Co o banánové dietě víme?
Podle všeho stojí za nápadem hubnout díky banánům Japonka Sumiko Watanabe, farmaceutka se specializací na preventivní medicínu (jen tak mezi námi – určitě by se jí daly přiznat i marketingové dovednosti).
Nejde o striktní režim, který vám přikazuje konzumovat celé dny výhradně banány.
Těm je vyhrazeno dopoledne, oběd a večeři už si můžete dát podle svých představ – ideálně byste měli přestat jíst, když budete sytí z cca 80 %. Večer už není povolený žádný dezert. Něco sladkého si můžete dopřát jen k odpolední svačině.
Měl by ji provázet kvalitní spánek, tudíž autorka radí, abyste chodili spát před půlnocí. Je to mimochodem jedna z mála diet, které spánku věnují pozornost.
Proč zrovna banány?
Představují v podstatě ideální kombinaci výživového a marketingového hlediska. V praxi to znamená, že autorka zvolila ovoce bohaté na sacharidy a vlákninu, tedy živiny navozující pocit nasycení a tlumící pocit hladu. Z hlediska obsahu mikroživin jsou banány bohaté na vitamin B6 a C, z minerálů pak zejména na draslík a hořčík. Jde o ovoce, na které lidé prakticky nejsou alergičtí. Na pozoru by se podle odborníků měli mít pouze ti s alergií na latex, protože až 50 % z nich trpí současně i alergií na nějakou rostlinnou složku (banány nevyjímaje).
Pro většinu lidí představují banány zdravou, prospěšnou a hubnutí podporující složku jídelníčku.
Z praktického hlediska je pak zcela nepřehlédnutelné, že se jedná o ovoce:
- cenově a celoročně dostupné
- vhodné ke konzumaci kdekoli (nepotřebujete příbor, žádné přísady ani mikrovlnku na ohřátí)
Jsou povolené výhradně banány?
Ideální by bylo, kdybyste během dopoledne snědli jeden až čtyři banány a k tomu pili obyčejnou vodu v pokojové teplotě. Banány by měly být čerstvé a syrové. Co se týče vhodného počtu, doporučuje se sníst jeden a počkat zhruba půl hodiny, jestli budete mít ještě hlad. Pokud ano, dejte si další.
Pro vás, kteří z nějakého důvodu (o malém procentu rizika, že máte na banány alergii už tady byla řeč) banány jíst nemůžete, nebo prostě nechcete, protože vám nechutnají, má autorka diety řešení – můžete si dát jiný druh ovoce. V tuto chvíli už si nejspíš podezíravý rejpal neodpustí poznámku, kde se tedy skrývá zázračný účinek banánové diety, když vlastně vůbec nemusíte jíst banány. K rozluštění této záhady se v závěru článku dostaneme.
Záleží na stadiu zralosti?
Autorka to nijak nespecifikuje. Bylo by ale dobré vědět, že je poměrně značný rozdíl ve výživovém profilu banánu lehce nezralého a naopak v plném stadiu zralosti. Čím méně je banán zralý, tím více obsahuje tzv. rezistentní vlákniny, což je ta, které vděčíme za navození pocitu sytosti a udržení nízké hladiny cukru v krvi. Současně slouží jako potrava užitečným bakteriím ve střevech, takže napomáhá správné funkci trávicího systému. Proces dozrávání je spojen s přeměnou škrobů na cukry. Takže zatímco nezralý (nazelenalý) banán obsahuje sacharidy především komplexní (tzn. škroby), ve zralém banánu je 90 % sacharidů tvořeno jednoduchými cukry. Z dietního hlediska je tedy vhodnější banán méně zralý.
Pátrání po zázračném účinku
Pokud právě v duchu procházíte jednotlivé dietní kroky a od dopoledne stráveného konzumací maximálně čtyř čerstvých banánů, které zapíjíte obyčejnou vodou, jste se dostali k obědu, kdy už si podle dostupných informací můžete dát cokoli stejně jako k večeři, musí zákonitě následovat otázka, v čem tkví ten hubnoucí efekt.
Zázrak se nekoná, přesto můžete dát kilům sbohem
Nehledejte v tom nic mystického. Nečekejte nově objevenou složku banánů, která udělá z běžného metabolismu raketový motor pro spalování tuků.
Ano, díky banánové dietě můžete zhubnout.
Ale jedině za předpokladu, že se vytvoří kalorický deficit – tzn. váš příjem energie bude nižší než výdej.
Můžete a nemusíte tedy respektovat nejrůznější úpravy a alternativy původní verze. Ta totiž zcela zakazovala mléčné výrobky. Následně si ale milovníci jogurtů a sýrů prosadili úlevu. Takže v některých verzích banánové diety už tento zákaz nenajdete. Ozvali si i ti, kteří si ráno bez kávy či čaje neumějí představit, tudíž byla dieta přizpůsobena i jejich potřebám a mohou si dopoledne kromě vody dopřát i neslazený čaj nebo kávu.
No a jakmile sama autorka připustila, že můžete banány nahradit jiným ovocem, opěvovaná banánová dieta bez velkého humbuku sklouzla z původního piedestalu, aby se stala…
…jedním z mnoha dietních režimů, které mohou být plně funkční, když se jich chopí disciplinovaný člověk ochotný snížit svůj kalorický příjem (a ideálně díky pravidelnému pohybu zvýšit výdej), aby jeho tělo využívalo rezervní zdroje energie – tzn. spalovalo uložené tuky.
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12440950/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3014853/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31146437/