Atkinsova dieta spočívá v přijímání velmi nízkého množství sacharidů. Během prvních dvou týdnů by příjem sacharidů neměl přesáhnout 20 gramů za den. Tuto dietu vymyslel kardiolog Robert C. Atkins, který potřeboval pro své pacienty účinnou dietu. Doktor Atkins tvrdil, že tělo, které nepřijímá sacharidy, je začne spalovat přímo z tukových zásob, a tím dojde k rychlému úbytku na váze.

Jak vypadá nízkosacharidová strava?

V první fázi, která trvá obvykle 14 dnů, je denní příjem omezený na zmíněných 20 gramů sacharidů denně. Pro představu – jde zhruba o množství obsažené v jednom menším jablku nebo 250 gramech mrkve. Důraz se naopak klade na vysoký podíl bílkovin ve stravě. Neměli byste jíst žádné pečivo ani přílohy, alkohol, sladkosti a ovoce. Zařazuje se maso, mléčné výrobky, vejce, ryby, šunka a listová zelenina. Obsah tuku je neomezen. Jídelníček v první fázi může vypadat následovně:

  • snídaně: 2 míchaná vejce, 40 g šunky, lžíce oleje
  • svačina: 200 g bílého jogurtu
  • oběd: 150 g kuřecích prsou na žampionech, zeleninový salát
  • svačina: šopský salát se 100 g balkánského sýra
  • večeře: 150 g rybího filé, zeleninová obloha

Druhá fáze bývá různě dlouhá v závislosti na tom, kolik chcete zhubnout. Tato fáze povoluje 40 gramů sacharidů denně. Opět se jí především vysokoproteinová jídla jako ryby, drůbež, vejce a sýry. Přidávají se také ořechy, semínka a bobule a jídelníček můžete rozšířit o něco málo ovoce nebo malé množství celozrnného pečiva. Třetí fázi opouštíte ve chvíli, kdy vám zbývá pět kilo do vytyčené váhy.

Ve třetí fázi jde o shazování posledních pár kil, do jídelníčku se přidává ovoce a malé množství příloh jako je rýže, brambory nebo jáhly či pohanka. V každém týdnu také můžete navýšit denní sacharidový limit o 10 gramů, pokud stále hubnete. Tato fáze postupně připravuje tělo na příjem sacharidů. Jinak by se totiž dostavil jojo efekt.

Poslední, čtvrtá fáze, je udržovací. Pokračujete tam, kde jste ve třetí fázi skončili – to znamená v období, kdy vaše tělo zvládlo přijímat sacharidy bez opětovného nabírání.

Maso, mléko a slanina

Sečteno a podtrženo – Atkinsova dieta vám přímo nařizuje konzumovat drůbeží párky, libové maso bez kůže, mléčné výrobky, ovesné vločky, vejce, syrečky, houby, dokonce i slaninu. K přípravě můžete používat olej i máslo. Pokud na vás přijde touha po sladkém, můžete si dopřát pár kostiček vysokoprocentní hořké čokolády. Naopak zakázané jsou těstoviny, brambory, rýže, kukuřice, pečivo z bílé mouky, banány, mrkev, ananas, meloun, řepa, med a samozřejmě i slazené limonády, tvrdý alkohol a pivo.

Jedním z hlavních nedostatků této diety vidí někteří odborníci v nedostatku vlákniny, která se vyskytuje například v obilovinách. Někteří lidé tak můžou trpět zácpou. Téměř nulový příjem sacharidů může také nepříznivě ovlivnit regulaci uvolňování inzulinu v krvi, vysoký příjem bílkovin zase zatěžuje celý organismus, zejména ledviny. Dieta tak není vhodná pro diabetiky, pacienty léčící se s ledvinami, ani pro kardiaky, kvůli nimž vlastně Akinsova dieta vznikla. Také se nedoporučuje lidem s velkou fyzickou zátěží – nedodává totiž tělu všechny potřebné živiny, navíc velké množství bílkovin ve stravě tělo nadměrně zatěžuje při trávení.

Plusem Atkinsovy diety je fakt, že při ní lidé překvapivě nepociťují hlad – bílkoviny totiž mají vysoký sytící efekt. Důležité je při této dietě vybírat kvalitní a čerstvé potraviny. Co se stane potom, když dosáhnete požadované váhy? Odborníci radí vrátit se hlavně k vyvážené a pestré stravě. Nadměrných dávek cukrů a tuků je ale dobré vyvarovat se i nadále.

Když tělu chybí živiny

Jak se na tuto nízkosacharidovou dietu dívají lékaři? Podle článku uveřejněného ve vědeckém časopise Annals of Saudi Medicine v roce 2006 četné studie ukázaly, že diety s nízkým obsahem sacharidů pravděpodobně nepřinesou očekávaný dlouhodobý úbytek hmotnosti v případě, že po jejich skončení opět budeme přijímat sacharidy. Opatrnost lékařských a výživových organizací proti nízkosacharidovým dietám pramení hlavně ze skutečnosti, že tyto diety výrazně zvyšují spotřebu tuků a bílkovin, což prý může vést k mnoha vážným onemocněním, především kvůli nedostatku základních živin: minerálů, stopových prvků, vitamínů a vlákniny. Právě tyto látky tělo potřebuje pro dobrý imunitní systém.

Ketóza

Když si tělo bere tuky jako hlavní zdroj energie, může to mít za následek nežádoucí stav, kterému se říká ketóza. Mozek, který nedostává svůj hlavní zdroj energie, glukózu, je nucený využívat místo toho jako hlavní zdroj energie tuky. V těle je v tu chvíli nižší hladina cukru a také nižší hladina produkovaného inzulinu, což vede k častým vedlejším účinkům jako je nevolnost, závratě, zácpa, bolest hlavy, únava a páchnoucí dech. Kromě toho ketóza vede k metabolické dehydrataci, kdy tělo spotřebovává vlastní vodu uloženou v rozložených bílkovinách.

Není divu, že Atkinsova dieta je i po více než 40 letech kontroverzním tématem, které má řadu příznivců i odpůrců. Důležité je uvědomit si, že i při hubnutí bychom měli být hlavně v psychické pohodě. Zdravé hubnutí je takové, které nevyvolává stres a není příliš velkou zátěží pro životně důležité orgány.

Zdroje:

  • www.youtube.com/Vaše zdraví
  • www.poradcehubnuti.cz
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6074441/