To nejzákeřnější na brambůrkách je, že málokdy zůstane jen u malé hrstičky. Obsahují totiž velké množství soli, tuků a sacharidů, což je kombinace, kterou naše chuťové pohárky zkrátka milují. A právě to nás nutí sahat do sáčku s chipsy znovu a znovu. Jenže ve sto gramech křupavé pochoutky se skrývá až polovina doporučené denní dávky tuků a soli pro dospělého člověka. Dětský jídelníček rozhodí ještě mnohem víc, proto svým ratolestem chipsy raději nedávejte vůbec.

Hrst a dost

„Brambůrky si dejte maximálně jednou týdně. Přiměřenou porci poznáte tak, že se vám vejde do dlaně se sevřenými prsty,“ doporučuje nutriční terapeutka Ivana Jungová ze studia Yogata. I tak byste ale snězeným brambůrkům měli přizpůsobit zbytek jídelníčku. Přidejte syrovou nebo vařenou nesolenou zeleninu a také šetřete s tuky a solí. Větší riziko, že se energie z brambůrek přemění v tuk, samozřejmě hrozí v případě, že člověk chipsy schroupe večer u televize.

Smažené nebo sušené?

Tradiční brambůrky se vyrábějí z čerstvých, na tenké plátky nakrájených brambor, které se fritují v oleji a nakonec solí. V obchodě ale najdete i brambůrky ze sušených brambor. Oba druhy mají přitom své výhody i nevýhody. Tradiční brambůrky většinou neobsahují přídatné látky a škroby, což je jejich velké plus. „Výrobek ze sušených brambor je vícekrát zpracovaný a obsahuje další látky, které upravují chuť. Přesto může být nutričně lepší než ten z čerstvých brambor, protože v něm nemusí být tolik tuku,“ říká nutriční terapeutka. Podle ní je také lepší dát si brambůrky bez příchutě, protože až na výjimky neobsahují umělá dochucovadla.

Na oleji záleží

Máte-li chuť na tradiční brambůrky, dívejte se na etiketě také po tom, v jakém oleji se smažily. Ideální je ten slunečnicový, palmový naopak zvyšuje množství nezdravých nasycených tuků. Brambůrky z takového oleje pak pro tělo představují mnohem větší nálož. Varovat by vás měl i od pohledu mastný sáček, který svědčí o tom, že je v chipsech mnohem víc tuku, než by mělo být.

Křupavá zelenina

Zdravější alternativou klasických bramborových chipsů jsou ty zeleninové. Dělají se z řepy, celeru, ale třeba i z mrkve. Vyberete-li si ty, které se nesmaží, ale suší, ušetříte oproti klasickým brambůrkům až dvě třetiny kilojoulů.