Svalová hmota se bez cíleného tréninku a určité snahy, vůle či disciplíny, jen tak nevytvoří. Náš organismus dokáže přesvědčit až teprve kvalitní silový trénink, kalorický přebytek a dostatečné množství bílkovin ve stravě. Do procesu ale zasahují i další faktory, které nakonec dokážou ovlivnit výsledek. V žádné naučné literatuře o fitness a posilování pravděpodobně nenajdete jedinou zmínku o alkoholických nápojích. Alkohol je totiž činitel, který sportovní výkony příliš nepodpoří, spíše naopak.
V minulosti některé studie poukazovaly na to, že alkohol může být v malém množství pro zdraví, konkrétně pro kardiovaskulární systém, prospěšný. Tento mírně protektivní efekt zřejmě převáží zvýšené riziko vzniku rakoviny a dalších onemocnění. S tímto závěrem přišla studie, publikovaná v časopisu The Lancet v roce 2016. Průzkum, který do problematiky vnáší nové světlo, trval 26 let, sbíral data ze 195 lokací a podílelo se na něm 512 výzkumníků z 243 institucí. A výsledkem tohoto snažení mimo jiné je i fakt, že konzumace 0 gramů alkoholu denně skutečně minimalizuje riziko poškození zdraví. Cokoli nad toto množství je spojeno se zvýšeným rizikem některých onemocnění, včetně těch onkologických.
Nejen že má alkohol vliv na zdraví, ale studie Anthonyho A. Duplanta poukazuje na to, že i na sílu a svaly. Budování svalové hmoty je totiž složitější proces, než si laik dokáže představit. To, že je bílkovina základním stavebním kamenem svalů, ví pravděpodobně každý.
Faktem ale je, že pro zvětšení svalového objemu je naprosto nezbytný nejprve rozpad svalových bílkovin a poté jejich následná syntéza. To je proces, při kterém dochází ke vzniku těch proteinů, které slouží k opravě poškozených svalových vláken právě intenzivním cvičením.
O tom, zda svaly budou růst, či dojde k jejich ztrátě, rozhoduje poměr mezi syntézou svalových bílkovin a jejich rozpadem. V případě, že je syntéza větší než rozpad, je dosaženo růstu svalů.
Syntézu svalových bílkovin lze ovlivnit dvěma nejpodstatnějšími faktory. Tím prvním je intenzita cvičení, kdy je nutné se zaměřit na volbu dostatečné, ale zároveň přiměřeně těžké váhy, a druhým je dostatečný příjem bílkovin, a to nejen po tréninku, ale především i v průběhu dne. Pro sportovce, jejichž cílem je zvýšit sílu a objem svalů, je ideální dávkování bílkovin v rozmezí 1,6–2,2 g na kg tělesné hmotnosti. Syntéza svalových vláken po silovém tréninku trvá cca 1 až 2 dny.
Vliv alkoholu na svalovou hmotu
Vědecká skupina v čele s Evelyn B. Parr, ve svém průzkumu došla k závěru, že konzumace alkoholu snižuje po cvičení míru syntézy svalových vláken. Alkohol totiž potlačuje tvorbu kosterní svaloviny asi o 25 % oproti posilujícím abstinentům, a to i přes dostatečný příjem bílkovin po tréninku. Zároveň zhoršuje regeneraci a následný výkon.
Publikovaná studie z roku 2017 tento průzkum potvrzuje. V odborném časopise Journal of Strength and Conditioning Research publikovali závěry, které poukazují na to, že alkoholické nápoje vypité po tréninku omezují anabolické procesy, a tedy budování svalů. Zajímavostí, ke které došli, je fakt, že se to týká více mužů než žen. Ukázalo se totiž, že svaly žen jsou vůči alkoholu nějakým způsobem odolnější.
K maximalizaci svalového růstu, urychlení regenerace a zlepšení sportovních výsledků alkohol určitě nedopomůže. Naopak, naprosto klíčová je kombinace správného cvičení a stravy. Rozhodně to neznamená, že trénink následovaný točeným pivem nebo jednou sklenkou vína je zbytečný, ale pravidelný příjem alkoholu organismu nepřináší žádné kvalitní živiny. Stejně tak je pravidelné pití alkoholu spjaté spíše se zdravotními problémy, a tak pokud byste raději směřovali k pozitivnímu vlivu na zdraví a k vyrýsovaným svalům, pokuste se tento pitný režim minimalizovat.
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21343207/
- sciencedirect.com https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673618313102
- pubmed.nebi.nlm.niv.gov
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27135475/
- nebi.nlm.nih.gov https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3922864/
- aktin.cz
- https://www.institutmodernivyzivy.cz/doporucene-davkovani-bilkovin/
- https://journals.lww.com/nsca-jscr/Fulltext/2017/01000/Effect_of_Acute_Alcohol_Ingestion_on_Resistance.7.aspx