Samotný čaj zhubnutí nevyřeší
V úvodu tohoto textu je nutné jednoznačně uvést, že jediným spolehlivým způsobem, jak zhubnout, je dostat se do stavu kalorického deficitu. A toho je možno docílit primárně adekvátní úpravou jídelníčku a začleněním vhodných pohybových aktivit.
Čaje neobsahují žádné magické složky, které by vám umožnily zcela bez vlastního přičinění zhubnout. Většinou jde o černý, zelený nebo bílý čaj, případně směs bylin. Jedná se tak spíše o podpůrné prostředky.
Brání vám ve zhubnutí to, že máte hlad nebo chutě? V první řadě mohou čaje na hubnutí sloužit coby způsob, jak poněkud ošálit vlastní psychiku. Vyberete-li si čaj pro vás chutný, můžete si ho dopřát bez výčitek, kalorií tento lahodný nápoj obsahuje jen minimum. Napomůže vám tak snížit celkový energetický příjem a potlačit chutě na sladké, když si chcete dát něco dobrého. Stejně tak může přispět k udržení pocitu sytosti na delší dobu.
Dokážete-li se navíc vzdát pověstných kalorických bomb, jako je sladké kapučíno či latté nebo horká čokoláda, a nahradit je čajem, jednoznačně vám vaše linie poděkuje. Na toto konto se navíc nemusíte vyhýbat ani přiměřenému slazení nápoje, ať už cukrem, nebo medem. Přiměřené slazení vaše hubnoucí snahy nijak významně neohrozí.
Bylinné čaje na odvodnění, jsou k něčemu?
Kromě čajů na hubnutí slibují některé prostředky také odvodnění. Tyto čaje nám napomoct ke ztrátě kilogramů mohou, pokud zadržováním vody trpíme. Náchylnější jsou k tomuto stavu ženy, a to pod vlivem působení hormonů.
K dalším příčinám pak kromě hormonálních výkyvů patří nezdravá strava, nedostatek pohybu, nadváha, nedostatečný pitný režim, nedostatek draslíku, užívání hormonální antikoncepce a choroby jater, ledvin či srdce.
Bylinné čaje na odvodnění lze opět doporučit spíše jako doplňující součást změny životního stylu. Ta by měla obnášet primárně omezení soli, zvýšený přísun hořčíku a draslíku, dostatek bílkovin, přiměřený pitný režim a pohyb.
Zcela vyhnout byste se těmto odvodňujícím preparátům měli ve fázi, kdy otoky přetrvávají dlouhodobě, dále také pokud se léčíte se srdcem, případně vysokým krevním tlakem či v případě, že užíváte přímo medikamenty na odvodnění předepsané lékařem. Nevhodné jsou čaje na odvodnění i v těhotenství.
Co jsou detoxikační čaje a dává detox smysl?
Jako detoxikační čaje se označují doplňky opět primárně s bylinným základem. Být to mohou čaje diuretické anebo projímavé. K detoxu je však nutno přistoupit s rozumem.
Rozhodneme-li se do svého jídelníčku vřadit dostatek zeleniny, potraviny bohaté na vlákninu, zdroje kvalitních bílkovin a neslazené nápoje, jež můžeme doplnit i bylinnými čaji, nenamítají nic proti takové změně životosprávy dokonce ani odborníci.
Za rizikové lze naopak pokládat hladovky, případně monotematické stravování založené na striktním pojídání zeleniny doplněné popíjením čajů a podpořené třeba i výplachy střev. Experimenty tohoto rázu mohou vést k nedostatku potřebných živin v organismu a ke vzniku hypoglykemie.
Tělu v tomto stavu chybí především bílkoviny, což v konečném důsledku vede k ubývání svalové hmoty a ke zpomalení bazálního metabolismu. Nastat tak může jojo efekt.
Můžeme si konzumací těchto čajů ublížit?
Každý z výše uvedených druhů čajů může mít nepříjemné vedlejší účinky podle toho, jakou složku konkrétně obsahuje.
Diuretické čaje jsou například typické vysokým obsahem kofeinu. To může vést k rozvoji dehydratace a svalových křečí. Čaje projímavé vyloženě nejsou určeny k dlouhodobému podávání. Jejich užívání může vést k rozvoji svalových křečí a průjmu. Při nadměrné konzumaci vedou laxativa až k poškození tlustého střeva.
Obecně navíc platí, že s bylinkami bychom to ve svém pitném režimu určitě neměli přehánět ani tehdy, pokud jimi řešíme konkrétní zdravotní problém. Doporučuje se pít dva, maximálně tři šálky bylinného čaje denně. A to pozor, nejdéle po dobu tří týdnů.
I bylinky mají navíc své kontraindikace. S lékařem byste se tak měli poradit vždy, pokud se je rozhodnete do svého denního režimu zařadit a léčíte se s konkrétním onemocněním nebo berete jakékoli léky. Látky obsažené v rostlinách mohou působení konvenčních léčiv ovlivnit na několika úrovních. Dokážou ovlivnit již vstřebání léků ze střeva.
Uškodit si můžete například konzumací máty, která se používá v čajích, jež avizují snížení chuti k jídlu nebo hubnutí, jelikož tato složka má pozitivní vliv na trávení. Ovšem jen v přiměřeném množství. Časté pití tohoto mátového čaje může vést ke zhoršení krevního obrazu.
Zdroje: