičením a úpravou životního stylu napomohou k lepším výsledkům.
Kontryhel
Tou první bylinkou, která je spojována s podporou hubnutí, je kontryhel. Ten je známý pro své blahodárné účinky na ženský organismus, podílí se totiž na regulaci tvorby hormonů a zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu. Mimo to ale působí příznivě také na gastrointestinální trakt a psychiku.
Spojuje se s hubnutím především proto, že pomáhá při problémech se zadržováním vody. Obsahuje totiž velké množství chlorofylu, a tak zlepšuje metabolické procesy a čistí tělo.
Pokud tedy toužíte po odvodnění, přebytečné vody v těle se zbavíte hravě právě pomocí kontryhelu. Doporučené dávkování jsou 2 šálky kontryhelového čaje denně. Po pár dnech či týdnech si dejte cca třítýdenní pauzu a až potom pokračujte v bylinkové kúře.
Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský je významný především pro své účinky na očistu organismu. Obsahuje flavolignany, které pozitivně působí na funkci jater, a zároveň podporuje činnost žlučníku. Mimo jiné také pomáhá s únavou a malátností, což velmi dobře hraje dohromady s hubnutím, protože právě při hubnutí vaše tělo potřebuje být v maximální kondici.
V souvislosti s touhou shodit pár kilo je účinný především proto, že působí na hladinu cholesterolu v krvi, kterou snižuje a napomáhá tak rychlejšímu spalování tuků. Působí na vyplavování odpadních látek z těla a obecně zlepšuje chod metabolismu, a tak dokáže účinněji vstřebávat všechny živiny z potravy.
Pokud se ale rozhodnete ostropestřec zařadit do své životosprávy, namísto čajů v tomto případě volte spíše tinktury a další bylinné doplňky. Možnou variantou jsou rovněž semena ostropestřce, která se užívají rozemletá, ať už do čaje nebo i do jídla. Jedině tak využijete ostropestřec a jeho účinky naplno.
Guarana
Další často skloňovanou bylinkou ve spojení s hubnutím je guarana. Jedná se o exotickou rostlinku s názvem paulinie nápojná původem z jižní Ameriky, která podporuje hubnutí díky svému obsahu kofeinu.
Obecně se věří, že bylinka zvyšuje termogenezi, tedy tvorbu tělesného tepla, a tak stimuluje metabolismus. Mimo to má díky obsahu kofeinu diuretické účinky. U zvířat pak bylo zjištěno, že působí i na cukr v krvi, který zvyšuje, a tak podporuje výkon. Zatím ale není známo, zda tomu tak je i u lidí.
V případě užívání guarany se mimo jiné kofein uvolňuje pomaleji než například z kávy. Logicky pak bylinka působí také proti únavě a vyčerpání. Tato červená bobule totiž obsahuje sedmkrát více kofeinu než kávové boby a zcela běžně ji najdete v obchodech se zdravou výživou jako prostředek pro zvýšení energie.
Dokonce pomáhá s regenerací těla, snižuje chuť k jídlu a má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Trpíte-li ale přecitlivělostí vůči kofeinu, raději se guaraně vyhněte.
Kopřiva
Kopřiva je rostlinka, které se lidé spíš vyhýbají, dokáže totiž v určitém období pěkně popálit, tedy podráždit kůži tak, že člověk pociťuje pálení.
Kromě toho se jedná o bylinku, která může být pro člověka opravdu prospěšná. Obsahuje totiž celou řadu vitamínů, minerálních látek, aminokyselin a mnoho dalších. A čistí organismus, působí totiž močopudně a žlučopudně.
Mimo to má pozitivní vliv také na činnost trávicího ústrojí a podporuje chod metabolismu. A ocení ji i diabetici, protože má blahodárný účinek na krevní oběh i hladinu cukru v krvi.
Nejlépe fungují mladé listy kopřivy, ale léčivé účinky má i vzrostlá bylina. Kopřivový čaj popíjejte po dobu 2–3 týdnů. Poté si můžete udělat několikadenní přestávku.
Bylinky mohou být skvělým parťákem na cestě za vytouženou postavou, s úpravou jídelníčku se totiž mohou pojit různé potíže, se kterými si jednotlivé rostlinky hravě poradí.
Průvodním jevem v boji s nadbytečnými kily může být zadržování vody, které přetrvává v souvislosti s původním způsobem stravování, sedavým zaměstnáním, nadměrným stresem nebo třeba nedostatkem draslíku. Pak také nadýmání nebo kolísání energie, které způsobuje hladina glukózy v krvi.
S tím vším vám mohou pomoct právě zmíněné bylinky. Pokud se rozhodnete vyzkoušet jejich pozitivní vliv, nepřehánějte to s jejich množstvím a nepřekombinujte je. Nejjednodušší možná bude zvolit si směs a držet se maximálně jedné polévkové lžíce denně za současného dodržování pestrého a vyváženého jídelníčku plného všech potřebných živin.
Obecná poučka říká, že opatrnost je při nakládání s bylinkami na místě, každá je totiž něčím specifická, a proto by neměla být užívána dlouhodobě. Výjimkou jsou pak ty neutrální, kam z našeho výčtu patří například kopřiva.
V případě, že se rozhodnete bylinky užívat ve formě doplňků stravy, dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu. Předejdete tak možných nepříznivým účinkům.
Zdroj: