Co je bulletproof káva?

Neprůstřelná káva je káva s přídavkem másla a oleje. Podává se vyšlehaná a teplá, konzistencí a chutí tak trochu připomíná latté. Tuto kávu vytvořil podnikatel David Asprey, který tvrdí, že pití této kávy může zvýšit koncentraci, zvýšit energii, snížit hlad a zlepšit spánek. Vzhledem k tomu, že se jedná o docela nový produkt, neexistuje žádný dlouhodobý výzkum, který by tyto pozitivní účinky potvrdil, nebo vyvrátil. Podle toho, co o této kávě ale doteď víme, si můžete udělat svůj vlastní obrázek o tom, zda by pití takové kávy bylo vhodné právě pro vás.

Jak se neprůstřelná káva připravuje?

Neprůstřelná káva se připravuje přidáním přibližně 40g másla a 1 polévkovou lžíci MCT oleje do čerstvé kávy. MCT olej je olej se středně dlouhým řetězem a obvykle se vyrábí z kokosového oleje. Pokud byste rádi tuto speciální kávu ochutnali, můžete pro začátek zkusit do kávy přidat máslo a kokosový olej. Tento typ oleje se obecně neukládá ve formě tuku a některé studie zkoumají možnost urychlení metabolismu při užívání tohoto typu oleje. Bohužel to se zatím zcela nepotvrdilo. Káva s tuky se následně vyšlehá v mixéru nebo šlehačem na mléko. Měla by vám vzniknout krémová a pěnivá kávová směs. Máslo nemá žádný zásadní vliv na chuť kávy, jen lehce stáhne její hořkost.

Výhody neprůstřelné kávy

Zdravotní přínosy pití neprůstřelné kávy jsou stále velmi diskutabilní a nejsou prokázané žádnou dlouhodobou studií a není možné se odkazovat pouze na ty, které se zabývají zdravotními benefity pití obyčejné kávy. Neprůstřelná káva se doporučuje pít ráno a měla by sloužit jako náhrada snídaně. Může pomoct soustředění, a tak nějak vás nakopne, a to bez pocitu hladu. Funguje vlastně jako takový zdravější energetický drink. Díky vysokému podílu tuku vás tento nápoj opravdu na delší dobu zasytí. To může vést i k hubnutí, ale je potřeba myslet na to, že každé tělo reaguje jinak. Tento účinek může trvat i několik hodin. Požití kávy ve spojení s tukem se blížíme k nízkosacharidové stravě – a právě taková dieta může být prospěšná pro lidi trpící diabetem 2. typu.

Možná rizika užívání neprůstřelné kávy

Vypitím neprůstřelné kávy přijmete přibližně 14 g nasycených tuků, což už přesahuje doporučenou denní dávku. Pravidelné pití této kávy by mohlo vést k zvýšené hladině cholesterolu v krvi. Pokud by vás ale taková strava lákala, dobře rozmyslete to, co vašemu tělu vyhovuje. Nikdo jiný nezná vaše tělo lépe než vy sami. Bulletproof káva nahrazuje snídani. Nejsou v ní ale obsaženy živiny jako například sacharidy, bílkoviny, nebo vláknina a vitaminy. Zvažte to, zda není lepší volit vyváženou snídani. Možná to je cesta, jak se udržet v kondici a třeba i zhubnout nějaké to kilo navíc.

Pro koho je bulletproof káva vhodná?

Neprůstřelná káva by naopak mohla být vhodná pro ty, kteří upřednostňují nízkosacharidovou stravu. V takovém případě by mohli využít benefity ranního užívání této speciální kávy, protože již mají zkušenost s vysokým podílem tuku ve stravě a vědí, že jim taková strava vyhovuje.

Zatím nelze potvrdit, ale ani vyvrátit pozitivní účinky neprůstřelné kávy na zdraví. Pokud cítíte, že omezení sacharidů ve stravě, by mohla být ta pravá cesta pro vás, připravte si i bulletproof kávu. A pokud vám poskytne dostatek energie a zvýšenou koncentraci, stojí za to ji vyzkoušet.

Blanka Smrčinová, 9. 3. 2023

Zdroje: