Co se nesmí jíst při bezlepkové dietě?

Lepek funguje jako pojivo, bez něhož byste mohli těžko rozválet těsto na koláč. Buchty, koláče a chleby jsou díky němu měkké a vláčné. Lepek neboli gluten je směsí bílkovin gliadinu a gluteninu, které se nacházejí ve všech pšeničných produktech, včetně zdravých celozrnných výrobků. Najdete ho i v ječmenu a žitu.

Zdroj: Youtube

Problém je, že se za posledních 50 let znásobila produkce bílé mouky. Šlechtěním se navíc v obilí zvýšil obsah lepku, a to až dvacetkrát. Dokazuje to nizozemská studie, která porovnávala 36 odrůd pšenice s 50 odrůdami, které se pěstovaly před 100 lety. Současná populace je tedy lepkem zatížená více než minulé generace.

A úměrně tomu se zvýšil i výskyt celiakie, autoimunitního onemocnění způsobeného nesnášenlivostí lepku. Objevuje se čtyřikrát častěji než před 50 lety.

„Lepek zatěžuje tenké střevo. Dráždí jeho stěnu, a pokud ho nemáme v pořádku, může dojít k jeho poškození. Dotyčný pak nezvládá čistě metabolizovat to, co sní. To znamená, že mu chybí důležité látky. Klky v tenkém střevu se zanášejí lepkem, na který se váže voda, a tím dochází i k přibírání na váze,“ popisuje problém celostní výživová poradkyně Michaela Sedláčková.

Jak na to:

Vyřazením lepku posílíte trávicí procesy v tenkém střevu. Při přechodu na bezlepkovou stravu často dochází ke změně váhy, a to buď jejím poklesem, nebo naopak nárůstem. Ani jedno není špatně. Tělo si samo stanoví svou ‚přirozenou‘ váhu, protože se tenké střevo přestane dráždit, trávení se zklidní a posílí.

Pokud z jídelníčku chcete nebo musíte vyřadit lepek, dejte pozor na ten skrytý v salámech, salátových zálivkách, jogurtech, smetaně, pivu a dalších průmyslově zpracovaných potravinách. Nejste-li celiak, zařadit můžete ovesné vločky (ty existují i bezlepkové), žitný nebo pohankový chleba, kamut (obsahuje jen malé množství lepku). I těmito potravinami střevu od lepku ulevíte.

Co mít doma:

Prozkoumejte přirozeně bezlepkové obiloviny – jáhly, pohanku, kukuřici, rýži, quinou a amarant. Zkuste také experimentovat s bezlepkovými druhy mouk, jako jsou pohanková, rýžová, mandlová nebo třeba cizrnová. Budete překvapení, jak zajímavé chutě objevíte.

DIETA V KOSTCE:

Obtížnost: Máte-li v jídelníčku nadbytek pečiva, bude pro vás dieta zpočátku celkem náročná. Hlídat musíte i potraviny, do nichž byste lepek ‚neřekli‘, třeba uzeniny.

Pro koho se hodí: Pro všechny, kdo potřebují odlehčit trávení.

Pro koho se nehodí: Pro ty, kdo nejsou ochotní vzdát se pečiva.

+ Bezlepkový jídelníček vám nenásilně upraví váhu a poznáte díky němu nové chutě.

- Zcela se vyhnout lepku je poměrně obtížné. Problematické může být i shánění některých surovin.

Zdroje: